Dobrodružství Jeronýma Moucherota (pevná vazba)

3.5 | Crew | dobrodružný, humorný | série Mistrovská díla evropského komiksu

Další legenda v MDEK. Boucq je pro všechny, kteří milují bizarní a hravé nápady a šílené světy. To nejlepší pro příznivce komiksů jako je Autobus, Pixy, pro fandy starých povídek Woody Allena či románů Phillipa K. Dicka a filmů Davida Lynche či Jima Hensona.
A to je přitom hrdina komiksu, Jerome Moucherot, jen obyčejný pojišťovák. Ovšem do práce se dostává po liánách, v tapetách mu žijí žraloci a jeho sousedem je Leonardo da Vinci!
Geniální komiks Francoise Boucqa!

Scénář:
François Boucq
Kresba:
François Boucq
Lettering:
Alena Tejnická (Sarah)
Barvy:
François Boucq
Překlad:
Jiří Pavlovský, Richard Podaný
Redakce:
Kateřina Skokanová
Obálka:
François Boucq

14. kniha v řadě "Mistrovská díla evropského komiksu".

Obsahuje svazky:
Les dents du recoin
Sus á l´imprévu
Le Pén pied-de-poule

Rok a měsíc vydání: květen 2017 | ISBN: 978-80-7449-446-8 | Vydání: 1. | Vazba: vázaný v pevných deskách s přebalem | Formát: 195 x 260 mm | Počet stran: 200 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 789 Kč | Název originálu: Les Aventures de Jérome Moucherot | Vydavatel originálu: Lombard, 2012

Obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
Kapis
M Kapis 13.11.2017

Tak, ještě že jsem si to nechal ke čtení až po sklizni :) Pokud člověk přistoupí na autorovu hru, že nic není nemožné, tak si to parádně užije. Aspoň tedy já si to užil. A parádně i přesto, že jsme celá rodina lehli s angínou a já se obával jaké to nebude psycho - dva dospělí nemocní s horečkou a mandlema jak býčí koule, olezlé hnisem, po nichž skákají dvě hladové děcka se zelenýma nudlema u nosu - a ejhle nepozabíjeli jsme se, pěkně jsme si odpočinuli, hráli jsme hry, no nádhera. Jo a k té knize - je to fakt jazda pane gazda! Plná rétoriky, filozofie a syrového surreálna v perfektní evropské kresbě. Podle doslovu vyšly ještě další dva díly - vůbec bych se nezlobil, kdyby aspoň jeden byl součástí tohoto alba. Ale zase chápu, že ne každý kupuje komplet všechny díly MDEK (což vlastně nechápu) a pak by ta cena vyšplhala možná až moc vysoko a neprodávalo by se to.

mart.in
M mart.in 8.7.2017

Tak tohle opravdu nebylo nic pro mě, četl jsem to hodně dlouho, protože víc než pár stránek nesmyslů jsem na jeden zátah nevydržel. Ty dva delší příběhy byly čistým nekonečně dlouhým utrpením, ty kratší se díky rozsahu daly vydržet. Minulo mě to, vtipné mi to nepřišlo vůbec, nepochopil jsem proč někdo něco takového vytvořil a proč to někdo vydal. Doufám, že to byl první a poslední pokus zařadit mezi Mistrovská díla evropského komiksu něco takhle mimózního.

George Walker Bush
A George Walker Bush 6.6.2017

Ačkoliv je tohle dobrá šílenost a šíblá absurdita, která asi nemá obdoby, musím souhlasit s kolegou cyboyem, že srovnání s Monty Pythony je trochu mimo mísu. Musím říct, že jsem si četbu ve srovnání s jinými komiksy docela užil - je to tak trochu jako v komiksu ztvárněný průlet mezi mračny banalit (jiné komiksy). Ale je to opravdu hodně weird a ten humor, který je místy velmi povedený, je většinu času ne úplně dokonalý a ne kdovíjak bránici šimrající. Ale zajímavá podivnost, rozhodně.

Celkový dojem: 60%

erik
erik 5.6.2017

Prekvapivá magorina, ktorá ma bavila. Ale nemyslím si, že sa k nej budem často vracať. Krátke príbehy v strede knižky sú najlepšie, vo všeobecnosti sa pripravte na búranie konvencií, filozofovanie prevedené do obrazovej podoby, keby som mal vybrať jeden moment, ktorý ma dostal najviac, bola by to tá mangoidná škola sebaobrany. Výborné, ale asi nie pre každého.

DEmnoG
M DEmnoG 23.5.2017

Mne se Jeroným líbil. Nápad na ztvárnění středostavovské rodiny v metaforách běžného života míněných doslovně mi přijde báječný. Stejně tak se mi líbí kresba. Co se mi, a to je u MDEK můj tradiční problém, nelíbí je ztvárnění obálky a desek. RAžba na deskách a barevnost klesla na level po kusovkách vázaných Čtyřlístků z mého dětství.

Kazumaki
M Kazumaki 15.5.2017

Jasně, nebude to úplně pro každého, ale jako oddechový komiks pro zpestření mi to vůbec nepřišlo špatné. A přes svoje absurdity lze v každém příběhu sledovat dějovou linku (nebo ultra krátké, humorné epizodky) bez nějakého silnějšího rušivého vlivu. Jde jen o to, jak moc je člověk ochoten přistoupit na předkládané podněty. Asi jako v každém jiném fantaskním světě, ať už v komiksu nebo filmu. A nakreslené je to bravurně, takže za mě velká spokojenost. Nejvíc se mi líbila ta první část se žralokem. Doufám, že pokračování někdy bude.

Cabal
Cabal 13.5.2017

Skvělé. Jak zazní v knize "metavtipy na třetí".

Majklbig
Majklbig 8.5.2017

Tak tohle asi nebude prodejní hit, ale já jsem osobně rád, že Crew dává do MDEK i takovéto věci, protože to je největší přednost této řady - rozmanitost.
A teď k samotnému komiksu: kresba je jako u většiny evropských komiksů krásná, barevná, plná detailů. Co se týče scénáře, tak kniha obsahuje dva delší příběhy a několik kratších scének. No slovo příběh je asi silné slovo, prostě 2 delší kapitoly, v kterých je princip stejný, Moucherot se dostane do nějaké absurdní situace a musí ji řešit. Slova absurdní, bizarní apod. jsou asi ještě slabé. Není to ani nic u čeho by se člověk válel smíchy, ale to neznamená, že by se mi to nelíbilo. Je to prostě své a už jen pro svou specifičnost jsem rád, že něco takového měla Crew odvahu u nás vydat.

louza
louza 4.5.2017

Jerome Moucherot je pojištovák, který se odívá do zpola živého kabátu z tygří kůže, má po vzoru kanibalů v nose vetknutou propisku, bojuje se žraloky co vylézají z tapet i kanibalistickými šmouly, jezdí autem po napnutém provaze a všichni tři jeho synové vypadají jako Karel Drda. Čekal jsem sice, že tahle kniha bude přitažená za vlasy. Ale tohle je ve skutečnosti přitažené za úplně všechny chlupy, které vás na těle napadnou. Zejména tedy hlavně ty na koulích. Esence absurdity a velmi zvláštního humoru postaveném na ještě absurdnější absurditě, který nelze připodobnit k ničemu běžně publikovanému. Humoru při němž se nevěřícně smějete prostě proto, že vám už nic jiného nezbývá. Uff. Cením si, že vydavatelství Crew rozšiřuje obzory skrze evropská komiksová díla, ale až tak daleko za horizont asi jít nutno nebylo. Protože tohle mistrovské dílo i přes zjevné kresebné kvality a zcela nezpochybnitelnou novátorskou poetiku naprosto nekousnu. Nic proti groteskám, ale pro mě příště něco více při zemi. Třeba Mortadela a Filemóna. Jeden z nemnoha doposud vydaných MDEK ke kterým se už nevrátím. 35%

Kapis
Kapis 13.11.2017

hypermlok
hypermlok 30.9.2017

anka
anka 1.9.2017

Joshua_T
Joshua_T 19.8.2017

M_M
M_M 11.7.2017

RaptoR
RaptoR 10.7.2017

Tomket.Tom
Tomket.Tom 10.7.2017

disclose
disclose 8.7.2017

willis
willis 8.7.2017

mart.in
mart.in 8.7.2017

NecRoman
NecRoman 28.6.2017

terrordemon
terrordemon 24.6.2017

Mariohurbanek
Mariohurbanek 19.6.2017

erik
erik 5.6.2017

Fox01
Fox01 30.5.2017

DEmnoG
DEmnoG 23.5.2017

songoku
songoku 22.5.2017

Trevelyan
Trevelyan 19.5.2017

Kazumaki
Kazumaki 15.5.2017

Cabal
Cabal 13.5.2017

Light
Light 12.5.2017

invape
invape 10.5.2017

Majklbig
Majklbig 8.5.2017

louza
louza 4.5.2017