Záhadný Spider-Man #02
Semic-Slovart 1991série Záhadný Spider-Man 2/35
4
...
Příběhy:
Proroctví Madame Web
Ďábelské úklady zloducha Tinkerera.

Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originály: Proroctví Madame Web - Amazing Spider-Man #210 (listopad 1980)
Ďábelské úklady zloducha Tinkerera - část Amazing Spider-Man #002 (květen 1963)


Scénář
Stan Lee, Dennis O'Neil (Denny O'Neil)
Art
Steve Ditko, John Romita Jr.
Ink
Joe Sinnott
Barvy
Bob Sharen
Obálka
John Romita Jr.
Překlad
Anna Pokorná
Redakce
Juraj Heger
CdbID
422
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-85163-26-8
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 240 mm
Hmotnost
66 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
19 Kčs
Tržní cena
1150 Kč (Zdroj: Aukro)
Můj první Spider-man. A hned setkání s tajemnou Madame Web, odhalení podvodu v Daily Globe. Ty hlašky mám před sebou pořád. Kecy kecy, zaplatíš dvě deci
Ďalšia nostalgická legenda. V Semic-Slovarte sa v ten mesiac "čosi" pokazilo a do slovenských stánkov išiel český preklad. Dejovo je to nabúchané: najskôr skvelá Madame Web (ktorú bohužiaľ všetky filmové spracovania Spider-Mana dodnes "úspešne" obchádzajú) a na konci príbeh s mimozemšťanmi a s odvtedy mojím zbožňovaným Tinkererom. Kým prvý príbeh ukázal, že Spider-Man prekvapivo super funguje aj v nesuperhrdinských, povedzme civilnejších a realistickejších zápletkách, druhý mi spôsobil solídne detské traumy, z ktorých som sa dodnes nespamätal: z temných podzemných priestorov, strašidelného majiteľa a jeho ešte čudnejších "zamestnancov" som ako malý mal zimomriavky hraničiace s nočnými morami (a tá ľudská maska, no fuj!). Už tu bolo vidno, že Semic-Slovart sa s tým zbytočne nesr... a publikoval komiksy skutočne bez ladu a skladu (minulá zápletka s Pretekárom v dvojke nebola dokončená, vlastne nebola dokončená nikdy a namiesto toho sme sa dočkali jedného komiksu zo 70. a jedného komiksu dokonca ešte zo 60. rokov). Tinkererov príbeh bol mimochodom vydaný v roku 2020 v knihe KVS: Počátek.
Druhý sešit Spideyho překvapivě nepokračuje v šampiónově příběhu, ale v krátké jednohubce představuje novou postavu. Věštkyni Madame Web, která Petrovi pomůže v řešení nekalého pokusu o vraždu v redakci novin Globe. Perfektní dobová kresba a vcelku dobrý příběh.

Druhá půlka magazínu je věnovaná starému Ditkově příběhu s Thinkerem. Je to fajn retro, ale oproti aktuálnějšímu předchůdci to chtělo aspoň uvozující předmluvu. Grafický rozdíl je až moc velký a zmatení čtenáře značné. Semic se prostě stále ještě hledal.
Komix k nahlédnutí zde.
Pamatuji si Tinkerera a Velkého Wheelera..průměr
Můj úplně první Spider-man a možná i první "zahraniční" komiks. Pro mě opět jden z milníků v rámci komiksu u nás.
tohle číslo jsem sehnal až zpětně a opravdu hodně mě zklamalo, opravdu o ničem, zajímavý je pouze starý spidey z roku 63
Objevuje se Madame Web a k tomu je navíc přibalen příjemně naivní příběh ze Spider-manovy prehistorie :)
Vtipná jednoaktovka so zásadnou postavou (Madame Webb).
Madam Web je designově dobře udělená postava, která je závislá na efektních (a asi i efektivních) přístrojích, které jí udržují při životě a umožňují rozvíjet parapsychologické schopnosti. Příběh o zmaření pokusu o únos a převzetí deníku Daily Globe je jedna z mnoha ničím nevybočujích spideyho eskapád.
Druhý příběh se mně zdál zajímavější už proto, že se jedná o číslo 002 z roku 1963 takže návrat do historie. Tinkerer v prvním díle od Semicu (byla tam o něm zmínka, ale jmenoval se Fušer) nějak vylepšil prkno pro skejťáka Championa a osobně vystupoval v pokračování tohoto příběhu, které tady už nevyšlo. Vyrobil pro Velkého Wheela obří kolo, který v něm pak byl Championovi vyrovnaným soupeřem.(díky choze:)). Tak tenhle machr tady připravuje půdu pro invazi zelených mužíčků (doslova), což mu Parker celkem rázně zatrhne. 100 % pulpová zábava.
choze: Jasně, přiběhy ze 70/80 let jsou určitě propracovanější, jen jsem se chtěl zastat Ditkových dílů, které mi nepřišly tak špatné jak píšeš . Toť vše :-)
royan: jasně, naivita a sentiment tam byly i potom, ale mě prostě kresebně i co do inteligence nejvíc vyhovují 70. a 80. léta.
Samozřejmě, že pokud někdo čeka od Spider-Mana z roku 1963 propracovanou realistickou story, tak bude zklamán. Ale jak řikám, ja od toho naopak čekal zabavne přibehy s nadechem naivity a dojemneho sentimentu té doby a byl jsem spokojen.
To je věc názoru. Já jsem taky prolouskal prví essentialy od dua Lee a Ditko a naopak se mi líbily víc než některé pozdějši sešity od dua Lee a Romita . Ale nehodnotím kresbu, kterou mel lepší Romita, ale přibehy zasané do té doby.
Spider-man: Ve státech jsem si koupil prvních pět Spider-man Essentials zahrnujících nějakých prvních 100 sešitů Amazing Spider-man a poctivě je přelouskal. Uznávám, že Stan Lee je génius, když dokázal hned během prvních 20 čísel přijít s většinou klasických Spideyho záporáků (Vulture, Dr. Octopus, Sandman, Lizard, Electro, Mysterio, Green Goblin, Scorpion), ale ty příběhy jsou naprosto PŘÍŠERNÉ. Spider-man Sandmana zneškodní tak, že ho vysaje obyčejným vysavačem? Green Goblin láká Spider-mana do Hollywoodu? WTF? Pro mě je Amazing Spider-man čitelný až tak od Smrti Gwen Stacy (122), tj. 1973.
Choze: Co se týká Tinkerera, dovolím si nesouhlasit.....naopak, ta naivita 60. let a jako sběratelská zajímavost je to výborný. To že Semic poskočil v příbězích jinam mi sice taky vadilo, ale na druhou stranu jsme byli rádi (a to nemluvím jen za sebe), že vycházelo aspoň něco. A navíc byla zaručena aspoň nějaká všehochuť. Dřevní doba amerického komiksu u nás.:-)
VĚŠTBA MADAME WEB – OBSAH:
Peter Parker má pracovní schůzku v budově deníku Daily Globe, kde se připlete k únosu jeho majitelky, Jill Claytonové, tajně zorganizovaným jejím podřízeným Rogerem Dockerym. Dockery totiž využil její dublérky Belindy Bellové, která za ni vystupovala na veřejnosti k tomu, aby na sebe před představenstvem deníku nechal zmanipulovanou Bellovou přepsat jeho vlastnictví a teď se chystá obě ženy zlikvidovat. Peter jako Spider-man neúspěšně zasáhne proti únoscům, ale s pomocí tajemného média Madame Web odkázaného na podpůrné přístroje, se mu je podaří vypátrat a překazit Dockeryho plány. Na konci ho Madame Web zpraví o tom, že zná jeho pravou identitu, ale slíbí nechat si ji pro sebe. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- KOMENTÁŘ: Kdo ví proč Slovart nedokončil započatý příběh o Championovi z prvního čísla, ačkoliv pokračování inzeroval, a místo toho poskočil v americké řadě o rovných 27 čísel vpřed až k nepříliš zajímavé Věštbě Madame Web, kterou upřednostnil mj. před čísly s Mystériem, Černou kočkou či Punisherem. Ten posun je znát minimálně v jedné věci – Mary Jane, kterou na konci prvního sešitu Peter požádal o ruku, nahradila v sešitě druhém jeho spolužačka Debbie Whitmanová (protože se během těch 27 čísel Peter s M. J. rozešel). Standardní kriminální zápletka operuje s jednou až příliš velkou náhodou (což uzná i Spider-man), která se dala snadno řešit pravděpodobněji, hlášky jsou slabé až trapné (což opět uzná i Spider-man, vlastně je to dost sebekritický díl), ale hlavně chybí silný padouch. Madame Web je sice cool spojenec a na obálce jí to sekne, ale sama to prostě neutáhne. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ĎÁBELSKÉ ÚKLADY ZLODUCHA TINKERERA - OBSAH: Ještě zpátky na střední škole dostal Peter příležitost pomáhat s výzkumem přednímu elektronikovi doktoru Cobbwellovi. Ten jej požádá, aby vyzvedl z podezřele levné opravny podivína Tinkerera jeho rádio a Peter tak padne na stopu mimozemšťanů provádějících špionáž skrze odposlechy ve spotřební elektronice vědeckých a armádních špiček. Mimozemšťané s kolaborujícím Tinkererem jej jako Spider-mana uvězní, ale Spidey se osvobodí a jejich plán zmaří. Opravna je zničena požárem, mimozemšťané unikají v kosmické lodi a po Tinkererovi zůstane jen jeho pitoreskní maska. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- KOMENTÁŘ: Potřeba zaplnit stránky, které v amerických issues zabíraly reklamy, vedla Slovart k přidávání dalších příběhů rozdělených na dvě půlky (viz. první sešit a Champion) nebo k zařazování krátkých uzavřených epizod. Pro tu ve druhém spider-manovském sešitě nazvanou Ďábelské úklady zloducha Tinkerera sáhli až na samý počátek Spideyho kariéry, symbolicky do druhého čísla Amazing Spider-man z roku 1963. Za těžkotonážně naivním šedesátkovým scénářem tohoto historického dílu tedy stojí sám velký otec Spider-mana Stan Lee a topornou kresbu nemá na svědomí nikdo jiný než první Spider-manův kreslíř Steve Ditko. Mimochodem Tinkerer (v překladu „Všeuměl“ nebo též „Fušer“) byl pod jménem Fušer zmíněn i v slovenské mutaci příběhu s Championem (měl mu upravit gyroskate) a doktor Cobbwell nápadně připomíná Alberta Einsteina. Můj verdikt: zajímavá kuriozitka, které ale osobně nehovím. Nicméně jedna dobrá hláška se tu najde – mimozemšťan: „PODÍVEJTE SE! TO JE NEUVĚŘITELNÉ! DOSTAL SE VEN! SPIDER-MAN SE OSVOBODIL!“ Spider-man: „Kdo si myslíš že jsi…pouliční kamelot?“

Spidey byl první závan comicsových žní, měl jsem ho dokonce předplacený - byla to prostě fantazie - miloval jsem tyhle sešitky
Madame Web je prostě Madame Web, co naděláme, ale Tinkerer v kresbě Steva Ditka je připomenutí prvních dílů, takže přes kresbu prostě dobrej.
Můj první Spider-Man.
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.
Souhlasim s Klaunem, Madame Web je fakt na hovno... MdS
Madame Web mě vždycky srala. Další standardní díl.
Četl/a (36)
anfrene, Benji, Black Bro, yo, Cemino, charvos, Doppelganger, emanek, erik, Final, flipflop, house192, Ivan Kucera, Izmir Čupr, J.Connor, jankie, Kapis, Kil-Khal, Knuckless, Laik, Lawer de Sanctis, mAGiic, mart.in, Mart74, mineralk, MP81, NecRoman, radimisko, raimi, robertsedmik, Slaine, tacmud, Tyfus, vita, vranakx, Zdendy, zdennanek
(126)
5555, 665+1, adam.ra, Alfi, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Benji, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, BreakingAway, burzum, Cassidy, Cemino, chalmovsky, chauvesouris, choze, Corvus, CSE_AC/DC, danyno76, Dinik, doophy, Doppelganger, DracoAn, dracula, ElGregory, emanek, Erich, erik, fel68, felis, filemon, Final, Financ, FrAnK, Frank Castle, Frizer, Fruitix, fubong, goodspeed, Greyman, grinder, Hamichal, Hauzina, HELLEIA, herbert, holubdema, house192, Hulik, imro, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jane, jankie, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, killermarf, Knuckless, krvinka56, Laik, Lawer de Sanctis, listr, Lobok257, lokeren7777, Markyz de Sade, mart.in, Mart74, Marvin, Masinfira, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, mineralk, Miriyak, moiqpiom, MP81, NecRoman, Nightmare, nx, Odal , oru, pechna, pennywise, Poseidon06061978, Poseidon1978, radimisko, Raikou, RainDamage, Ricarderon, robertsedmik, Rocksteady147, roswelll, Saiffer, saja, Samurai-Jack, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, Spider-man, stanleystar, tacmud, The Genius, Tialster, trudoš, tulipstros, Tyfus, Viking, vita, vranakx, willis, xintax, yogi, Zajo original, Zdendy, zdennanek, Zíďas
Chce (8)
123456, afri, Fugas, komiksák13, Maty48, morbi, Netorack, RaptoR
Koupí (2)
afri, Lenny
Prodá (2)
Ivan Kucera, nx