Nikdykde (2. vydání)
CREW1. vydáníčerven 2017
3.9
...
...
...
...
Richard Mayhew je nudný londýnský úředníček. Nejadrenalinovější věc v jeho životě představuje sbírka kýčovitých trollů, kterými si zkrášlil pracovní stůl. Když ale doprovází svou přítelkyni na důležitou pracovní schůzku, vypadne ze zdi zraněná dívka. Richard udělá chybu a pomůže jí. Druhý den si ho lidé na ulici nevšímají, kreditka nefunguje a jeho byt je na prodej. Jako by Richard nikdy neexistoval. Dívka jménem Dvířka sloužila jako klíč do tajemného Podlondýna a Richard dveře nevědomky otevřel…

Dotisk v květnu 2022 s novou cenou 789 Kč

Scénář
Mike Carey, Neil Gaiman
Art
Glenn Fabry
Barvy
Tanya, Richard Horie
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Stanislava Pošustová-Menšíková
Redakce
Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský
Žánry
adaptace, fantasy, ze života
ISBN/ISSN
978-80-7449-500-7
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
175 x 265 mm
Hmotnost
787 g
Tisk
barevný
Stran
224
Původní cena
679 Kč
Varianty
Nikdykde (2. vydání) (2017)
Nikdykde (2008)
Knihu jsem četl tak 20 let zpátky, takže si logicky moc nepamatuji. Komiks se mi líbil. Nepřišlo mi, že bych něčemu nerozuměl. Příběh pádil kupředu. Kresba byla famózní. Celkově veliká spokojenost, zhltnul jsem to jak malinu.
Perfektní! Jako román jsem Nikdykde četl už hrozně dávno a pamatoval jsem si z toho už jen fragmenty. A taky že mě to bavilo. Tato adaptace mi to krásně oživila. Jsem rád, že mě Mike Carey nezklamal ani tentokrát (on to nejspíš ani neumí) a napsal neuvěřitelně čtivý scénář. Celou knihu jsem přečetl doslova na posezení. Nemalou zásluhu na čtivosti má ovšem také Glenn Fabry. Jeho kresba je povedená a pěkně přehledná.
Tak po přečtení mám hodně smíšené pocity. Gaiman je můj oblíbený autor, Carey též, Fabryho kresba je super a příběh je taky zajímavý. Tak kde je potom chyba?
Ač věřím že Carey udělal to nejlepší co mohl, přeci jen je tu vidět že Nikdykde nebylo určeno pro komiks. Můžete do tohoto média převést cokoli, tu více tu méně povedeně podle toho jak jste zdatní, ale jsou prostě příběhy u kterých i když uděláte maximum, stejně bude znát že tohle původně komiks být neměl. Ač provedení je naprosto profesionální, nedokázal jsem se do toho nějak opravdu dostat, ačkoli objektivně vzato příběh k tomu všechny předpoklady má. Knihu jsem nečetl takže neporovnávám, ale asi si ji seženu, protože chci být vtažen a opravdu si Nikdykde užít, u komiksu se to bohužel nepovedlo. Je mi jasné že se leccos muselo krátit a přizpůsobovat, a ne že by tempo komiksu bylo nějak zběsilé, ale prostě jsem to jen četl a nedokázal se do toho nějak vcítit a prožít to. Jak už jsem psal, příběh se mi líbí a Gaimanova vina to tudíž není, a nemyslím ani že by něco udělali špatně zbylí tvůrci. Jen asi Nikdykde není ten pravý materiál pro komiksové médium. Přitom Fabryho kresba je krásně detailní a je opravdu radost se na ni koukat, co všechno tam dokázal dostat a ztvárnit, klobouk dolů. Vadí mi jen jede detail, a sice že se mu zřejmě nechce kreslit u postav stíny a občas když někdo jde, vypadá to že visí ve vzduchu. Možná bych si zrovna pro tuhle látku dokázal představit i jiné kreslíře, ale ani ti by nic nezmohli s faktem že Nikdykde je jistě výborná kniha, ale jako komiks je to jen profesionální a řemeslně zvládnutý nadstandard. Když porovnám s tématicky podobnou Krajinou půlnočních stínů, ta vychází rozhodně jako vítěz, už jen kvůli tomu že ten příběh byl od počátku koncipován jako komiks a už jen díky tomu funguje lépe. Myslel jsem že když jsem nečetl knihu užiju si Nikdykde více protože nemusím porovnávat, jako tomu bylo u Koralíny nebo Knihy hřbitovní, ale teď je mi jasné že pokud si to chci opravdu užít, nezbyde než po knize stejně sáhnout. Nebo že by to bylo tím že P. Craig Russel je zručnější adaptátor než Mike Carey? Bůh suď, to se nedozvíme...
Byla by chyba taky zapomenout na pochvalu českého vydání, úprava a zpracování je perfektní a není zde co vytknout. Dokonce kluci z Crwe konečně překonali svou averzi k záložkám, které mi tolik chyběly u pevné vazby např. u Lucifera, takže tady obrovská pochvala. Nikdykde je komikskterý by každý fanoušek Gaimana jistě měl mít, čtení je to kvalitní, jen je to zároveň důkaz toho že i sebelepší adaptace ne vždy dokáže přenést ducha předlohy do jiného média.
Když jsem to zkoušela číst cca deset let zpátky, musea jsem to po pár stranách odložit, nudilo mě to až k zblití. Přesněji, i blití mi přišlo záživnější.

Teď jsem to slupla na posezení, ani jsem nemohla spát, jak skvěle se mi to četlo.

Tu máš čerte kropáč a teď si z toho vyber! Pointa stále slabá, postavy hadrovité, záporák nablble nanicovatý a pomrkávání na čtenáře nechutné... ale bavilo mě to.
Za mňa jeden z najhorších komiksov aké som kedy čítal. Totálne to išlo mimo mňa. Ešte zo začiatku bolo prvých pár strán ako tak zaujímavých, ale potom som to už čítal len na silu a asi v polke komiksu už som bol úplne unudený. Už som si to viacmenej len tak listoval a obzeral čo tam je ďalej. Pre mňa absolutne nezaujímavé postavy, svet ma nechytil a kresba tiež mimo môj vkus (nie je zlá, to nie, ale nesedí mi). Slabota.
Jasně, Gaiman a Carey, mám je moc rád. Nikdykde jsem kdysi před mnoha lety i četl a docela se mi to líbilo, byť si dnes krom toho, že se to odehrávalo v londýnském metru v jakémsi skrytém podsvětě, nepamatuji. Takže z pohledu adaptace nemohu úplně přesně hodnotit. Příběh je celkem zajímavý, prostě gaimanovského střihu, ale mezi mé top záležitosti od něj nepatří. Fabryho kresba úplně neoslňuje. Obálka je přímo otřesná, jak z nějakého céčkového kyberpunku. Ale celkově vzato příjemná a vlastně klasická záležitost.

Celkový dojem: 70%
Nevěřil jsem, že lze Nikdykde do komiksu převést - a Mike Carey a Glenn Fabry mě usvědčili z omylu. Je to samozřejmě adaptace, takže není dokonalá, obecně pořád platí, že zvláště v případě Nikdykde kniha je kniha, ale Careyho adaptace mě neurazila, ba mě příjemně překvapila.
Po Nikdykde jsem sáhla především kvůli kresbě a také kvůli Miku Careymu (Lucifer). A nějak mi uniklo, že se jedná o adaptaci Gaimanova stejnojmenného románu. Jelikož jsem jej nečetla, budu hodnotit pouze tuto adaptaci. Začátek příběhu je celkem přímočarý a naznačuje spoustu zajímavých možností, kam by se mohl dál ubírat. Jenže pak přijde druhý sešit a na jeho začátku jsem jen zamrkala překvapením. Další Midnight Nation? No, proč ne… Jenže – z příběhu se postupem času stane jednoaktová RPG s hlavním úkolem vpravdě triviálním a vedlejšími úkoly průhlednými jako sklo. Aby toho nebylo málo, oba hlavní hrdinové jsou vykresleni ne moc uvěřitelně. A padouši? No, ti jsou spíše úsměvní. Včetně toho hlavního (pravda, je tam ještě jeden „skorohlavní“, aby to nebylo tak jednoduché). To vše prosím na 9 sešitů. Občas skřípe logika, občas přijdou scény, které nedávají smysl. A závěr? Ten raději ani nekomentuji. Kresba Glenna Fabryho, která mě ke knize přivedla, je z mého pohledu o mnoho lepší, než vlastní příběh, ale nedokáže jej zachránit. V některých panelech jsem se ztrácela (díky přemíře detailů). Také mi občas přišlo, že perspektiva některých scén je – přinejmenším zvláštní.
Jedna z veci, kterou jsem si kdysi nechal ujit a byla to chyba. Predlohu povazuju za druhou nejlepsi Gaimanovu knihu a komiksove zpracovani v Careyho podani se mi vazne libilo. Sice je tam docela dost rozdilu proti originalu, ale tentokrat mi to ani nevadilo.
80%
Fimi21.4.2017 10:31Nikdykde
tak jsem to konečně dočetl a přijde mi to jako do největších detailů vybroušené hovno ve zlatém kabátu....člověk si řekne, sakra je to od Gaimana a napsal to Carey ale skutek utek. Kresba je jakž takž, ale žádná sláva a příběh? ten jsem četl asi na desetkrát a mezi tím přečetl plno jiných komiksů, nakonec jsem se k Nikdykde vrátil s nechutí, jen abych ho dokončil. Zklamání a to jsem ani nečetl knihu, která mě po tomto vůbec neláká a může mi i sám Giaman řikat, že je to mnohem lepší než komiks....
Fimi5.4.2017 18:00Nikdykde
sakra ještě jsem to nedočetl, chybí mi poslední kapitola, ale tak se mi do toho nechce, vůbec mě to nebaví, nechápu to hype okolo tohoto komiksu, zatím jsem měl jednou a druhou hvězdou....a přitom je to podle Gaimana a dělá to Carey
Obecně mám u Gaimana pocit, že cokoli jeho, co je převedeno do komiksu, prostě funguje. Je to dáno tou neskutečnou fantazií, kterou na nás přenáší. Více: http://www.comics-blog.cz/2017/01/1345-nikdykde-80.html
jirin16.2.2015 14:44Nikdykde
Tak já jsem byl zase narozdíl od většiny spokojen. Možná je to zappřičíněno tím, že jsem nečetl původní knihu. V čem někomu vadí kresba nechápu, mě přišla opravdu parádní a moderní... Děj mě zezačátku zaujal, pak trochu nudil a finále bylo super. Či-li jsem maximálně spokojen a dávám plný počet.
Špatný komiks bez atmosféry, jehož kresba je někde na pomezí kýčovitosti a jehož scénář a dialogy hraničí s dětinskostí. Ocenit můžu snad jen ty zdařilé obálky - takové to mělo být celé. Do čtení jsem sám musel nutit a po obrácení poslední stránky jsem byl rád, že už to mám z krku. Rozhodně nedoporučuji, když už tak si radši přečtěte knížku. A jestli chcete něco na stejné téma, ale mnohem zdařilejšího, sáhněte po Krajině půlnočích stínů od Straczynského.

Kapitolou sama o sobě je pak překlad, z něhož je znát, že a) autorka žánru vůbec nerozumněla a b) nikdo to nejspíš po ní ani nečetl - převrácené významy, nepochopené souvislosti či dětinskost mnohých dialogů a používání obratů, které by soudný člověk nikdy neřekl, to je jen vrcholek ledovce. Atmosféra tím šla hodně do háje. Od všemi "uznávané" Pošustové bych čekal trochu něco jiného a už dlouho jsem se tolik nemlátil do čela, jako u tohohle komiksu. Sečteno a podtrženo, je to opravdu mizerně odvedená práce a nemůžu pochopit, že Crew něco takového vydala.
Četla jsem knihu a byla skvělá a proto se komiksu vyhejbám jako čert kříži. Protože v mojí představě Dvířka vůbec takhle nevypadala a ani nikdo jinej z postav a přesto vlak nejede. Takže tohle si nechám ujít a nemrzí mě to. I když, když jsem to poprvé uviděla na pultech, tak mě to docela mrzelo...totiž že postavy v komiksu nevypadaj tak, jak si je představuju já.
adevr24.1.2014 16:50Nikdykde
ČETL JSEM KNIHU I KOMIX, OBÉ SE MI LÍBILO.
zajimavy pribeh a uzasna grafika, parada!
ještě mě napadlo doplnění - mám i původní tv BBC sérii a i ta byla fajn :o)
z mého pohledu je tenhle komix výborným vizuálním doplněním knihy (komix jsem četl v anglické verzi), obojí je perfektní
Knihu jsem nečetl a číst ani nebudu. Většinou mi stačí jedna adaptace. Pokud se mi líbí, po další už nesahám. Tak nějak většinou nemusím mít jeden příběh od dvou vypravěčů... Věřim, že kniha byla lepší a že Podlondýn byl třeba odporný, nicméně tady na mě působil spíš pohádkově a tak i zbytek. Dvířka byla sexy, Markýz výbornej ( i když si ho dokážu představit nakresleného jinak, ale nevim jak) a Lovčí taky. Trošku nudnější, alespoň zezačátku byl Richard, ale pak sem se sním zžil jako s novými trenkami. Všechno chce čas. Příjemnej komiks, ke kterému se časem určitě vrátím...
Hulik3.11.2010 21:17Nikdykde
Knižní předlohu jsem nečetl a ani nehodlám.Takže hodnotím jen komiks.Fantasy u nás vychází málo,proto každého zástupcě žánru vítám s otevřenou náručí.Příbeh mě zaujal a Fabryho kresba uchvátila.
vzhľadom na obrazovú naratívnosť komiksu sa ani nedá predpokladať veľká predstavivosť oproti literatúre...nečítal som knihu (verím, že je poetickejšia) a možno by sa na spracovanie hodil viac iný autor, ale jednoznačne toto dielko patrí k tomu lepšiemu z kvanta komiksov čo vznikli...
Ruw28.10.2010 23:07Nikdykde
Stačilo prolistovat a mohu konstatovat, že tohle se nemělo stát. Kresba katastrofální, teda hlavně co do ztvárnění hrdinů. Dvířka je podle knížky poněkud ošuntělá dívka oblečená do hadříků a v komixu vypadá jak laciná děvka... o ostaních postavách ani nemluvě. Na samotný čtení nemám odvahu. Děkuji nechci.
Light24.10.2010 16:03Nikdykde
Jeden z nejlepsich komiksu jaky sem kdy cetl. Nadherna kresba, genialni prevedeni romanu do obrazku. fakt smekam ;)
Já jsem nadmíru spokojený. Komiks má napínavý děj od začatku až do konce. A k tomu samozřejmě suprová kresba.
Po všech těch opěvných hlasech jsem asi čekal něco jinýho. Kresba se mi líbí, Dvířka je sympaťačka, ale příběh mě moc neoslovil. Nějak jsem se nemohl přimět fandit hlavnímu "hrdinovi".
Přiznám se, že jsem knihu taky nečetl, seriál jsem taky neviděl, takže jsem k Nikdykde přistupoval naprosto bez předsudků a přehnaných očekávání a..chytlo mě to hodně, i když fantasy moc nemusím. Přímo jsem slintal nad kresbou a svět Podlondýna jsem si užíval na každé stránce.
OCH a ACH! Vzhledem k tomu ze jsem necetla knihu (ale silne o tom uvazuju), me jako neznalce puvodniho pribehu tenhle komiks uchvatil. Asi to byla ta atmosfera nebo smeska vseho mozneho, co najdete v Podlondyne, nebo co ja vim, asi uz jenom ta predstava, ze je nekde paralelni svet, kterej neni tak nudnej jako "tady nahore". Po docteni jsem litovala ziju v tak nudnym svete a kde v podzemi najdu leda tak bezdomovce, mrtvoly a vubec takovy ty nehezky veci co maji zustat utajeny. Nu coz. Aspon ze znam tenhle pribeh a muzu se jim kochat, kdyz na me prijde seda nalada :)
Vzhledem k tomu, že knihu jsem četl před dost dlouhou dobou (tipl bych tak 4 roky), můžu hodnotit víceméně bez předsudků. Příběh i kresba jsou velice pestrý, nápaditý, postavy osobité, moc se mi to líbilo. Převedení do comicsu určitě není nic jednoduchýho a zde vše funguje, jak má. Proto hodnotím vysoko, je to dílo srovnatelný např. s druhým dílem Luthera Arkwrighta.
vasek19.6.2008 22:44Nikdykde
Tohle berte jen jako mou soukromou polemiku... Říkám předem, že nikomu necpu nějakou svou univerzální pravdu...A taky nečekám, že se mnou budete souhlasit :-)
Nikdykde mám rád. Velmi nedávno jsem čet knížku, moc se mi líbila, a tak jsem se vrhnul do krámu s nákupní horečkou, šestikilo mě pálilo v kapse a už už chtělo vyskočit prodavačce na pult.
Jenže...! Jenže jsem komiks předtím pečlivě prolistoval....
A nakonec ho nekoupil.

Prostě jsem se nedokázal dostat přes Fabryho pojetí. Podlondýn na mě z knížky působil jako ohavné místo, které přes všechen ten smrad hnisajících boláků, zkaženýho masa a krysího pižma...zkrátka které přes to všechno má určitou přitažlivost. Fabryho Podlondýn podle mě přesně takovou atmosféu nemá. Výtvarně je to obyčejná popíková limonáda. Klasická tuctová produkce, sice dobře řemeslně zvládnutá, ale tím její klady asi končí.

Pečlivě jsem probral i postavy. Zarazilo mě, že místo klasických ušmudlaných a odrbaných existencí se Podlondýnem prohání postavičky podobné superhrdinům. Jediná trochu "stravitelná" je snad Dvířka (i když o tom by se dalo taky polemizovat). Ostatní charaktery jsou fakt dost mimo. Lovkyně nemá přitažlivost dravý šelmy, spíš mi přijde jako "náká nána z karnevalu". Inu což o to...
Naprosto jsem ale nepřijal duo Vandemar-Croup. V literární předloze tak trochu zosobnění zla, trapiči, mučiči, v komiksu vypadají jak druhořadí záporáci uteklí z Arkhamu, který Batman vymlátí po vobědě mezi štrůdlem a pudinkem.

Nečetl jsem a proto nebudu hodnotit. Ale předpokládám, že komiks bude proti knize hodně zjednodušenej. Když k tomu navíc připočtu výtvarno, který mě jakože fakt nezasáhlo, nezbejvá konstatovat, že si tuhle věcičku nechám s klidným srdcem ujít. :-)

Takže asi tak... :-) Bijte mě!
O adaptaci čeho vlastně jde? Seriál byl původní, dá se s trochou nadsázky říct, že kniha je adaptace seriálu. A kdyby tohle byla adaptace knihy, byla by to vlastně adaptace adaptace... nebo tak nějak. Knížka je samozřejmě nejlepší. Tak už to bývá, že knížky bývají /až na hvězdný prach/ lepší. Ale rozhodně je to stokrát lepší než seriál. Líbí se mi kresba, Fabrymu se dokonce podařilo mi vnutit jeho představu Dvířky tak, že se mi v tom nakonec líbila. Kresba prostě super, není o čem. Ale muselo by to být o něco delší. Třeba si myslím, že zrovna ta zkouška kterou provádí Richard by klidně vystačila na jedno číslo. Tady to bylo dost zkrácený, nepovadlo se navodit tu atmosféru, kterou se třeba povedlo navodit i seriálu, tedy skutečně uvěřitelné touhy se zabít.
Takže kniha je 100%, seriál tak 60% (díky scénáři) takže tohle...
Bylo to dobré. Možná tomu za pár týdnů dát další šanci a přečíst si to znovu. Mám v sobě pořád tendence porovnávat to s Krajinou půlnočních stínů,asi kvůli těm mezisvětům, a ta se mi líbila o HODNĚ víc... Ale nezatracuji to,možná bych dal po dalším přečtení víc.
listr30.5.2008 12:45Nikdykde
Stejně zábavné čtení jako knižní předloha.
Tak na tohle sem byl zvědav a taky sem se nato dost těšil.Hodně mne zajímlo jak se tvůrci poperou s naprosto perfektní předlohou a zvláštním Gaimanvým světem.Tohle bych rozhodně nenazýval předělávkou ale novým pohledem na Gaimanův výtečný román a svět.Tvůrci se stím poprali perfektně některé postavy mi sce nesedly.Kupříkladu dvířka ta je v knize poisována jinak,pak Pan Vandemar .Naopak zase postavy StaréhoBailyho či Pana Croupa sou naprosto perfektní.Taky mi tu chběla absence začátku knihy či ta část se Saxofonnistou nebo ta potvora mezi kolejema.Ale to by nejspíš už nebylo tak čtivé.Kresba i barvy mne dostali hned napoprvé.Obálky jako vždy od tohoto autora sou perfektní.Vzdvihnul bych tu úvodní či pak ty v galeriji ,druhou a pátou ,šestou ty sou fakt úžasné.Jinak bych rád pochváli Crew za zpracování této knihy je to perfektní a zatu cenu no skoro zadara.Stímto titulem sem sopokojen jak příběh sice mi tam pár detajlů nesedlo tak i kresbou(totéž).Tak naproste precizně odmáknuto knihou:zvolený papír ,přebal,pevná vazba či plaátno na porvcu knihy.Skrátka super provedení které málokdy Crew dělá.Zato jim děkuji a tuto kni hu rád doporučím.
Příjemné překvapení od kterého jsem, vzhledem k tomu, že knížku považuji "jen" za dobrou, nic nečekal.
erik25.5.2008 09:06Nikdykde
Mal som v pláne toto dielo strhať pod čiernu zem. Mal som v pláne rumádzgať nad kresbou a znevažovať Carreyho schopnosti. Vzhľadom na to, že percentá ste už videli, je jasné, ako to dopadlo. Ako komiks je to fajn.
Tato kniha se mi líbí jako comics. Když nebudu myslet na to, že to je podle Gaimanovi knihy, tak je to OK. S předlohou toho má totiž pramálo společného. MdS
Velkej šéf: yo man, teď přesně nevím, koho máš na mysli, ale je fakt, že je tam postav až až (i když na „přelidnění“ v Amerických Bozích to nemá), a líbí se mi, že to Carey ukočíroval tak, že to působí, tak akorát, nezdá se mi, že by tam nějaká postava byla zvlášť upřednostněna nebo naopak utlačovaná a nebo navíc, každý dostává prostě tak akorát prostoru, i ten Bailey nebo vlastně i „gay“ Islington, kteří tam nejsou tak extrémně často, tak i z toho „menšího“ prostoru, co mají, jsem nádherně poznal jací jsou. A dobře vyřešil i Richarda, protože jeho postava, asi uprostřed příběhu působí tak nějak do počtu (což on ostatně zezačátku byl), ale tím, že to celé vypráví, tak s ním čtenář neztrácí kontakt, což je fajn. Aspoň tak to na mě působilo.
Black Bro, yo: Celkem mi tam chyběla Sametka, ta mi v knížce přišla dobrá
Samotnou knižní předlohu od Gaimana mám hrozně rád, ale nebudu puntičkařit a psát, co jsem si představoval jinak, přeci jen je to fantasy a každý jí vidí po svém, přesto se mi vzhled Markýze a Lovčí (Hunter – český překlad se mi překvapivě líbil:-) vyloženě hnusil a i Dvířka mi přišla taková vcelku drsná než křehká dívčina o kterou jsem měl v předloze strach, ale to je asi můj osobní problém. Jinak všechny důležité události tam jsou (mám pocit, že skoro všechny), muselo se samozřejmě dost krátit, ale některé části, hlavně cesta přes most a strastiplná zkouška, které mi přišli v knize geniální, tady na mě tak nějak vůbec nezapůsobili. I dialogy mi nepřišli tak vybroušené. Ale většinou jsou to spíš jen detaily a můžu napsat, že jsem byl z celku spokojený a jako komiksová adaptace je to zábavný, čtivý, ale né geniální, což zřejmě nikdo ani nečekal, ale pořád lepší než seriál, který to všechno začal. Kresba Glenna Farbyho není špatná, ale koule mi to neutrhlo, celou dobu jsem si říkal, kéž by to kreslil ve stylu obálek. Prostě fajn, zklamaný nejsem, sice ani nadšený, ale zavděčit se fanouškovy knihy ve všem nejde a Carey to věděl, stejně jako já. (I tak jsem pořád zvědavý na další adaptaci, a to filmovou, pokud se to někdo odváží natočit)
Podle mě je to super comicsová adaptace knížky. Vtipný, má to skvělej děj a kresba Glenna Fabryho je podle mě naprosto úžasná
37572064
2scha21.4. 04:42Nikdykde
radimisko20.12.2023 09:32Nikdykde
Izmir Čupr12.8.2023 09:56Nikdykde
majer12.12.2022 18:02Nikdykde
lantan14.6.2022 09:36Nikdykde
Deckard23.9.2021 15:09Nikdykde
soulbringer8.6.2021 17:32Nikdykde
invape5.6.2021 15:06Nikdykde
Onkel 192818.5.2021 23:49Nikdykde
libcenko10.11.2019 19:47Nikdykde
blackJag27.8.2019 18:40Nikdykde
Thurin28.9.2018 21:42Nikdykde
Draco nobilis4.4.2018 15:48Nikdykde
mywiel10.1.2018 06:13Nikdykde
anka10.9.2017 18:53Nikdykde
disclose24.6.2017 06:08Nikdykde
Rezet28.5.2017 11:54Nikdykde
KdG8.5.2017 19:36Nikdykde
Fimi21.4.2017 10:28Nikdykde
rajot14.2.2017 20:10Nikdykde
szajter11.1.2017 03:00Nikdykde
Final6.11.2016 15:12Nikdykde
monte walsh21.9.2016 18:11Nikdykde
Davedd16810.5.2016 21:21Nikdykde
Harry.Dresden10.5.2016 19:22Nikdykde
Paldini30.4.2016 19:48Nikdykde
filemon28.4.2016 20:02Nikdykde
Jabba5.4.2016 19:37Nikdykde
kaylin15.3.2016 10:47Nikdykde
Glumal15.1.2016 13:46Nikdykde
Dinik11.11.2015 14:59Nikdykde
namdnas10.11.2015 15:01Nikdykde
pearlxjam20.5.2015 07:46Nikdykde
chcita15.3.2015 21:36Nikdykde
Doppelganger3.1.2015 11:43Nikdykde
trudoš3.12.2014 18:24Nikdykde
calvin101.12.2014 14:56Nikdykde
pdfak23.9.2014 11:38Nikdykde
Michigan4.7.2014 15:45Nikdykde
DAN4781.6.2014 11:45Nikdykde
bioh20.5.2014 11:35Nikdykde
323476920.5.2014 09:01Nikdykde
mrkirby7.4.2014 09:16Nikdykde
adevr24.1.2014 16:50Nikdykde
Lachvos23.1.2014 16:27Nikdykde
Houbař5.12.2013 15:25Nikdykde
Lobok25719.11.2013 10:34Nikdykde
Muad dib3.11.2013 08:24Nikdykde
oleav25.10.2013 11:36Nikdykde
Wiruss13.7.2013 14:46Nikdykde
Librarian2.7.2013 08:25Nikdykde
jakouback1.5.2013 19:38Nikdykde
AxusNalim2.4.2013 19:51Nikdykde
Pepares10.3.2013 19:38Nikdykde
songoku25.2.2013 15:43Nikdykde
mozzu25.2.2013 10:13Nikdykde
RaptoR14.2.2013 22:04Nikdykde
Grrr9.1.2013 09:49Nikdykde
The Genius4.1.2013 14:24Nikdykde
Crazyliquid6.10.2012 17:41Nikdykde
rooty8.9.2012 09:47Nikdykde
mart.in18.6.2012 22:30Nikdykde
Velkej šéf17.6.2012 17:04Nikdykde
Miriyak29.2.2012 13:03Nikdykde
Slaine15.2.2012 15:28Nikdykde
Mankin7.2.2012 18:39Nikdykde
MindReader6.2.2012 10:49Nikdykde
erik6.2.2012 09:34Nikdykde
Black Bro, yo5.2.2012 14:06Nikdykde
krvinka565.2.2012 14:06Nikdykde
brkowycz5.2.2012 14:06Nikdykde
matrosh5.2.2012 14:06Nikdykde
flipflop5.2.2012 14:06Nikdykde
Ruw5.2.2012 14:06Nikdykde
c.tucker5.2.2012 14:06Nikdykde
listr5.2.2012 14:06Nikdykde
Jokerka5.2.2012 14:06Nikdykde
Kaluž5.2.2012 14:06Nikdykde
royan5.2.2012 14:06Nikdykde
Hulik5.2.2012 14:06Nikdykde
nixtreme5.2.2012 14:06Nikdykde
willis5.2.2012 14:06Nikdykde
Kabukiman5.2.2012 14:06Nikdykde
Mononoke5.2.2012 14:06Nikdykde
mikimachr5.2.2012 14:06Nikdykde
Light5.2.2012 14:06Nikdykde
eagle.newz5.2.2012 14:06Nikdykde