Před komiksem: Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století
Nakladatelství Akropolis s.r.o. (Filip Tomáš - Akropolis)1. vydáníprosinec 2016
0
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Koupit
Po úspěšné publikaci Dějiny československého komiksu 20. století se polovina jejího autorského týmu vydala ještě hlouběji do minulosti, k samotným počátkům domácí tradice obrázkového seriálu, které lze klást do poloviny 19. století a které dosud zůstávaly zcela neprozkoumány a nepopsány. Předkládaná kniha si neklade za cíl stanovit přesné datum či konkrétní dílo coby „počátek domácího obrázkového seriálu“, ale podrobně mapuje tendence, které k ustavení domácí varianty komiksové tvorby vedly, a sleduje vlivy, jež toto formování spoluutvářely. Pramenný průzkum desítek dobových periodik vydávaných v češtině a slovenštině na území tehdejšího Rakouska-Uherska umožnil identifikovat a rozlišit jednotlivé protokomiksové formy 19. století, jak se postupně v domácím prostoru představovaly a prosazovaly, vymezit jejich hranice i vzájemné vztahy. Sledovány byly rovněž vazby těchto zárodečných obrázkových seriálů ke karikatuře, novinové ilustraci a dalším souběžně se vyskytujícím „konkurenčním“ formám, stejně jako jejich vliv na pozdější tradici domácího komiksu i kontext dobové tvorby zahraniční. Publikace určená všem zájemcům o domácí obrázkový seriál, ale i obecněji vizuální či tiskovou kulturu 19. století, nahlíží optikou „komiksu před komiksem“ i práce známých českých výtvarníků, ilustrátorů a karikaturistů, jako byli např. Josef Mánes, Karel Václav Klíč, Mikoláš Aleš nebo Artuš Scheiner, jejichž tvorba je tak v tomto kontextu nově interpretována. Bohatě ilustrovaný svazek ale samozřejmě představuje i tvorbu řady dalších, dnes mnohdy pozapomenutých autorů, kteří se různým variantám obrázkového seriálu v dobových tiskovinách věnovali (např. Karel Ladislav Thuma nebo Karel Krejčík.

Publicistika
Martin Foret, Tomáš Prokůpek
Redakce
Pavel Kořínek, Lucie Kořínková
CdbID
6388
Žánry
publicistika
ISBN/ISSN
978-80-7470-145-0
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
175 x 250 x 35 mm
Hmotnost
500 g
Tisk
černobílý / barevný
Stran
368
Původní cena
550 Kč
Autoři si dali za cíl zmapovat vývoj domácí komiksové tvorby, a rozhodně uspěli. Obsahově zajímavé, nicméně v některých případech se čtenář může ztrácet, v množství poznámkách pod čarou. Celkově jsem měl stejní problém jako Darth Raelchi. Nejsem si zcela jist, ale na straně 97 je špatně popsána karikatura A opět Darwin, v textu je popsána jako proměna pštrosice měnící se na vyšňořenou paničku, ale vzhledem k době se spíše jedná o husu měnící se na sufražetku.
Tady budu hodně subjektivní, protože mám tuto tematiku obecně moc rád, musím dát 5 hvězd. Prostě nemůžu jinak. Je to (byla to) pro mě naprosto nová kapitola v mém komiksovém vzdělání, pomineme-li pár pomníků z dob minulých (Kruml, Busch apod.), tak tohle je přesně to, co jsem hledal. Tahle kniha má opravdu "všechno". Dá se říct, že to je velmi stručný, leč kvalitní, přehled domácího komiksu do 19. století, s mírnými odbočkami. Bohužel tahle publikace postrádá jakousi svěžest, dalo by se říci, že je až moc odborná a popisná. Občas jsem měl problém se zorientovat v textu v té záplavě jmen, názvů, čísel atp. Odborné termíny se daly odvodit nebo dohledat, to bylo v pohodě, ale občas jsem měl problém, že na mě mluví robot s přehledem dat, který to na mě chrlí a chrlí jedno za druhým. Nicméně to mému zážitku nijak neupíralo na ničem, obrázkové přílohy v textu a apendixu byly nádherné, poučné a velmi milé. Čím dál víc mě láká i to naše retro. Tuhle knihu bych nejraději doporučil všem, kteří mají kulturní zájem, nicméně je to opravdu úzkoprofilovka, která není pro každého. Prokůpek opět dokázal, že je mužem na svém místě. Děkuji!