Americký upír 1

4.5 | BB/art s.r.o. | akční, horror | série Americký upír

Skinner Sweet je nemilosrdný a lstivý psanec. A taky upír… ale ne jen tak ledajaký. Jako první upír, který se zrodil na americké půdě, je silnější, sveřepější a světlo mu neuškodí ani v nejmenším. Pětačtyřicet let poté, co vstal z hrobu, se Sweet ocitne v Los Angeles dvacátých let, kam světla Hollywoodu vábí jako můry mladé a krásné dívky. Jak ovšem záhy zjistí mladá a chudá herečka Pearl Jonesová, působí tu síly mnohem zlověstnějšího než pouhá lidská hrabivost. Když její sny o hvězdné filmové kariéře promění v krvavou noční můru, pomůže jí Skinner Sweet přežít – a pomstít se.

Scénář:
Stephen King, Scott Snyder
Kresba:
Rafael Albuquerque
Lettering:
Petr Suchý
Překlad:
Viktor Janiš
Redakce:
Richard Podaný
Obálka:
Rafael Albuquerque

Rok a měsíc vydání: březen 2013 | ISBN: 978-80-7461-279-4 | Vydání: 1. | Vazba: vázanáv pevných deskách | Formát: 170 x 260 mm | Počet stran: 200 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 499 Kč | Název originálu: American Vampire

Obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
Ter
Ter 8.10.2017

Jednoducho super

353638
353638 21.6.2017

Možná jsem přehnaně nekritický, nebo je to tím, že už je to nějaký rok, co jsem Upíra četl.. Ale i tak musím dát pět hvězd. Takhle má vypadat mainstreamový komiks! Proč se však neprodává a skončil u nás druhým dílem, to je pro mě záhada.

louza
louza 7.10.2016

Kapituluji a přiznávám místo čtyř hvězd plný kotel. Nakonec mě to smetlo... Přehnaná opatrnost není na místě.

louza
louza 13.6.2016

Je mi za hodnocení skoro až trapně, protože Americký upír je navzdory ne úplně sympatickému (i když logickému) jménu opravdu výborně vystavěný příběh. Každý sešit je rozdělen na půlku dvěma liniemi, kde jedna předchází druhé a v závěru se opravdu elegantním způsobem spojují. Hostující King je jen třešnička na dortu dávající některým postavám hlubší dimenzi. Sympatická je snaha vzkřísit "pravou" upíří tématiku a dát jí nový rozměr. Přesto jde "jen" o po všech stránkách velmi perfektní moderní komiks, který se dobře konzumuje a baví. K pomyslné dokonalosti mu však chloupek chybí. Pokud byste náhodou váhali, stejně minimálně do první knihy jděte. Je to uzavřený příběh s malými vrátky do budoucnosti. 90%

trudoš
trudoš 1.1.2016

Projednou zapomeňte na Ságu Stmívání a všechny ty romantické báchorky o upírech, kterými nás moderní doba krmí. Tenhle komiks totiž zvysoka kašle na nějaké rozervané hrdiny. Tvorové temnot scenáristy Scotta Snydera jsou především lovci. Lovci, které emoce kořisti zajímají asi tolik, jako vy myslíte na životní příběh tabulky čokolády.
První album série představuje historii vzniku nového upírského rodu, který oproti tomu tradičnímu z Evropy lehce zmutoval. Jenže evropští páni nehodlají americkému druhu dát šanci pro (ne)život. A tak začíná boj šmejdů proti ještě větším šmejdům. Což je detail, který je na komiksu nejfantastičtější – hlavními hrdiny jsou postavy, které jsou v důsledku ještě horší než monstra, proti kterým bojují.
Tahle sága začíná v pravdě hodně ze široka, ale o to víc navnadí svou surovostí a brutálností, což dynamická kresba Rafaela Albuquerquea jen podtrhuje. Je znát, že autoři plánují osudy hrdinů hodně zamotat, a tak nezbývá než se těšit, kam nás další díly zavedou.

Bubsy
Bubsy 9.9.2015

Začátek a rozjezd celé knihy je skvělý a navnadil mě na zbytek. Základní příběh upírského parchanta Skinnera Sweeta přináší přesně to o čem se píše v anotaci. Ano, upíři tady opravdu nejsou emo zoufalci jako z twilightu a kniha spíš připomene jejich lepší časy z dob Interview s upírem. Problém ovšem nastává s rozvíjením příběhu Pearl Jones a tam se zas twilightu dost blížime, což mi za prvé dost nesedělo a za druhé vůbec nebavilo. Jinak kniha zaujala a dvojku jsem si samozřejmě koupil. Pořád si ale říkám jestli mě na tom netáhne spíš pěkná Albuquerueho kresba, která má krásný nádech doby o které vypráví a zároveň dokáže být správně temná. K tomu se povedlo BB i samotný zpracování knihy což se asi projevilo i na ceně. Pocitově je to mezi 3 a 4. Uvidíme co bude dál..

Drekorian
M Drekorian 30.3.2014

Upíři mi zprotivili návštěvy knihkupectví. jejich věčné romance, lásky, deníky a podobné hovadiny se na vás ve své době zlomyslně šklebily z každého krámu, protože zoufalí knihkupci tímto kýčem obsadili každý myslitelný regál v bláhové naději, že zblbnuvší vlhké týnejdžerky si koupí od každé knihy alespoň 5 kusů. Páč Edward a abstince jsou super.

Teď když doběhla Twilight sága (cha, cha, vhánějí se mi slzy do očí), přišel ten správný čas restaurovat upíry jako ty krvéžíznivé děsivé manipulativní svině, kterými doopravdy jsou. Nádherná kresba, příběh, který oprašuje western moderním a neokoukaným způsobem + roaring twenties, které já doopravdy můžu.

Přestože jméno Stephena Kinga v této knize funguje spíše jako vějička, na kterou Vertigo láká i nekomiksáky, celkově bezesporu za 5 hvězd. Za pětikilo má člověk pocit, že se BB/Art pomátl vzhledem ke skvělému a skutečně luxusnímu provedení.

J.T.honza
J.T.honza 24.3.2014

Je to zvláštní, ale i když mě upíří a horory obecně naprosto nebaví (spíš se jim směju), stejně tak jako mě nebaví Divoký západ, stejně jsem si Amerického upíra koupil. Nejspíš za to může ta krásná obálka, která přitáhne oči a vyvolá zájem, o čem to asi může být. Ta obálka je tak zajímavá, že bych ji možná sám označil jako vůbec nejhezčí v mé knihovničce.

S vnitřkem už to ale tak slavné není. Sem tam krvavá scéna sice vypadá třeba i pěkně, ale nic, z čeho bych si sedl na zadek. A takový dojem mám vlastně i z celku. Postavy mi k srdci kdovíjak nepřirostly a že by mě nějak zajímalo, co s nima bude dál? To asi ani moc ne. Prostě průměr.

Navzdory tomu všemu si ale další díl(y?) koupím, protože přestože mě to vlastně moc nebaví, cosi mě k tomu furt táhne...Tak třeba pak zjistím, co to je.

goldschmidchen
goldschmidchen 25.1.2014

Absolutní pecka! Podle mého jeden z nejlepších komiksů, co u nás vyšel. Doporučuji, a to vřele!

erik
erik 21.1.2014

Dlho som sa tomuto komiksu vyhýbal, upírov mám plné zuby a Snyder toho zatiaľ v ČR s Batmanom zasa tak veľa neukázal, i keď reklama vraví opak.

Ale je to dobrý komiks. Upíry ani zďaleka nevyznievajú tak, aby sa mohlo pritakať tým komerčným rečiam o tom, že toto je konečne návrat k netvorom, ale nevadí. Problémom komiksu je ústredná postava Skinnera Sweeta, ktorého by som okamžite poslal ku všetkým čertom. Výhodou je, že vedľajšie postavy sa vydarili. Pearl jednoducho fandíte, dokonca aj v alternatívnom príbehu z minulosti človek nadŕža Pinkertonovcom a nie tomu hajzlíkovi. Ozaj, reklamný ťah s Kingom na obale i v scenári je tak lacný, až beda. Nič to komiksu neprinieslo, azda okrem predajnosti.

Napriek výhradám je to ostrejšie kreslená knižka plná dojemných vedľajších postáv a je, ako som už spomínal, dobrá. Raz sa k nej určite vrátim.

sedw
sedw 23.10.2013

Parádní věc! Konečně pořádný příběh s upírskou tématikou a zapojení Kinga, mého nejoblíbenějšího knižního autora, už je jen třešničkou na dortu. Oba příběhy byly vyrovnané, kresba mi velmi sedla a hlavně, má to parádní atmosféru. Doporučuji všem, kdo má rád dobré příběhy a nevadí mu sam tam nějaká ta drastičtější scéna.

George Walker Bush
A George Walker Bush 6.5.2013

Po delší době opět něco s upíry, aniž by to bylo zaměřené na třináctileté gothičky, které chtějí Patizóna za muže. Relativně slušný horůrek.

Celkový dojem: 70%

royan
royan 1.5.2013

Slušná krvavá podívaná.

kaylin
kaylin 28.4.2013

Jak píše Stephen King ve svém úvodníku, konečně jsme se zase dočkali upírů takových, jací mají být. Jsou to zrůdy, doslova monstra, kterým jde hlavně o to dostat se ke krvi, na níž jsou závislí. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/04/27-americky-upir-1-95.html

Killingjoke
M Killingjoke 19.3.2013

Synonymum pro upírské legendy dneška představují infantilnosti ve kterých puberťačkám vlhnou kalhotky při pohledu na upírského hošíka, který na denním světle světélkuje. Synonymem je bezduchá „tvaj lajč“ (nebo jak se ta blbost píše) pseudoromantika, která upírské přízraky odvádí hodně daleko od jejich pravé podstaty. A proto děkuji Scottu Snyderovi, že jejich legendu oprášil, přidal vlastní nápady a dokázal téměř nemožné – tedy to, že i mne začali upíři zajímat.

Série Americký upír Scotta Snydera si mne získala už od prvních stránek, kde si výborně zahostovala i legenda hororového žánru Stephen King. Můžeme tak sledovat krvavou legendu o zrodu nového typu upíra, pro jehož představitele nemůžeme najít nikoho lepšího než sobeckého a bezcitného psance z Divokého západu, který je v tomto komiksu opravdu nehezké místo. Na následujících stránkách se tak rozvíjí pohnuté osudy Skinnera Sweeta, mapující jeho počátky cesty napříč americkými dějinami. Jeho příběh se dějově prolíná s osudy Pearl Jonesové, mladé začínající herečky z doby končící éry němého filmu, která se dostává v nesprávnou chvíli na nesprávné místo.

Jak již jsem napsal, po scenáristické stránce je Americký upír výborný komiks. Scott Snyder se u mne pomalinku, ale jistě dostává mezi v současnosti nejoblíbenější autory (Stephen King na poli beletrie tam patří dávno) a předpovídám mu celkem zářivou budoucnost. Kresba Rafaela Albuquerquea mne zasáhla jako blesk z čistého nebe. Je pro mne nová a neokoukaná a přitom neuvěřitelným způsobem osvěžující. Nepamatuji si, který jiný komiks na mne, podobně jako u komentujícího Indyho, po výtvarné stránce v poslední době takto zapůsobil. Možná snad Blacksad, ale toho jsem znal již z dřívějška. Prostě si myslím, že zde máme zaděláno na jednu z nejlepších sérií, kterou lze dnes sehnat a to po všech stránkách.

Takže Skinnere a Pearl, kam zakousnete příště své špičáky? Nemůžu se dočkat, až to zjistím…

Indy
Indy 17.3.2013

Skinner Sweet je po dlouhé době opravdu originální upír a jsem si jist, že Snyder s Kingem vytvořili opravdu geniální sérii, kterou si budu s radostí kupovat. Všechny příběhy byly skvělé, kresba krásně syrová. Výtvarně je to jeden z nejlepších komiksů, co jsem v poslední době četl. Skláním se před autory a jdu si to přečíst znovu:)

Kabukiman
Kabukiman 14.3.2013

Percy: "Pamatuju si, jak jsi chutnala. Jako vanilka s lesními plody."
Pearl :"Zvláštní. Ty chutnáš po hovně."

Kabukiman
Kabukiman 14.3.2013

Jediné co mi vadilo, byly příliš časté skoky v ději. Ze začátku jsem se musel každé tři stránky vracet zpět a dohledávat kdo je kdo v jiné době a kdo je vlastně hodnej a kdo zlej. Naštěstí hodnejch tam zase tak moc neni a děj postupně stává přehlednější a méně chaotický. Od Prince noci tady žádná taková upírárna nevyšla a je to škoda. Princ noci se mi líbil ještě o chlup víc,ale i tak je Americký upír pětihvězdovej. Těšim se na další díly.

Azalin
M Azalin 14.3.2013

Vypadá to dobře. Ještě si počkám co na to Fry a pak pravděpodobně hned zamířím do obchodu..

maara
M maara 14.3.2013

Pro mě velké překvapení. Snyder s Kingem stvořili pořádně zparchantělýho hajzla a kresba je výborná. Doufám, že další díly budou ještě lepší.

rooty
rooty 13.3.2013

Přečteno na jeden zátah, i když to nebylo původně v plánu. Skinner je fakt pořádnej parchantskej upír, žádnej ufňukanej preacherovskej Cassidy se nekoná a hrůza z této knihy jen číší, líbí se mi prolínání časových úseků a obě hlavní postavy mají šmrnc. Zajimavé je, že jediné vyloženě kladné postavě jsem vůbec nefandil..
Kresba a barvy jsou úžasné a mně se to všechno neuvěřitelně moc líbilo. Že by kniha roku, hned na jeho začátku?
Opět poklona BBartu, nejen za perfektní zpracování knihy, ale i za to, že tady takové pecky vydávají. Díky, vřele díky, pánové a dámy :o)

Ter
Ter 8.10.2017

punisher
punisher 4.10.2017

Bronn
Bronn 18.7.2017

farb
farb 5.7.2017

Tormentr
Tormentr 29.6.2017

353638
353638 21.6.2017

Rezet
Rezet 28.5.2017

Final
Final 8.5.2017

szajter
szajter 13.3.2017

Zbysek2410
Zbysek2410 23.10.2016

louza
louza 7.10.2016

Tiba
Tiba 2.8.2016

3DD!3
3DD!3 18.7.2016

Vojtěch 393
Vojtěch 393 25.6.2016

Kaluž
Kaluž 5.5.2016

firesnake
firesnake 19.4.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

cvrk
cvrk 15.1.2016

Olesh
Olesh 24.12.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

Kaaos
Kaaos 9.9.2015

Bubsy
Bubsy 9.9.2015

Trevelyan
Trevelyan 29.7.2015

Doppelganger
Doppelganger 5.7.2015

M_M
M_M 8.6.2015

SedllY
SedllY 20.5.2015

mankoo
mankoo 20.5.2015

trudoš
trudoš 25.4.2015

Killingjoke
Killingjoke 22.4.2015

BadoXXII
BadoXXII 13.4.2015

chcita
chcita 15.3.2015

iob
iob 23.2.2015

shyANDROID
shyANDROID 16.2.2015

lutrix
lutrix 17.1.2015

OldaB
OldaB 8.1.2015

Karolín78
Karolín78 3.12.2014

Mankin
Mankin 23.9.2014

Strokes
Strokes 15.9.2014

Spideyy
Spideyy 28.8.2014

DoctorWho
DoctorWho 1.8.2014

Lachvos
Lachvos 8.6.2014

terrordemon
terrordemon 8.6.2014

Fos4
Fos4 1.5.2014

Shpeckk
Shpeckk 4.4.2014

Drekorian
Drekorian 30.3.2014

J.T.honza
J.T.honza 24.3.2014

mrkirby
mrkirby 26.2.2014

goldschmidchen
goldschmidchen 25.1.2014

erik
erik 21.1.2014

mineralk
mineralk 12.1.2014

renhoek
renhoek 12.12.2013

Filip123
Filip123 24.11.2013

calvin10
calvin10 23.10.2013

sedw
sedw 23.10.2013

blackJag
blackJag 26.9.2013

oleav
oleav 18.9.2013

choze
choze 14.9.2013

p3tris
p3tris 4.9.2013

Leland
Leland 3.9.2013

Birgi
Birgi 22.8.2013

DAxik
DAxik 9.8.2013

pearlxjam
pearlxjam 5.7.2013

RaptoR
RaptoR 2.7.2013

Walome
Walome 25.6.2013

mike731
mike731 20.6.2013

Ruw
Ruw 17.6.2013

Gabriell
Gabriell 12.6.2013

MindReader
MindReader 2.6.2013

Black Bro, yo
Black Bro, yo 31.5.2013

matrosh
matrosh 31.5.2013

Librarian
Librarian 27.5.2013

Doly
Doly 25.5.2013

Joshua_T
Joshua_T 22.5.2013

flipflop
flipflop 18.5.2013

Fox01
Fox01 14.5.2013

mart.in
mart.in 5.5.2013

2scha
2scha 1.5.2013

royan
royan 1.5.2013

kaylin
kaylin 28.4.2013

krizt
krizt 20.4.2013

Baffman
Baffman 18.4.2013

disclose
disclose 18.4.2013

obitus
obitus 11.4.2013

SHORTY
SHORTY 8.4.2013

Dinik
Dinik 2.4.2013

Suchman
Suchman 2.4.2013

jones1240
jones1240 30.3.2013

The Genius
The Genius 24.3.2013

Azalin
Azalin 24.3.2013

81splinter
81splinter 23.3.2013

Lenny
Lenny 19.3.2013

Indy
Indy 17.3.2013

Light
Light 17.3.2013

invape
invape 17.3.2013

Kabukiman
Kabukiman 14.3.2013

maara
maara 14.3.2013

willis
willis 13.3.2013

rooty
rooty 12.3.2013

Pjenkus
Pjenkus 10.3.2013

xintax
xintax 9.3.2013

Četli:
2scha, 3DD!3, 81splinter, Alikkk, Azbest, bboorreekk, calvin10, cyboy, Doly, Doppelganger, Final, flipflop, Fox01, hypermlok, Jabba, James, jiskra, kallenved, Kaluž, kaylin, Killingjoke, Lachvos, Light, Loks19, louza, luky.kuky10, marek zigmund stanko, mart.in, mineralk, oleav, Olesh, p3tris, PAK, RaptoR, Strokes, terrordemon, Tiba, TonyT, trudoš, Vojtěch 393, Zbysek2410

Mají:
2scha, 353638, 665+1, 81splinter, adam.ra, antiimini, Azalin, Azbest, BadoXXII, Baffman, bboorreekk, BeeSee, bierce, binnmode, Birgi, BlackDragon, blackJag, bronxik, Bubsy, Buchtic, calvin10, calviti, chcita, Corvus, Cr4sh, CSE_AC/DC, cvrk, cyboy, D.K.Logic, Dali, DAxik, Deckard, disclose, DoctorWho, doophy, Doppelganger, Drekorian, duri, Einstain666 , erik, fel68, felis, filemon, Filip123, Final, Fos4, Fox01, Fricki, Gibby, goldschmidchen, goodspeed, Grebenda, grinder, Hulik, hypermlok, ikshorm, Indy, invape, J.T.honza, Jabba, JackOneil, Jak, James, jiskra, jones1240, Joshua_T, Kabukiman, kallenved, Kaluž, Karel Sec, kaylin, keyko, Knuckless, komik.sx, Lachvos, Landauer, Leland, Librarian, Light, listr, Loks19, LookAss, luky.kuky10, lutrix, maara, Mankin, marduk, markic, mart.in, Martin Buchal, Marvin, matrosh, Mauzr, MB, merhyx, mikado, mike731, Mildaha1, mineralk, mirec, mirror, monty.cl, mrkirby, M_M, namdnas, Niaz, Nightmare, noMster, Norri, obitus, octobersa, OldaB, Olesh, Paldini, pearlxjam, peposek, Petr, Petrisko911 , Pjenkus, punisher, radiohead99, RaptoR, Ricarderon, Rich, rockyt, rooty, Rudá Táňa, RudyRod, Ruw, Saiffer, SedllY, sedw, segy, SHORTY, Shpeckk, shyANDROID, Skot, sleepless, songoku, Spideyy, StanleyHu, stanleystar, stepan.tichy, Strokes, Suchman, szajter, tacmud, Tarka Daal, Ter, terrordemon, The Genius, Tialster, Tiba, Toe, TonyT, Tormentr, Trevelyan, trudoš, tukak, Ukko, vallyslayer, Viking, Vítek, Vojtěch 393, vteco, willis, Wiruss, xai, xintax, yogi, yojimbo, Zajo original, Zbysek2410, zebedee, zgrywus, Zíďas

Chtějí:
Abstinent, barthez, Benji, bobo666_2005, Braindead, brkowycz, Draco nobilis, FatMonster, filosh, Fr3d_K, Kapis, KLAUN_DOMINANT, massilia, Matej-29, Miriyak, nx, quardok, seeker666, spot, Tillion, timek, Velkej šéf, vranakx, xspeed, xxaannddeerr, z-e-d

Shání:
FatMonster, quardok, Tillion

Nabízí:
mike731, Mildaha1, raimi

Kabukiman
Kabukiman 14.3.2013

Azalin :D :D :D

Kapis
M Kapis 14.3.2013

Azalin: :D:D:D:D

Fry
A Fry 14.3.2013

Azalin: :D Asi tě zklamu, ale "Amerického Upíra" nemám v plánu kupovat :)

andre
M andre 14.3.2013

Azalin: ..... :-D ....... ty jsi vůl ;-) ...... hezky jsi mě pobavil