Disney Zlatá klasika - Don Rosa

4.5 | Albatros (Albatros Media a.s.), Egmont ČR | dětský, dobrodružný, humorný | série Disney Zlatá klasika

Komiksová série Zlatá klasika představuje výběr nejlepších příběhů z Kačerova od nejslavnějších disneyovských autorů, s jejichž přispěním vznikl unikátní svět, který dodnes dokáže bavit komiksové fanoušky po celém světě. Don Rosa je jedním z nejznámějších vypravěčů a kreslířů disneyovských komiksů. Proslavil ho příběh Syn slunce a mnohá jeho díla byla oceněna. První svazek Zlaté klasiky je věnován právě jemu.

Scénář:
Keno Don Hugo Rosa
Kresba:
Keno Don Hugo Rosa
Překlad:
Miloš Komanec
Redakce:
Lucie Kučová, Alena Mrázová
Publicistika:
Keno Don Hugo Rosa, Olaf Moriarty Solstrand, Oystein Sorensen

Rok a měsíc vydání: červen 2017 | ISBN: 978-80-252-3955-1 | Vydání: 1. | Vazba: vázaná | Formát: 165 × 252 mm | Počet stran: 200 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 349 Kč | Název originálu: Hall of Fame. Don Rosa | Vydavatel originálu: Disney Enterprises, Inc., 2017

Obálka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Doncek4321
Doncek4321 1.10.2017

Nedalo mi to a musel jsem si to koupit po tom jak to Lenny vyhejtoval. Nikdy jsem si kacery nekupoval, znam pouze serial... Mno pribehy byli dost v pohode. S grafikou horsi a to pismo se mi moc nelibilo taky. Ale zvyknout se na to da. Popravde, me prijde jakoby to prodavali za tom produkt o kacerech, tak by to tak melo vypadat. V tom to trochu skripe. Mozna kdyby to vyslo jako paperback tak se to da omluvit. Ale za ty prachy, cenove stejne jak UKK, dost super. Koupim vse co vyjde.

rewkon
rewkon 4.9.2017

Brilantní propracovaná kresba.

Tyfus
Tyfus 18.8.2017

Nebýt místních pozitivních recenzí, tak bych to vůbec nečetl. Měl jsem za to, že kačeři jsou čtení jenom pro děti. A hrozně jsem se mýlil. Strašně mě to bavilo!

S4TW
S4TW 21.7.2017

Výborný nostalgický návrat do dětství, kdy jsem Kačerovské příběhy hltal. Navíc je to psané velmi chytře, kdy autor využívá velké množství odkazů, vtípků, narážek a skvěle využívá celou mytologii okolo postav z Kačerova (především čerpá z odkazu Carla Barkse). Vrcholem pro mě byl příběh Poslední saně do Dawsonu, které bych hodnotil plným počtem. Ale i ostatní příběhy byly nadprůměrně zábavné, kratší měly vtipnou pointu (i když záchvat smíchu se teda ani zdaleka nekonal), delší měly skvěle vykonstruovaný příběh. Ke kresbě se těžko vyjádřím, sám autor s ní nebyl spokojený, takže asi tak. Na druhou stranu to neskutečné množství detailů, hraní si se čtenářem (odkazy, podpis D.U.C.K. atd.) to mě hodně bavilo. Stejně tak chválím jednotlivé předmluvy, které mě vždy dokázaly pořádně navnadit a zároveň mi poodhalily nové informace a zajímavosti - ať už ze světa Kačerů či samotného psaní. No a na závěr si musím také postěžovat na zpracování. Vem čert velikost, kvalitu papíru či fonty. Ale kvalitu překladu, překlepy či rozpixelované obrázky, to odpustit nedokážu a skutečně to může lehce snížit kvalitu prožitku. Těžko říct, jestli se jedná o nejlepší Kačery, na to toho mám málo načteno, ale určitě jsem se velmi dobře bavil a Poslední saně do Dawsonu jen tak nic nepřekoná, ostatní příběhy hodnotím velmi nadprůměrně, ale nechám si ještě otevřená vrátka, třeba něco zaujme ještě víc.

Koci
Koci 15.7.2017

Nepatřím mezi fanoušky kačerů ale tuto knihu jsem si neskutečně užil. Samozřejmě je to takové podivuhodně jakoby "spíchnuté horkou jehlou" ale čert to pal. Luxus to je!

baatcha
baatcha 4.7.2017

Naprostá bomba! Kupujte to po kilech, ať vyjdou i další! Perte do do svých dětí, do babiček a dědečků, narvěte to sousedovi do schránky! A teď vážně. V rámci Kačeřích válek jsem napřed stál na straně Lennyho. Jak jinak vnímat tuhle maloformátovou knížku s obálkou á la učíme se Photoshop, s místy rozhrkaným překladem, tištěnou na bílém kancelářském papíru, s divnýma SFXkama a jedním krásně rozpixelovaným náhledem obálky? Pak jsem se začetl - a slovy Dana Černého, kurva vole Lenny, to je mrda jízda! Otištěné příběhy mají takovou šťávu, že veškeré vydavatelovy faily jdou stranou. (Dokonce ani ten formát není tak úplně mimo - ve stejné velikosti vydával Egmont v 90. letech Mickey Mouse. :D ) Tleskám a nadšeně vyhlížím pokračování!

Landauer: Docela by mě zajímalo, proč si myslíš, že vydávání Zlaté klasiky je jakousi první vlaštovkou, po které by do několika let mohla následovat mnohem luxusnější knižní vydání kačerů. To přece není ani náhodou egmontovská politika a nikdo jiný tu monopol na Disneye nemá. I Zlatou klasiku vnímám jako jakési egmontí UKK, včetně šití horkou jehlou a následných chyb. A nepřijde mi, že by zrovna UKK otevřelo trh pro luxusnější věci.

Spider-man
Spider-man 3.7.2017

Dona Rosa, super. Příběhy fajn, byť některé už u nás vyšly. To zpracování sice má mouchy, které zmiňoval Lenny, ale za 349 vočí, proč ne. Poslední saně do Dawsonu byly fakt citovka. Ale trošku mě vytáčí jiný detail. V každém příběhu se dá najít Rosovo věnování D.U.C.K., jen v příběhu Recalled wreck, kde dává Donald zpátky po částech své auto, jsem to věnování nemohl najít. V předmluvě sám Rosa říká "vzdejte to". Já se však vzdávám dost nerad, takže jsem každý panel usilovně prohledal asi 4krát a nic. Až jsem to nevydržel a poradil se se strejdou Googlem a ejhle, hledal bych marně. Věnování je totiž na obálce příběhu, která samozřejmě není součástí této edice. Aspoň to tam mohl Egmont uvést. I an takovýchle drobnostech je vidět, že tomu Egmont nedal tu fanouškovskou 100 procentní péči.

Buchtic
Buchtic 29.6.2017

Příběhy jsou boží v této knize. Ovšem formát mohl být aspoň A4

Walome
Walome 28.6.2017

Ty příběhy mě bavily hodně, zpracování je horší.

Landauer
Landauer 27.6.2017

Je to prostě super! Dočkal jsem se! Don Rosa tu vyšel v samostatný knížce, která navíc nedopadla vůbec špatně. Pevná vazba, hromady bonusů, překlad na úrovni (i když šotek si zařádil a pár failů pro nerdy se tam taky najde), formát ok, cena ok. Je vidět, že se vydavatelé přes klacky pod nohama, co jim tam naházel Disney opravdu snažili. A to se cení. A je super, že to není jen naházená změť komiksů bez ladu a skladu, která by sice děckám stačila, ale náročnější čtenáře by nechala chladnými. Pokud vezmu poměr cena/výkon, je to za 5*! A moc se těším na další knížky.

petrsimcik
petrsimcik 27.6.2017

Ano, mohlo by to být lepší (co se týče zpracování).
- Lepší přebal bez kýčovité flaštičky tuše, která je nakolážovaná i uvnitř knihy a působí neskutečně amatérsky, bez photoshopových stínů pod postavičkami v předělech (proč proboha).
- Bez občasných typografických zvěrstev která opravdu nebyla nutná - jako je třeba plakát na plavbu kde chtěl být někdo hodně tvůrčí a nějak to nevyšlo - divím se, že ta deformace fontu prošla.
- Bez drobností které na tom našel Leny a Dan.

Na druhou stranu chválím lesklou ultralevnou obálku :) protože mi to knihu už 2x ochránilo když ji četly děti - čokoláda se dala v pohodě setřít a uvnitř naštěstí nebyla.

Ale když vezmu jakýkoli Super Komiks, nebo kačeří časák, tak je ten rozdíl jasně patrný, přímo propastný a je vidět že péče tomu věnována byla. To se do budoucna snad vychytá a ten obsah prostě stojí za to. Don Rosa nejen, že vytváří promyšlené a "dospělé" příběhy ale i kresbě věnuje naprosto nadstandardní péči a rozdíl je jasně patrný. Měl jsem podobné pocity jako když Hellboye na chvíli převzal Richard Corben. Ta kresba úplně mění atmosféru a vy máte i u kačerů nutkání ji opravdu vychutnávat.

kaylin
kaylin 27.6.2017

"Zlatá klasika 1: Don Rosa" je skvělá kniha, respektive je to kniha, která obsahuje skvělé příběhy. Přece jen by ale člověk čekal, že to bude ještě o něco lepší. Jak Rosovy příběhy, tak čtenáři si zaslouží knihu v tom nejlepší možném provedení. Více: http://www.comics-blog.cz/2017/06/1467-zlata-klasika-1-don-rosa-70.html

Black Bro, yo
Black Bro, yo 27.6.2017

Don Rosa byl opravdu Steven Spielberg kačerovských příběhů. Krásné hravé epizody se spoustou nápadů a s žádným zbytečným zdržovaním. Je až neuvěřitelný s jakou lehkostí a s citem pro detail je to vyprávěný. Radost číst, užil jsem si to možná i víc, než kdybych to četl v sedmi letech. Už se těším na Život a Dobu Skrblíka McKváka a další výběry od Dona Rosy, snad se k nim egmont dopracuje. "Největším Skrblíkovým bohatstvím jsou jeho vzpomínky!" 100%

Kazumaki
Kazumaki 27.6.2017

Rosovy legendární komiksy v českém knižním vydání - lahůdka! I přes pár překladatelských políčků je to pořád nutnost. Návrat do dětství pro dospělé, ale mladší se jistě taky chytnou. Doufám, a těším se také na poslední svazek, takže určitě kupujte.

cyboy
M cyboy 27.6.2017

Moji prvni komiksovi kaceri a dobry. Zadny z pribehu neurazi a mnohdy i pobavi. Koupil jsem kvuli detem, ale asi si necham :)
80%

louza
louza 27.6.2017

Reprezentativní výběr z pera živoucí legendy, který je i přes nezpochybnitelně dětský obsah cílen spíše na sběratele a starší čtenáře, kteří s kačery vyrůstali. Rosovy příběhy jsou dospělejší, než je u Disneyho běžné a kromě kreslených příběhů kniha obsahuje i propracovaný profil autora a komentář ke každému obsaženému dílku. Příběhy v mnohém čerpají či navazují na kánon Carla Barkse, na němž je také postavená slavná televizní série, takže to co v knize najdeme bude i pro jen lehce kačery dotčeného čtenáře příjemně povědomé. Stěžejními příběhy jsou samozřejmě dobrodružné epičtější příběhy Syn slunce, nebo jeden z dalších návratů na Klondaik. Rosa však baví i krátkými skeči. Viz Donaldovo auto, či záškoláctví malých kačerů. Výborná kniha.

zdennanek
zdennanek 7.10.2017

Doncek4321
Doncek4321 1.10.2017

trudoš
trudoš 14.9.2017

mineralk
mineralk 10.9.2017

rewkon
rewkon 4.9.2017

Laik
Laik 18.8.2017

Tyfus
Tyfus 18.8.2017

KdG
KdG 12.8.2017

Noci
Noci 24.7.2017

S4TW
S4TW 21.7.2017

AxusNalim
AxusNalim 16.7.2017

DAxik
DAxik 15.7.2017

Thurin
Thurin 14.7.2017

Schramm
Schramm 13.7.2017

Fox01
Fox01 12.7.2017

komiksák007
komiksák007 10.7.2017

filmator
filmator 9.7.2017

Koci
Koci 9.7.2017

Dzoglik
Dzoglik 9.7.2017

Wiruss
Wiruss 8.7.2017

mackin
mackin 7.7.2017

The Genius
The Genius 6.7.2017

Olesh
Olesh 4.7.2017

baatcha
baatcha 4.7.2017

Vojtěch 393
Vojtěch 393 1.7.2017

Kklein
Kklein 30.6.2017

Dani El
Dani El 30.6.2017

Buchtic
Buchtic 29.6.2017

Tiba
Tiba 28.6.2017

Walome
Walome 28.6.2017

NecRoman
NecRoman 28.6.2017

NOD82
NOD82 28.6.2017

Azbest
Azbest 28.6.2017

Lenny
Lenny 27.6.2017

Dinik
Dinik 27.6.2017

disclose
disclose 27.6.2017

Mikei
Mikei 27.6.2017

lantan1
lantan1 27.6.2017

petrsimcik
petrsimcik 27.6.2017

cyboy
cyboy 27.6.2017

kaylin
kaylin 27.6.2017

Black Bro, yo
Black Bro, yo 27.6.2017

Kazumaki
Kazumaki 27.6.2017

Doppelganger
Doppelganger 27.6.2017

Landauer
Landauer 27.6.2017

louza
louza 27.6.2017

Četli:
cyboy, Dani El, Doppelganger, Final, flipflop, Fox01, Gustik5, Hanussen, James, jiskra, kallenved, kaylin, Kitykatyn, Kklein, Koci, lantan1, louza, mackin, mineralk, Mitthrawnuruodo, miuanek, Olesh, rockyt, S4TW, schefik, Schramm, Thurin, trudoš, tukak, Velkej šéf, Vojtěch 393

Mají:
Awakener, AxusNalim, Azbest, batoo, Black Bro, yo, blackJag, Blair, Buchtic, cyboy, D.K.Logic, dajik, Dani El, DAxik, Deckard, DEmnoG, Dinik, disclose, Doncek4321, doophy, Doppelganger, dvory, Dzoglik, erik, filemon, Final, flipflop, Fox01, Gustik5, Hanussen, Hebled, hlavathor, Honza R., invape, Jak, James, james dixon, jankie, jerry67, jh666, jiskra, kadas97, KadetJaina, kallenved, Kaluž, kaylin, Kazumaki, KdG, Keno, Kitykatyn, Kklein, Koci, komik.sx, komiksák007, krupan, Laik, Landauer, lantan1, Le Porello, Light, Lobok257, maara, ma_fecko, meffis, merhyx, Mikei, MIKER65, Mildaha1, mineralk, Mitthrawnuruodo, miuanek, moiqpiom, MonsterGyre, namdnas, NecRoman, Nightmare, Noci, NOD82, Norri, Olesh, Paldini, petrsimcik, phob, Poseidon1978, rewkon, Ricarderon, Rinter, rockyt, Rowan, Rudá Táňa, S4TW, schefik, Schramm, Skot, Spider-man, Stara.kryta, Stlucius, tacmud, Ter, The Genius, Thurin, Tialster, Tiba, Tomket.Tom, tomned, Tony TwoDee, trudoš, tukak, tulipstros, Tyfus, Ukko, Valis, vallyslayer, Velkej šéf, Vojtěch 393, vranakx, xai, xintax, xxaannddeerr, z-e-d, Zdendy, zdennanek

Chtějí:
Abstinent, burzum, charvos, deefha, honza2457, monty.cl, RudyRod, sleepless, suchosch, Wiruss, yogi

Shání:
Abstinent, RudyRod

baatcha
baatcha 10.7.2017

Landauer: Úředníci zas****! A já myslel, že je to egmontovská lenost, když od 90. let jede grafickou úpravu podle jednoho mustru. Úplně vidím tu smlouvu, co ji Disney Egmontu předložil: "... a trváme na tom, že grafiku všech vydávaných titulů bude mít od teď už navždy na starosti vaše uklízečka!" Okej, tak já budu držet palce, ať tvá věštba vyjde, protože v téhle podobě dostává (nejen) ta Rosova drobnokresba krapet na prdel.

Landauer
Landauer 9.7.2017

baatcha: Egmontovská politika je dost omezená tím, co jim dovolí Disney. Nemyslím si, že má českej Egmont zájem na hnusným fontu a hnusnejch SFXkách. Sakra, na tom nemá zájem nikdo! Kromě retardovanjech Disney úředníků. A ten font nebo SFXka fakt nejsou z lenosti nebo nedbalosti českýho Egmontu, protože dneska to už není vůbec žádnej problém, vyměnit debilní font za komiksovější a hezčí, nebo prostě jenom ponechat původní daleko hezčí SFXka (to by nakonec bylo ještě jednodušší, než to celý pokurvit tak, jak to můžeme vidět třeba v SUPER komiksu). Spousta tady těch kokotin, včetně formátu, včetně vzhledu obálky (ač je sebehnusnější) jsou příkazy přímo od Disneye. A českej Egmont i kdyby chtěl, s tím nic neudělá. Proč to tak je? Protože Disney už nějakou dobu funguje spíš jako finanční úřad než jako tvůrčí líheň. Hromady kravaťáků činí rozhodnutí podle norem, tabulek, návodů a průzkumů. Proto je třeba tvrdá fanovská základna, která má chuť a energii postavit se tomuhle molochovi a vydupat si volnější podmínky, což se povedlo třeba Fantagraphics Books, která si po docela pěkný přetahovaný s Disneyem vymohla naprosto monumentální a úžasnou sérii edic The Carl Barks Library, The Don Rosa Library ap. Podobně je to s Italama, kde vycházejí moc pěkný kačeří booky (samozřejmě hlavně od italských autorů), částečně i v Německu, kde začínali dost podobně (mám dvě alba z 80. let z obrovský série alb komiksů jen od Carla Barkse, a to právě byly ty vlaštovky - paperback, hnusnej font, hnusný SFX, nulový doprovodný informace, jméno autora na obálce téměř k přehlédnutí... a dneska tam vycházejí moc pěkně vyvedený edice... se stejným fontem teda, jakej je právě v týhle knížce :-) ale vypadají celkově daleko líp). Mám za to, že pokud tu vznikne dost silná fanovská základna, bude mít Egmont lepší vyjednávací pozici. Mrkni třeba na Usagiho, jak opatrný Crewáci byli, když tady tuhle sérii rozjížděli: paperback, malej formát (co jsem mrkal, tak ve světě vychází ve větším), nezačali dokonce ani od prvního čísla... A dneska? Usagi tu má tak silnou fanovskou základnu, že nejenže dovydali předcházející knížky a série pokračuje, ale vyšly tu i speciálky (Vesmírný Usagi a luxusně vypravená jednohubka Yokai) a dokonce samotný Stan Sakai přijel do Prahy, aby se tu fanouškům podepisoval a rozhodně nebyl zklamán. Mno a teď si představ, kdyby tu - nedej bože - byl zarytej fanda Usagiho a totálně vyhejtil první knížku, co tu s Usagim vyšla, protože ta knížka má fůry nedostatků! Už jenom to, že tady ta série nezačala vycházet od prvního čísla! Rozrastrovaná linka! Hnus! Paperback! Malej formát! I v překladu by se určitě něco našlo atd. Tak všichni, co Usagiho neznali, by si řekli - tak do toho teda nejdu. A my bysme přišli o jednu z nejlepších komiksovejch sérií, co se tu kdy objevila. Takže fanovská základna dělá moc a fanovský základny vznikají prvními vlaštovkami. Kačeři tu mají velmi silnou základnu (poznal jsem to na Crweconu, Festivalu fantazie v Chotěboři a překvapivě i na Junktownu), ale to mají kačeři obecně, ale Carl Barks, Don Rosa a další machři jsou tady zatím velkou neznámou a takhle knížka je klíčová pro to, aby se to změnilo. Není ideální nebo dokonalá, ale je klíčová.

petrsimcik
petrsimcik 4.7.2017

Andre: Má to vyjít tusim jako pátá kniha před Vánoci.

andre
M andre 4.7.2017

Bohuzel jsem nebyl crweconu (musel jsem na dovcu), nerikali nahodou zda ma byt v teto serii zakomponovano i "life and times" jako v soucasne US edici od FG, nebo zda se bude jednat o 8 knih bez "life and times" jako treba v nemecku? Neb prvni knihy jak US tak Nemecka jsou co se pribehu tyka identicke s tou nasi (akorat je par pribehu zprehazenych). .... Ale co koukam na "publicistickou cast" tak se bude asi spis jednat o tu evropskou verzi bez "life"

petrsimcik
petrsimcik 4.7.2017

Spider-man: tak on ti jasně psal, že to nemáš hledat :)

petrsimcik
petrsimcik 27.6.2017

Ter: Je to Don Rosa :)

jh666
jh666 27.6.2017

Ter: zkus se podívat kousek nahoru

Ter
Ter 27.6.2017

Je to paperback alebo hardcover?