Criminal: Poslední z nevinných

4.9 | BB/art s.r.o. | akční, detektivka, noir | série Criminal

CRIMINAL, nejoceňovanější kriminální komiks jedenadvacátého století, stvořený Edem Bubakerem a Seanem Phillipsem, konečně vychází ve své druhé luxusní vázané knize. Vítěz několika Eisnerových i Harveyho cen, včetně té za Nejlepší novou sérii za rok 2007 a pěti pro Nejlepšího scenáristu.
Druhá kniha obsahuje tři samostatné příběhy – Zlou noc, Hříšníky a přelomový díl Poslední z nevinných – v jednom balení spolu s mnoha bonusy, kresbami, které vám dají nahlédnout do zákulisí vzniku.

„Brubaker používá známé vztahy mezi svým osazenstvem k reflexi toho, jak nátěr nostalgie svým cartoonovým zjednodušením zastírá drsnou minulost.“
New York Times

Každý příběh má svého zločince. Jenže v noiru to bývá tak, že ne vždy je jasné, kdo tím zločincem vlastně je…

Jacob Kurtz, kreslíř a bývalý padělatel, muž, který byl kdysi obviněný z vraždy vlastní manželky, a vůbec člověk s problematickou minulostí, se stává zajatcem ve svém vlastním domě – i zajatcem svých vlastních nevysvětlitelných reakcí. Připadá si, jako by se po něm natahovala nejasná, snově průhledná chapadla jeho vlastních dávných činů – a teprve ve chvíli, kdy ho pevně omotají a utáhnou se, Jacob zjistí, jak moc jsou skutečná.
Tracy Lawless, válečný veterán a armádní dezertér, se v minulém CRIMINALu dostal do střetu s šéfem místního podsvětí – a kupodivu se mu povedlo při tom nezemřít. Ale happy end se nekoná: Tracy je totiž nucen odpracovávat si u Sebastiana Hydea dluh svého bratra… a jelikož je rozený Lawless, tak dokonce i taková zdánlivě jednoduchá funkce nemyslícího zabijáka se pro něj postupně stane něčím, čím dokáže zkomplikovat život sobě i všem okolo.
Riley Richards, rodák z malého městečka Brookview, jemuž se díky šikovnému sňatku podařilo vyšplhat po sociálním žebříku mezi bohaté a mocné, vypadá na první pohled jako typický americký slušňák, který dostal všechno, po čem toužil: krásnou ženu, postavení, peníze… Jenže už druhý pohled odhalí, že to s tou krásnou ženou a penězi není tak horké, jak se zdá – a pokud se dopustíme i třetího, ještě pronikavějšího pohledu a podaří se nám proniknout za Rileyho charismatickou fasádu, spatříme, že se za ní plazí věci, které se k typickému americkému slušňákovi nehodí. Ani trochu.

Scénář:
Ed Brubaker
Kresba:
Sean Phillips
Lettering:
Ludmila Nussbergerová
Překlad:
Štěpán Kopřiva
Redakce:
Jiří Pavlovský
Obálka:
Sean Phillips

Obsahuje sešity sérií CRIMINAL (Vol. 2) #4-7, CRIMINAL The Sinners #1-5 a CRIMINAL The Last of the Innocent #1-4

Rok a měsíc vydání: květen 2015 | ISBN: 978-80-7507-055-5 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 170 x 260 mm | Počet stran: 432 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 990 Kč | Název originálu: Criminal: The Deluxe Edition vol. 02 | Vydavatel originálu: Image

Obálka (1/7)
Ukázka č.1 (2/7)
Ukázka č.1 (3/7)
Ukázka č.2 (4/7)

+ další 3


Koupit

Palebras
Palebras | 19.11.2020 | Criminal: Poslední z nevinných |

Ed Brubaker je dle mého jedním z nejlepších komiksových scénáristů a každým svým veledílem to jen a jen dokazuje. Po vydání Zatmívačky jsem si řekl, že je potřeba dohnat resty a přečíst druhý díl Criminalu, který jsem si ani nevím proč, šetřil v knihovně na horší časy. Vzal jsem to tedy kompletně i s prvním dílem a musím říct, že to byl skvěle investovaný čas. Není nic lepšího, než se ponořit do noirového světa v podání mistra svého oboru. Tak jak jsem byl prvním dílem s podtitulem Každý je zločinec nadšen a zcela nekompromisně jsem zvedal palec nahoru, tak v případě dílu druhého musím zvednou nahoru palce oba a uznale smeknout klobouček. To co zde předvedl, považuji za jeden z nejlepších komiksových příběhů, který jsem měl možnost přečíst. Už v prvním příběhu dává Brubaker jasně najevo, že se pojede ve stejném tempu jako v předchozí knize a budeme se opět setkávat se starými známými. Čtenář se zcela okamžitě cítí jako ryba ve vodě a hltá stránku za stránkou, aby zjistil, že je na konci prvního příběhu a že dostal to co očekával. V tom Brubaker dupe na plyn a přináší příběh Hříšníci, kdy rozjíždí perfektně kulervoucí jízdu plnou krve, sraček, podrazů, ženských, drog a vlastně všeho co ke skvělému noiru patří. Po přečtení Hříšníků jsem si říkal, že tohle byl opravdu vrchol a jednoznačně to nejlepší co kniha může nabídnout. Potom jsem ale přečetl Poslední z nevinných a opravdu mi spadla brada. Perfektně postavený děj, který nebyl tak kulervoucí jako předchůdce, ale svým pojetím, perfektně napsanými charaktery, lidskými tragédiemi a životním neštěstím, považuji tento příběh tím nejdůstojnějším zakončením, jaké si Brubaker mohl dovolit. Co se týče kresby Phillipse, tak ta je prostě skvělá a není třeba ji nějak více komentovat. Criminal opravdu patří k tomu nejlepšímu co u nás vyšlo a rozhodně by si jej neměl nechat ujít absolutně nikdo. Jeho příběhy čtenářem až rezonují a rozhodně zanechávají v duši stopu, kterou příliš komiksů zanechat nedokáže. Plný počet!

karl173
M karl173 | 8.11.2020 | Criminal: Poslední z nevinných |

Další skvěle napsané příběhy, které nepostrádají nic z toho, co byste od Brubakera a Phillipse čekali. Prostě 5*

Spike
Spike | 9.11.2019 | Criminal: Poslední z nevinných |

Je-li to možné, druhá kniha byla pro mě snad ještě o něco lepší než ta první. Nebo jestli to bylo tím že už jsem byl na to od začátku správně naladěn a věděl přesně do čeho jdu... nevím, ale tohle prostě je čistě pětihvězdičková záležitost, pro fanoušky žánru a komiksu opravdu lahůdka. Jsem moc rád že série nestřídala kreslíře a u kormidla zůstal pouze Sean Phillips, protože jeho kresba je pro mě ke Criminalu už neodmyslitelná. Každý příběh stojí samostatně, ale zároveň se nenápadně proplétají a tak k plnému zážitku je nejlepší přečíst si to celé hned po sobě, což jsem taky udělal a můj zážitek byl opravdu maximální. Nebál bych se to přirovnat k takovému Sin City pro 21. století. Teď tedy něco málo k jednotlivým příběhům.
Zlá noc je na začátek pecka jak prase. Jacob je mi možná nejsympatičtějším 'hrdinou' z celého Criminalu, ať už je to tím že je to taky komiksový kreslíř, nebo tím že i přes svou minulost a až enormní počet ran co v životě schytal se zdá že je to pořád vlastně docela správňák. Souhra špatných okolností odstartuje příběh, kde nechybí nic - krásná a proradná femme fatale kterou milujeme a zároveň nenávidíme, všivý detektiv, hromada zvratů a špatných rozhodnutí, plus postava z Jacobových komiksových stripů kterou má v hlavě... Tohle je prostě paráda a nehledě na to v kolik ráno jsem musel vstávat, tohle jsem prostě musel číst hluboko do noci dokud nebudu u konce, neexistovalo že to dočtu zítra. Hříšníci je jediný příběh kde se do hlavní role vrací nějaká postava z předchozí knihy, kde ale návaznost je volná, zde začíná nový příběh. Hlavní hrdina se nejprve nedobrovolně stává soukromým očkem aby přišel na pachatele neobvyklých vražd, ale tak jednoduché to samozřejmě nebude. Všechny chyby z minulosti i současnosti se vynořují a vrací a vše se krásně zamotá. Konec, ač se nejedná o žádný happy end, je ale pro hlavní postavu dost možná ten nejlepší možný. Z celé knihy asi nejklasičtější a nejpřímočařejší příběh, ale stejně výborný. To se nedá říct o Poslední z nevinných kterýžto příběh je naopak dost netradiční vzhledem ke všem ostatním, ale co si budeme povídat, dost možná i nejlepší. Flashbacky do 'bezstarostného' dětství v kontrastu a návaznosti na současnost, změna kreslířského stylu, vynikající postavy, hlavní hrdina kterému držíte palce i když to prostě JE parchant, vůbec celá ta celková atmosféra kde se vaše emoce a rozpoložení během příběhu neustále mění... V podstatě jednoduchý příběh, který ale hodně silně rezonuje, a dává pojmu 'dobrý konec' hodně temný podtón... Bohužel poslední příspěvek do Criminalu, ale tvůrci se nemohli rozloučit lépe.
České vydání je jak jinak luxusní. Vazba, papír, záložka, a hromada bonusů. Sehnat naráz oba dva díly se mi sice poněkud prodražilo, ale nelituju jediné koruny, protože tohle prostě stojí za to doma mít. Jedinou výtku co mám, že u první knihy se mi bonusy zdály o něco výživnější. Hromadu krásných obálek a kreseb najdeme i tady, ale je tu méně textu. Více esejů nebo komentářů k tvůrčímu procesu by bodlo, ale co nadělám, když to nebylo ani v originálním vydání... Náplastí budiž alespoň krátký šestistránkový komiks 21st Century Noir který i na krátkém rozsahu předvede krásně nešťastný příběh. Takže série Criminal za mnou, a já se můžu jen mrzet nad tím že víc toho není. To co ale máme je bezkonkurenční. Ne, nic geniálního nebo převratného, ale žánrovky vynikající, opravdu klenot. Tohle je bez debat jasných 100%.

Kadin
M Kadin | 24.3.2019 | Criminal: Poslední z nevinných |

Za mě o něco slabší než první book, ale furt je to skvěle napsáné a Brubaker zase valí. Hlavní hrdinové jsou skvěle napsaní, příběhy poutavé a zajímavé, skvělé zápletky a vyvrcholení, ale prostě první book mi přišel o něco lepší nevím proč, ale poslední příběh (poslední z nevinných) byl naprosto excelentní. 9.5/10

trudoš
trudoš | 15.3.2019 | Criminal: Poslední z nevinných |

Lepší než první album, hlavně díky tomu, že už mi vyprávění nepřišlo tak nucené. Příběhy jsou sice chvílemi dějově průhledné, tedy ve smyslu jak se odvíjejí, nic jim to však neubírá na kráse skvěle propracovaného noiru, kde ne každý musí být právě světec, aby vám přesto přirostl k srdci. Hrdiny jsou obyčejní lidé s obyčejnými chybami, kteří se musejí vypořádat se situacemi, které by klidně mohly potkat i vás nebo mě. Vlastně se všichni denně mimoděk modlíme, aby nikdy nepotkaly. Jsou to historky z ulice, plné lží, drog a násilností, jaké dokážou nejednomu převrátit svět vzhůru nohama a zase zpět. Ed Brubaker se nesnaží podbízet životními moudrostmi a třeba hned první kapitola parádně rozemele každého, kdo kdy přišel o někoho z rodičů. Jednotlivé historky fungují především pro svou autentičnost, bez zbytečných řečí, kliček a rozborů. A opět oceňuji nenápadnou provázanost, kdy se většina postav nějak mihne v té které povídce, čímž tak nepřímo utvářejí pevný celek všem příběhům dohromady.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 13.8.2018 | Criminal: Poslední z nevinných |

Trochu mi to přišlo lepší než omnibus 1, ale je to pořád to samé, co jsem psal k omnibusu 1. Nic se pro mě nezměnilo, pouze fakt, že se svět více propojuje a to i napříč generacemi. To bylo docela fajn, jak se to všechno promíchává a ovlivňuje. Různé vyprávěcí techniky - v souladu s hlavními postavami daných příběhů - ok. Kresba také dobrá. Toto můžu, ale u jiného žánru nebo tématu. Edice jako taková, vazba a bonusy - rovněž skvělé. Po této stránce vždy dobré. Jinak u mě pořád vede Tracy Lawless.

choze
choze | 28.12.2017 | Criminal: Poslední z nevinných |

Jestliže jsem první knihu označil za vysoce kvalitní, druhá je LUXUSNÍ. Scénář, kresba, vydání, nic nemá chybu. Radost a štěstí to číst a mít v knihovně.

Fimi
M Fimi | 21.7.2017 | Criminal: Poslední z nevinných |

jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četl, Brubaker má smysl i pro ten největší a nejmenší detail. Hraní si s postavami, zápletky, vyvrcholení, překvapení, akce, výbornej scénář a postavy, to je to co definuje tento komiks a dělá z něj takovej klenot....více této dvojice, více Brubakera...už jen Velvet, Fade out, Fatale a Kill or be killed kdyby u nás vyšlo

DEmnoG
M DEmnoG | 27.12.2016 | Criminal: Poslední z nevinných |

Strach a hnus. Občas předvídatelná pointa, občas trošku přitažené za vlasy, ale i tak více než slušný kus. Jestliže bych si měl vybrat, tak mne oslovila první "Zlá noc." A navíc na pohled krásná kniha a báječné bonusy. I na plátěnou záložku se našly penízky:). Tak snad se BBart rozhoupá a dá si od stejných autorů "Fatale." Nemohu si pomoci, ale tomuhle "Parker: Lovec" od Cooka (budiž mu země lehká) nesahá ani po pánské podvazky na ponožky.

rooty
rooty | 19.8.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Excellent!!Kdo nečetl, neví co je kvalitní comicsový noir!

J.Connor
M J.Connor | 18.8.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Monument...První dvě jsou vynikající, ale Last of Innocent je neskutečnej. (jen ten 21st century noir je jasná Tatínkova holčička od Millera, ale je to stejně jen bonus na závěr, navíc o třídu úchylnější než kraťas ze Sin City).

Lenny
M Lenny | 5.8.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Díky archieovskému The Last of the Innocent horký kandidát na komiks roku.
Recenze od 7:18
http://www.youtube.com/watch?v=YZymLynMdyA

George Walker Bush
A George Walker Bush | 4.8.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Ouje, to je fakt kolosální pecka. Patrně nejlepší kriminální komiksová série, co se dočkala českého vydání. Parádní noir, který více než na akci sází na atmosféru a dobře propracovaný scénář. Co příběh, to ponoření se do temného a surového amerického podsvětí, do světa, který tak zbožňuju na amerických filmech (Fargo např.).

Celkový dojem: 90%

Kapis
M Kapis | 16.7.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Tak to bylo něco! Beze spěchu s patřičným vychutnáváním jsem si v této nádherné knize liboval celý týden. Když týden před tím jsem věnoval repeté Criminalu 1, abych věděl kdo je kdo. Dokonce jsem si nakreslil schéma. Syrové, kruté a jak pilník osmička drsné či sekáček na led ostré příběhy, kde se nic neodpouští a nezapomíná, kde je každá chyba potrestána a postavy jsou tak uvěřitelné, že jeden má pak po večerníčku, jak se zhasne, i strach. Vše podtrženo geniální kresbou, takový Risso se mi líbí asi kapku více, ale Sean je jednoznačně světová extratřída. No, musím říct, že to byl zážitek, který ještě vydýchávám a o komiksu roku 2015 mám už teď zcela jasno.

Co mě ale kurefsky sere, je že se mi na několika místech dostalo lepidlo přes vazbu a mám některé stránky slepené 1-2 cm - na normální stránce to tak neva, ale většinou to mám na těch celobarevných dvoustránkových panelech a tam to teda vadí fakt moc. KURVA!

Zcela nekompromisních 120%, 6 hvězd z pěti!

felis
M felis | 16.6.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

V noci dočteno a verdikt je jasný. Tohle je nejoceňovanější kriminální comics jednadvacátého století naprosto právem. Příběh je, jedním slovem, brilantní. Tedy vlastně několik příběhů, protože comics je tvořen třemi samostatnými povídkami, které jsou s povídkami z první knihy volně spojeny několika postavami a celé to dohromady dává funkční celkek. Krimi thriller, ve kterém se objevují některá klasická schémata, přičemž se ovšem autoři dokáží vyhnout kýči či předvidatelné pointě. Plasticita a hloubka, s jakou Brubaker vykresluje jednotlivé postavy je prostě neuvěřitelná a právě vykreslení postav je tím, co mě definitivně dostalo. Od těch největších profi sviní až po chlápky, kteří jenom měli v životě smůlu, se všemi jsem se sžil a věřil jim jejich role. Brubaker vymetá pavučiny z temnějších koutů lidské duše. Láska je tu buď hraná nebo nešťastná, každej chlap ranař, nebo aspoň vychcánek a prachy jsou motorem, který roztáčí svět. Co mě fakt dostalo byl styl, s jakým je napsána poslední povídka, která dala název celé sbírce. Barvotiskové rozverné flashbacky (střídající tmavou realitu) tu osvětlují motivaci hrdiny, který se z celkem sympatického nešťastníka mění v prvotřídního hajzla. I tak jsem mu strašně fandil. Nečesaná a syrová kresba Seana Phillipse si stylově hraje se světlem a stínem a dobře volené barvičky podtrhují tísnivou náladu. Olsdchoolové řazení panelů je pak jen třešničkou na dortě.

Criminal vtáhne a nepustí. Chvilkama jsem fakt nevěděl, jestli čtu comics, nebo sleduju film, což se mi věru obvykle nestává. Ať se propadnu do západního Německa, jestli si tohle nezaslouží plný počet. Za mně je to zatím nejlepší letošní kus.

Akorát jedna věc, která mě v půlce dostala do kolen. MÁTIJEB. Vždycky, když tohle slovo vidím, mám chuť se bičovat a píchat kružítkem. Kua co to je za nadávku? To snad nikdo neříká. Když už to musí bejt, tak aspoň mamrd!! Ale mátijeb?? Proboha svatýho… když za nic jinýho, tak za tohle tutově půjde Kopřiva do pekla.

Kaluž
M Kaluž | 27.5.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Pokud bych si z letošní produkce tuzemských vydavatelů měl pořídit jediný komiksový titul, volba by padla na Brubakerův Criminal. Jednoduše proto, že je mému vkusu žánrově nejblíže a taky proto, že nám jej BB/art servíruje na stříbrném podnose v ultimátní deluxe edici. Ve stínu téhle bichle se krčí i takové pecky jako Sága, Skalpy či chystaný Hellboy od Corbena. Takže nasaďte kuklu, popadněte cihlu a koukejte co nejdříve vyrabovat výlohu nejbližšího knihkupectví.

Více zde: http://www.mdscomics.net/historky-z-podsveti/

kaylin
kaylin | 26.5.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Tohle nejsou příběhy, které se vám jen tak vykouří z hlavy. Na to jsou moc dobré. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/05/922-criminal-posledni-z-nevinnych-90.html

louza
louza | 18.5.2015 | Criminal: Poslední z nevinných |

Duo Ed a Sean podruhé v knize pro milovníky dobrých příběhů a opět v reprezentativním balení s perfektními bonusy jaké umí jen BBArt. Je to s podivem, ale i když kniha ve dvou ze tří příběhů "jen" rozvíjí předešlou látku, přijde mi subjektivně ještě lepší než první díl. S odstupem a započítáním obou dvou knih a jejich kontextu se nabízí kacířská myšlenka, jestli se náhodou autoři v sérii Criminal nepřiblížili k nedostiženému Sin City. Body navíc za to, že dokázali odejít na vrcholu a místo dalšího ředění Kriminálu přijít s něčím podobným, ale v jádru čerpajícím z úplně jiných kořenů. Nezbývá tak doufat, že vydavatelství půjde i do neméně vydařené série Fatale a stávajícího slušně rozjetého Fade Outu. Ideálně opět v omnibusech.

Palebras
Palebras 19.11.2020

karl173
karl173 8.11.2020

disclose
disclose 8.11.2020

fifas
fifas 3.11.2020

mgeralt
mgeralt 7.9.2020

lacoste
lacoste 8.7.2020

ComicsCZek
ComicsCZek 24.6.2020

Nexis
Nexis 30.4.2020

Ozymandias
Ozymandias 19.4.2020

jh666
jh666 26.2.2020

Marran
Marran 11.1.2020

Bronn
Bronn 3.1.2020

Spike
Spike 9.11.2019

farnhajt
farnhajt 3.11.2019

house192
house192 23.10.2019

Libča
Libča 19.5.2019

Matthew
Matthew 28.3.2019

Kadin
Kadin 24.3.2019

Tomket.Tom
Tomket.Tom 27.1.2019

Olesh
Olesh 19.8.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 13.8.2018

Honzin
Honzin 13.7.2018

sala
sala 21.5.2018

Himlik
Himlik 17.3.2018

foudy
foudy 14.3.2018

choze
choze 28.12.2017

Thurin
Thurin 4.12.2017

mcleek
mcleek 27.11.2017

rajot
rajot 6.11.2017

TonyT
TonyT 5.11.2017

Darker
Darker 13.10.2017

punisher
punisher 10.10.2017

anka
anka 6.10.2017

mike731
mike731 23.9.2017

besikv
besikv 5.8.2017

hiro666
hiro666 27.7.2017

Fimi
Fimi 21.7.2017

dajik
dajik 16.7.2017

Zavulon
Zavulon 21.5.2017

NecRoman
NecRoman 14.5.2017

Paldini
Paldini 31.3.2017

Abstinent
Abstinent 5.1.2017

DEmnoG
DEmnoG 27.12.2016

firesnake
firesnake 3.12.2016

Zbysek2410
Zbysek2410 23.10.2016

budha.j
budha.j 30.9.2016

2scha
2scha 29.8.2016

Doppelganger
Doppelganger 21.8.2016

Tiba
Tiba 2.8.2016

Mariohurbanek
Mariohurbanek 19.7.2016

hellblazer
hellblazer 14.7.2016

Bart
Bart 12.7.2016

chcita
chcita 14.6.2016

Jabba
Jabba 6.6.2016

hakunamatata
hakunamatata 31.5.2016

M_M
M_M 30.5.2016

Krupkin
Krupkin 29.5.2016

Garp
Garp 24.5.2016

2Hitman3
2Hitman3 18.5.2016

Pekario
Pekario 30.3.2016

Karolín78
Karolín78 9.2.2016

filemon
filemon 14.1.2016

Kaaos
Kaaos 13.1.2016

Vrenn
Vrenn 12.1.2016

sadoman
sadoman 24.12.2015

Cabal
Cabal 24.12.2015

charvos
charvos 11.12.2015

kinak
kinak 30.11.2015

Black Bro, yo
Black Bro, yo 20.11.2015

Vojtěch 393
Vojtěch 393 18.11.2015

calvin10
calvin10 15.11.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

oleav
oleav 25.9.2015

mrkirby
mrkirby 23.9.2015

Lachvos
Lachvos 6.9.2015

J.Connor
J.Connor 18.8.2015

spagr
spagr 16.8.2015

Noci
Noci 15.8.2015

Joshua_T
Joshua_T 9.8.2015

Lenny
Lenny 5.8.2015

trudoš
trudoš 2.8.2015

Kapis
Kapis 16.7.2015

hypermlok
hypermlok 15.7.2015

lutrix
lutrix 15.7.2015

flipflop
flipflop 12.7.2015

Fox01
Fox01 3.7.2015

Light
Light 30.6.2015

Scaleo1
Scaleo1 20.6.2015

terrordemon
terrordemon 19.6.2015

Killingjoke
Killingjoke 15.6.2015

felis
felis 15.6.2015

rooty
rooty 13.6.2015

The Genius
The Genius 9.6.2015

willis
willis 28.5.2015

Kaluž
Kaluž 27.5.2015

kaylin
kaylin 25.5.2015

figis
figis 25.5.2015

Ricarderon
Ricarderon 22.5.2015

invape
invape 22.5.2015

louza
louza 18.5.2015

Četli (116):
2scha, anka, Baffman55, ben_bella, besikv, Bronn, Cabal, calvin10, Chaolinek, charvos, chcita, choze, ComicsCZek, cyboy, Dalamar, Darth Raelchi, davidek, DEmnoG, Doppelganger, Draco nobilis, Elnie, farnhajt, fifas, filemon, Final, flipflop, flynander, foudy, Fox01, Garp, guseppe, hellblazer, Himlik, house192, hypermlok, J.Connor, Jabba, James, jh666, jindroush, jirkapenzes, jiskra, Kaaos, Kadin, kallenved, Kaluž, Kapis, karl173, kaylin, Kil-Khal, Killingjoke, kinak, Kiwi1902, Lachvos, lacoste, Libča, Librarian, Light, Loks19, LookAss, louza, luky.kuky10, marek zigmund stanko, Mariohurbanek, Marran, mart.in, Marvin, Matthew, mgeralt, mozzu, M_M, Nexis, oleav, Olesh, Ozymandias, Paja78, Paldini, Palebras, pechna, Petrisko911 , Poseidon1978, punisher, raenius, rajot, rockyt, rooty, RudyRod, saja, sala, sandman, schefik, Shake, SHORTY, Shpeckk, SNUFKIN, snuk, spagr, Spike, start05, tankgirl, terrordemon, the.kasztan, Thurin, Tiba, Tomket.Tom, Tony TwoDee, trudoš, Ukko, Vojtěch 393, Walome, Wasps, wolfgang, Zavulon, Zbysek2410, zgrywus, zlejzmrd

Mají (249):
00sedm, 2scha, 353638, Agiru, Alfi, andik007, anka, antiimini, Ash Pointak, bboorreekk, BeeSee, Beng.D, ben_bella, besikv, binnmode, BlackDragon, blackJag, Blacksad, bmc75, Bob, bourgeois, BreakingAway, Bronn, Bubsy, burzum, Cabal, calvin10, Chaolinek, charvos, chcita, choze, ComicsCZek, Corteg, Corvus, Cr4sh, CSE_AC/DC, cyboy, D.K.Logic, Dalamar, Dali, DankoKonik, Darker, davidek, DAxik, DEmnoG, disclose, Doncek4321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dre, dvoracekpetr1, Elnie, farnhajt, faster86, fel68, felis, fifas, figis, filemon, Filip123, filosh, Final, firesnake, flipflop, Fox01, Fry, Garp, Golem, grinder, guseppe, hahahoho, Hamichal, hanocri, Hebled, hellblazer, herrman, hiro666, Honzin, house192, Hulik, husakpetr93, hyba1991, hypermlok, ikshorm, IndyP, Infarkt, invape, J.Connor, Jabba, Jak, James, jh666, jindroush, jirkapenzes, jiskra, Joshua_T, Kaaos, Kadin, kallenved, Kaluž, Kapis, Karel Sec, karl173, Karolín78, kaylin, Keenkeen, keNNoslaw, Killingjoke, kinak, KINIMODUS, Kiwi1902, Knuckless, Kokuun, kolik111, komik.sx, kronoss, krupan, lacoste, Libča, Librarian, Light, Lobok257, Loks19, LookAss, luky.kuky10, lutrix, maara, mangan, Mariohurbanek, markic, mart.in, Marvin, Matthew, mcleek, merhyx, mgeralt, Mikei, mikina, Milo_Harwey, mirec, mirror, monty.cl, mozzu, MP, mrkirby, Mrlah, mywiel, M_M, namdnas, NecRoman, Nexis, Nezbi, Nightmare, Noci, noMster, Norri, Odal , OldaB, oleav, Olesh, Onkel 1928, Ozymandias, Paja78, Paldini, Palebras, pavel, pavouk, pearlxjam, pechna, Pekario, Petrisko911 , pítrs, pk123x, Poseidon1978, punisher, puolpm, RadimNemec, Radkos, raenius, rajot, razielus, Ricarderon, Rich, Ricky Gervais, Rocksteady147, rockyt, rooty, Rowan, RudyRod, Saiffer, sala, sandman, Scaleo1, schefik, Schramm, Šedo, Shake, SHORTY, Shpeckk, Skot, sleepless, SNUFKIN, snuk, songoku, spagr, Spike, stanleystar, Stara.kryta, start05, Stlucius, tacmud, tankgirl, Tarka Daal, terrordemon, The Genius, the.kasztan, Thurin, Tialster, Tiba, Tomasino79, Tomket.Tom, tomned, Tony TwoDee, TonyT, Trevelyan, trudoš, tulipstros, Ukko, Valis, vallyslayer, Vítek, Vojtěch 393, vranakx, Vrenn, Wasps, willis, Wiruss, wolfgang, xai, xintax, xixoxf, yogi, Zajo original, Zavulon, Zbysek2410, zgrywus, Zíďas, zlejzmrd

Chtějí (36):
barthez, Braindead, Cody, ComicBookGuy, Const.ex, crush, deefha, DKoscik, Doly, FatMonster, Fida, Fr3d_K, Gustik5, Henry108, Houbař, illy, japes, Keno, Loxin, Macek78, malejmates, Maty48, mikki.maser, Miriyak, Mistak, Neuro, nx, Plechy, raimi, spot, Strokes, tukak, vteco, xspeed, xxaannddeerr, z-e-d

Shání (7):
Al0f0k, buscheer, ComicBookGuy, deefha, FatMonster, Loxin, Mistak