Svorní gambusíni a jiné příběhy
Olympia1. vydání 1999
4.7
...
...
...
...
Sborník komiksů Jaroslava Foglara.

Obsah:
(za pomlčkou uváděn pouze autor kresby)
Svorní gambusíni - Bohumír Čermák (1943 - 1944 Správný kluk)
Medvědí družina - Radomír Pleiner a Jan Fisher (1945 - 1946 Skaut - Junák)
Pim a Red - Saša Dobrila (1947 Vpřed)
Za poklady starých Inků - Václav Junek (1948 Vpřed)
Kulišáci - Jiří Krásl (1963 - 1966 ABC mladých techniků a přírodovědců)
K pramenům neznámé řeky - Miroslav Schönberg (1964 - 1965 Mladá Fronta)
Váhy života a smrti - Josef Bíbr-Bikin (1968 - 1969 Pošumavský hlasatel)
Příběh ze tmy - Michal Kocián (1990 Svoboda)
Lov na netvora - Michal Kocián (1990 Svoboda)
Boj na Čertovce - Karel Zeman (1990 Kreslené seriály Jaroslava Foglara)
Nyam, nejlepší z dobrých - Libor Balák (1993 Bobří stopa)
Nikdy nevzdávej! - Jiří Grbavčic (1994 Bobří stopa)
Chata v Jezerní kotlině - Marko Čermák (1969 - 1970 Svět v obrazech)
Záhada hlavolamu - Marko Čermák (1971 Novinář)
Stínadla se bouří - Marko Čermák (1970 Novinář)
Modrá rokle - Kája Saudek (1984 Česká speleologická společnost, 1987 Česká speleologická společnost, 1990 - 1991 Svobodné slovo)

Předmluvu a ediční poznámku napsal Václav Nosek-Windy.
1. dotisk v roce 2003


Scénář
Jaroslav Foglar
Art
Libor Balák, Josef Bíbr, Marko Čermák, Bohumír Čermák, Alexander Dobrila (Saša), Jan Fischer, Jiří Grbavčic, Václav Junek, Michal Kocián, Jiří Krásl, Radomír Pleiner, Kája Saudek, Miroslav Schönberg, Karel Zeman
Obálka
Václav Junek
Redakce
Vladimír Dobrovodský, Oldřich Pošmurný
CdbID
533
Žánry
dobrodružný, klubácký
ISBN/ISSN
80-7033-606-4
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
215 x 305 mm
Hmotnost
1482 g
Tisk
barevný
Stran
320
Původní cena
650 Kč
Tržní cena
2250 Kč (Zdroj: Aukro)
Tuto knihu jsem dlouho sháněl a přiznávám, že to bylo primárně kvůli komiksům Káji Saudka. Přístup, nebo spíše požadavky, Kájových dědiců totiž údajně neumožňují její dotisk. Nakonec jsem ji naštěstí sehnal a musím říct, že jsem překvapený a nelituji jediné koruny. Jsem překvapený, jak moc jsem od té knihy dostal. Nikdy jsem nebyl Jestřábův velký fanda, nebo dokonce uctívač, to mě víceméně minulo. Jeho dílo jsem vždy konzumoval jen v komiksech. Tedy spíše jen komiksovou adaptaci jeho románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří, kterou jsem v souborném vydání četl v roce 1990 stále dokola. K přečtení seriálu Rychlých šípů jsem se dostal až nedávno a musím říct, že mě to příliš nevzalo. Možná kvůli absenci nostalgie to na mě prostě nefungovalo. Tahle kniha mi ale dokázala, že Foglarovy příběhy mají i přes svou naivitu něco do sebe. Obsah knihy Svorní Gambusíni má kvalitativně silně vzestupnou tendenci, obsahuje dohromady 15 seriálů nebo krátkých příběhů a je rozdělena do tří logických částí.

První část knihy patří seriálům, které Foglar přímo psal. Jsou to všechno více či méně zdařilé klony Rychlých Šípů. Spíše méně než více. Jsou zde Svorní Gambusíni, Medvědí družina a Kulišáci. Kulišáci jsou Foglarův druhý nejdelší seriál a z této části knihy así nejpovedenější. Jejich příběhy byly později přepracovány do Rychlých Šípů. Docela zajímavá je u Kulišáků kresba akvarelem, která na některých panelech vypadá opravdu dobře. Mezi Foglarovy seriály patří také příběhy Reda a Pima, kteří “překvapivě” mají také svůj klub, ale svá dobrodružství zažívají v divočině Severní Ameriky a na Amazonce. Kresba se sice nedochovala v obstojné kvalitě, ale alespoň to do těchto klubáckých příběhů přineslo trošku exotiky, namísto banalit, jako je třeba rozbitá nástěnka anebo odhalení maňáskového divadla. Scénář je sice zkratkovitý a pitomý až běda, ale oproti předchozím seriálů v této knize je to docela příjemná změna.

Druhá část knihy patří komiksovým adaptacím Foglarových povídek. Tuto část otevírá naprostá pecka a to komiks K pramenům neznámé řeky, nakreslený Miroslavem Schönbergem. Je zábavný, dobře napsaný a má parádní kresbu plnou nápaditých kompozicí. Škoda jen, že je tak krátký. Dalším krátkým komiksem je adaptace povídky Váhy života a smrti. Jsou krátkým poučením o tom, proč je lepší nechlastat. Není to úplně špatné, ale počítám, že od chlastu to asi nikoho neodradilo. Maximálně někteří díky tomu začali pít až v sedmnácti. Kresba neohromí, ale pro tento příběh postačuje. Následují dvě adaptace nakreslené Michalem Kociánem, který patří k velice šikovným kreslířům. Jsou to komiksy Příběh ze tmy, který má téměř hororovou atmosféru, a Lov na netvora, který považuji za nejzdařilejší adaptaci povídky v této knize. Nečekaně napínavý je i Boj na Čertovce.

Třetí část knihy patří komiksovým adaptacím Foglarových románů. Tady se dá s klidným svědomím říct, že co komiks, to legenda. Chata v Jezerní kotlině, nakreslená Marko Čermák je komiks, o kterém jsem byl přesvědčený, že jsem ho v dětství četl. Po dočtení si tím už nejsem jistý, ale stavění chaty z bedniček si pamatuji. Z dnešního cynického, dobou a věkem ovlivněného pohledu to působí téměř jako milostný román, ve kterém jaksi není pro děvčata místo. Nicméně ten komiks jsem přečetl jedním dechem. Je povedený a hodně intenzivní. Stejně jako Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. To je nesmrtelná legenda, která sice zestárla, ale dobrodružství a napětí má stále na rozdávání a stále je to parádní čtení. Otázkou je, nakolik je u mě poháněná nostalgií. Pro tuto knihu byly oba komiksy, Záhada hlavolamu i Stínadla se bouří, Marko Čermákem dodatečně kolorovány. Až na několik scén tím ty komiksy kupodivu neztratily nic ze své atmosféry a vypadají v barvě dobře.
Říká se, že závěr patří mistrům a je to tak i v této knize. Poslední komiksy Modrá rokle, Ztracený kamarád a Jeskyně Saturn s příběhy kluků z klubu Saturn nakreslil Kája Saudek a jsou parádní. Je zajímavé vidět, jak rozdílnou atmosféru dokázali udělat Marko Čermák a Kája Saudek na typově podobných příbězích. Je zajímavé srovnat, jak oba pracují s komiksem a s kompozicí. Nyní bych ani náhodou nedokázal říct, že ten či onen to zvládl lépe.

Knihu uzavírá obsáhlá textová část, která čtenáře seznamuje s historií jednotlivých seriálů, se zajímavostmi i s kontextem doby. Žádné nudné kecy, ale zajímavý výlet do historie.

Tuto knihu zavírám a vracím zpátky do své knihovny s vděčností. Sice mé dobrodružství z dětství a mládí nebyly tak dobrodružné jako dobrodružství Foglarových hrdinů, a navíc mě paměť o některé z mých dobrodružství okrádá, ale jsem vděčný, že jsem je mohl prožít. Jsem rád, že mě tato kniha přiměla vzpomenout si na některé z nich. Trošku se obávám, že většina dnešních dětí je “uvězněna” v online světě a šanci na dobrodružství si nechává proklouznout mezi prsty.
Po Rychlých šípech jsem bez nějakého vědomí dostal za vysvědčení další skvost, o kterém jsem tehdy prohlásil, že to nejsou Rychlé šípy, tak k čemu mi to je. Já měl tenkrát za to, že Rychlé šípy jsou jen jedny, jestli mi rozumíte. Nicméně mi to nedalo a začetl se. Komiksy jsem hltal ale o pozadí jsem nevěděl zhola nic a jenom vím, že jsem nedokázal dočíst Chatu v jezerní kotlině a Saudek se mi tenkrát víc než příčil. 4. třída... Léta přibývala a zároveň mé zkušenosti a dnes nemůžu jinak než 5 z 5. Sbírka je geniální a skvěle poskládaná. Kdo by to byl tenkrát řekl, že jsem držel poměrně aktuální verzi české komiksové scény. Dnes je to pro mě poklad a ne jenom z nostalgie. Každý příběh miluji a jsem rád, že mám tuto verzi a ne ty sešitové blivajzy, ale zase, teď už to jinak sehnat nejde než takto, takže děti čtěte a kupujte. Lepší něco než nic. Saudkova kolorovaná verze Jeskyně Saturn mě baví o mnoho více než její černobílý původní protějšek. Rychlé šípy tentokrát v uceleném příběhu jsou opravdu vynikající a je to jeden z mála komiksů, ve kterém nešoupete nohama nad tunami textu v bublinách. Ještě ta ona temná stránka příběhu tomu skutečně dodává až fantasy nálepku. Občas jsem se fakt bál, když jsem to jako malý četl. Super a super je celá tato sbírka. Krátké příběhy jsou také zajímavé a například Nyam a Nikdy nevzdávej mi přijdou jako TOP, okrem Rychlých šípů a Jeskyně Saturn.
Na RŠ to nemá, to v žádném případě, ale jinak pořád dobrý komiks s Foglarovsko-Saudkovskou příchutí.
Některé komiksy (Chata v jezerní kotlině, Záhada hlavolamu) se mně líbí víc v čb variantě. Coloringem částečně ztrácí na atmosféře. Jinak zpracování včetně tisku, barevnosti i komentářů stoprocentní. Ještě malé upřesnění obsahu. Pod názvem Modrá roklese v knížce ukrývají všechny tři Saudkovské komiksy -Modrá rokle, Ztracený kamarád i Jeskyně Saturn.
Já mám rád Foglarovky, ale tohle nic moc.
Naprosto souhlasím se Slainem, a když Vám to dá přítelkyně jako dárek, tak to potěší dvojnásob. MdS
Tak tohle je dokonalost sama - komplet Jestřábovy příběhy ve skvělým zpracování. Naprosto KULTOVNÍ. V rozsáhlé ediční poznámce je vypsaná podrobná historie každého příběhu a jeho vydání. Prostě ten kdo má rád Foglarovky tohle musí mít...
207