Star Wars Omnibus: Letopisy rytířů Jedi 1
BBart s.r.o., CREW1. vydáníčerven 2011série Dark Horse Omnibus 14/32, Star Wars Omnibus (Dark Horse Comics) 3/10
3.9
...
...
...
...
V galaxii, kterou spojuje nově vzniklá Republika a již ochraňují rytíři Jedi, rozpoutají dva hyperprostoroví cestovatelé v honbě za bohatstvím nevědomky válku mezi dosud neznámým Sithským Impériem a Republikou. Její následky budou rezonovat ještě tisíc let poté a navždy změní život mladých rytířů Jedi Ulica Qel-Dromy a Nomi Sunrider!

Začátek 90. let přinesl novou generaci komiksů Star Wars.

Tom Veitch nás v komiksové minisérii Star Wars: Dark Empire provedl událostmi, které dalece přesahovaly rámec původní filmové trilogie. Svým osobitým stylem dokázal navodit tu správnou atmosféru – atmosféru, která už několik generací fandů znovu a znovu přivádí do ztemnělých sálů kin.
Netrvalo to dlouho a Tom Veitch si díky velkému úspěchu minisérie a s osobním svolením George Lucase mohl splnit velký sen – společně s K. J. Andersonem stvořil komiksovou sérii, která popisovala nejstarší známé události vesmíru Star Wars (odehrávající se 5000 let před filmem Star Wars Epizoda IV: Nová naděje).
Tento omnibus obsahuje první čtyři příběhy velkolepé série. Na úvod vás čeká komorní představení sourozenecké dvojice, která se souhrou nešťastných náhod ocitne ve spárech dávno zapomenutého Sithského Impéria. Právě tento zdánlivě zanedbatelný incident vyvolá v dalším příběhu Velkou hyperprostorovou válku mezi nově vznikající Republikou a Sithským Impériem.
Další dva příběhy vás posunou o víc než tisíc let. Představí se vám mladý rytíř Jedi Ulic Qel-Droma, který se vydává na planetu Onderon, kde právě zuří občanská válka. A na závěr se dozvíme něco o původu jedné z největších rytířek Jedi Nomi Sunrider.
Není nač čekat! Vydejte se na dalekou pouť do doby, kdy se rytíři Jedi počítali na tisíce!

Obsahuje příběhy:
Zlatý věk Sithů: Prolog
Zlatý věk Sithů
Pád Sithského impéria
Ulic Qel-Droma a Onderonské války příšer
Sága Nomi Sunrider

Obsahuje sešity sérií Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith #0-5 (1996), Tales of the Jedi: The Fall of the Sith Empire #1-5 (1996-97), Tales of the Jedi: Ulic Qel-Droma and the Beast Wars of Onderon #1-2 (1993) a Tales of the Jedi: The Saga of Nomi Sunrider #1-3 (1993-94)

V pořadí čtvrtý omnibus ze Star Wars univerza


Scénář
Kevin J. Anderson, Tom Veitch
Art
Dario Carrasco, Jr., Chris Gossett, Janine Johnston, David Roach
Ink
Mike Barreiro, David Jacob Beckett, Bill Black, Mark G. Heike, Janine Johnston, David Roach, Stan Woch
Barvy
Perry McNamee, Ray P. Murtaugh, Pamela Rambo
Překlad
Tomáš Jeník, Jitka Jeníková
Žánry
akční, sci-fi
ISBN/ISSN
978-80-7381-925-5 (BBart s.r.o.)
978-80-7381-925-5 (CREW)
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
160 x 235 mm
Hmotnost
1140 g
Tisk
barevný
Stran
400
Původní cena
990 Kč
Originál
Star Wars Omnibus: Tales of the Jedi 1 (Dark Horse Comics, 2007)
Za mě je celá tato sága (Tales of the Jedi aka Letopisy Jediů) jedna z nejlepších napsaných ve Star Wars Universe vůbec. I kdyby to čirou náhodou nebylo Star Wars, fungovalo by to samo o sobě, protože to je solidní epická space opera - se vším všudy co tomu náleží. Jediné mínus vnímám, že není celá série pohromadě, protože první dva příběhy jsou dějově o 1000 let dřív a působí jaksi zkratkovitě až prvoplánově - náhodou jsme na to narazili, na Sithské impérium - a náhodou chystají válku a celé to do toho jaksi účelově moc rychle zapadá. Nicméně mně to ve finále nevadilo a pořád jsem to hltal plnými doušky. Prostě jízda se suprovou kresbou. Pak nastupuje Nomi Sunrider sága a prequel k Sithské válce. To je prostě parádní rozehrávka se dvěma skvělými story arcy. Prostě to funguje a Star Wars funguje v komiksu stejně dobře jako na plátně.
První ze dvou Omnibusů složených z řad Tales of the Jedi, které vycházely v devadesátkách od Dark Horse Comics. První tři příběhy jsou v podstatě jeden event a zbylé dva příběhy v tomto Omnibusu zase připravují půdu pro události v omnibusu Letopisy rytířů Jedi 2.
Zlatý věk Sithů: Prolog - úvodní prolog do událostí 5000 let před bitvou u Yavinu zachycuje sjednocování sedmi systémů Koros pod nadvládou císařovny Tety. 3*
Zlatý věk Sithů - příběh z pera Kevina J. Andersona ([ig]Predator: Primal), nakreslený Dariem Carrascem Jr. je první části ságy o sourozencích Daragonových, kteří nevědomky sehrají plány v nové Sithské válce proti republice vedené Nago Sadowem, jako support charakteru jsou tu i Jedi Odan-Urr, který vypadá jako šedý Alien nebo jeden z hodnějších Huttovců - Aarba. První příběh v podstatě slouží jako předehra k hlavním událostem, které přijdou v dalším příběhu a je spíš zaměřen na boj Pánů ze Sithu o moc. 4*
Pád Sithského impéria - je pokračováním předešlého příběhu, změna není ani na pozici scénáristy nebo výtvarníka. Příběh sleduje rozdělení sourozenců Daragonových a útok Sithů na republiku, je zde několik zvratů, které jsou docela predictable. Trochu mi zklamalo, že Jedi Odan-Urr je celkem mimo hlavní události, kdy je spíš mentální podpora než hlavní obranná síla republiky. Porážka Sithů je docela zjednodušující a myslím, že to Anderson mohl lépe rozvést. První část se mi líbila víc. 3*
Ulic Qel-Droma a Onderonské války příšer - v tomto příběhu Toma Veitche je časový skok o 1000 let, tedy cca 4000 let před bitvou u Yavinu a čtenáři je představen později velmi významný Jedi Ulic Qel-Droma s jeho bratrem Cayem. Ti mají sjednotit dva tábory na nehostinné planetě Onderon. Zajímavý příběh, slušný zvrat a early 90's kresba Chrise Gossetta (Tales of the Jedi - The Golden Age of the Sith: Prologue). 4*
Sága Nomi Sunrider - poslední příběh v tomto Omnibusu se mi líbil asi nejvíc, čerstvě ovdovělá matka Nomi Sunrider se musí nedobrovolně podstoupit výcvik Jedi od mistra Thona, aby unikla vrahům jejího manžela poslaným Boggou Huttem, který prahne po krystalech na výrobu světelných mečů. Scénáristou byl jako u předešlého příběhu Tom Veitch a první sešit tentokrát nakreslila Janine Johnston a zbylé dva David Roach (Aliens: Horrow Show). Upřímně se mi poslední příběh líbil asi nejvíc. 4*
Můj druhý SW Omnibus po Stínech Impéria a i tento se mi líbil. 4*
Měl jsem trochu strach, jestli mě tohle bude bavit .. Nejsem zase úplně zapáleným fanouškem Star Wars, ale musím říct že mě tohle hodně příjemně překvapilo… Bylo moc fajn podniknout výpravu pár tisíc let nazpátek... Trochu jsem měl obavy z postav které absolutně nebudu znát, ale ničemu to nebylo na škodu .. Příběhy byly perfektně postavené a postavy parádně vykreslené … Tady palec nahoru, já se bavil..
Jako Star Wars fan to pro mě byla nutnost. Ze všech SW ominibusů je tento (1. a 2. díl) nejlepší. Historie Jediů a Sithů je ohromující, zábavná a ukecaná. Textu je tam fakt, hodně. Příběhy plné zvratů, zrad a usmíření jsou každý jiný a dobře odsýpají. Navíc zjistíte, že Vader, Kylo Ren a ostatní jsou v porovnáním s Marka Ragnosem slaboši.
Tak uplně Star Wars to nejsou, přece jenom se to odehrává o 5000 let dřív a tak je prostředí trošku jinačí. I když, na druhou stranu k žádnému velkému pokroku za těch 5000 let ve vesmíru nedošlo... V podstatě za těch 5000 let došlo akorát k pár designovým zlepšením, jinak je to všechno při starém. Musim říct, že se mi to četlo dobře a celkem jsem se u toho pobavil. Víc jsem od toho ani neočekával, takže nemám co kritizovat. Akorát cena je celkem brutální...
Tři příběhy, které mají spád a jsou čtivé. Kresba je pěkná a vše je přehledné. Za mě 90% :)
Hodnocení je vždycky relativní. Nejde hodnotit třeba Watchmen a Star Wars podle úplně stejných měřítek. Alespoň já to tak vnímám a posuzuji v rámci žánru. A Letopisy mi přišly hodně dobré. Tím, že se příběhy odehrávají tisíce let před událostmi ve filmech, nemá čtenář pocit, že by na nich nějak parazitovaly. Jsou to úplně neznámé postavy a události a její čtení je tak velmi zábavné. Kresba je ve všech příbězích skvělá.
Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/893
Zklamání? No jak se to veme. Já něco takovýho vlastně čekal.
-První příběh je vyloženě nuda a je natahovanej až hanba. Koukáme na dvojici nesympatických hrdinů jak zavlečou do republiky Sithy. Hlavní záporák vypadá jak egyptskej Tutanchamon mixlej potulným kejklířem. Nijaké. 50%
-Druhý příběh o planetě Onderon je ale jiná káva. Pro mě povedená a zajímavá fantasy o nedobytné pevnosti. Tohle totiž mohlo být aplikované do kteréhokoliv světa. 70%
-Třetí (či čtvrtý když počítáte úvod) o Nomi je lepší než první a mohl by se možná i zajímavě rozjet. 60%
Sumasumárům průměr až na kost. Neměl jsem u toho prostě ten pocit, že je tu síla se mnou .o)
Zajímavé, mě narozdíl od willise první dva (s úvodem tři) příběhy Kevina J. Andersona celkem bavily, neboť vypráví skutečně epický příběh války Republiky a Sithského impéria. Samozřejmě nic originálního, ale je to velmi poutavě a slušně napsaná "vesmírná fantasy". Následující příběh Veitche mě zprvu velmi zaujal svým vykreslením světa Onderonu, ale ke konci jde vlastně o prachobyčejnou pohádku, ve které se jen shodou okolností vyskytují tři neschopní učednící Jedi, z nichž si jeden nechá useknout ruku, což o pět tisíc let později inspiruje mladého Anakina a posléze i jeho syna. Poslední Veitchův příběh je celkem průměrný, ale snad se zde staví základy pro něco následujícícho. Nutno také dodat, že kresba víceméně všech příběhů je překvapivě slušná. U mě je to jasné - oproti nudné a tučné sbírce s Bobou Fettem znamenají tyto příběhy realtivně příjemnou změnu.

Celkový dojem: 70%
U prvních dvou omnibusů vsadil BBart ještě na jistotu a vydal příběhy s postavami, které jsou známe i u nás. První knihu jsem samozřejmě musel mít a musím říct, že mě hned upoutala svým monumentálním vizuálním stylem a opravdu pestrým světem, do kterého jsou příběhy zasazeny. Na druhou stranu ale dějově působila trošku jako bonus k původním filmům, už jenom proto, že především vyplňuje dějovou mezeru mezi filmy Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Letopisy jsou ale něco úplně jiného.
V této knize na žádné známe postavy nenarazíte, ale na druhou stranu budete svědky opravdu epického příběhu, ve kterém dojde k první velké bitvě mezi právě zrozenou republikou a mýtickým Sithským impériem. Kresba mě na některých místech doslova uchvátila a překonala i moje nadšení z prvního omnibusu. Je neskutečně dynamická a plná, využívá všechny možné uhly pohledu a kdyby to byl film, byl by to biják za milióny dolarů. Celkově je tento omnibus zatím asi tím nejlepším ze světa Star Wars, co se na našem trhu objevilo a můžu jej vřele doporučit jak malým tak i velkým. Nejenom, že je výborně nakreslený, ale jeho příběh je schopný existovat sám o sobě bez přímého vztahu k filmové trilogii. Na druhou stranu, pro fanoušky Star Wars představuje něco nového, co celé sérii přidává nový rozměr.
Kdo si myslí že Kevin J. Anderson je schopný napsat něco nadprůměrného je nezdolný optimista. Takže hned plných 266 stran klišé, nudy a postav které šustí papírem. Poslední příběh zvedá úroveň knihy a i když je to teprve rozjezd něčeho delšího dá se na tom stavět do druhého dílu. Frančíza SW je rozsáhlá, ale tvůrci jsou většinou nájemní spisovatelé prošlý kurzem tvůrčího psaní a tak kvalitní příběhy aby v ní člověk hledal lupou.
Do tretice všetko dobré, zvykne sa u nás vravievať. Komiksový Star Wars však rozhodne na porekadlá veľmi nehľadí.

Na rozdiel od Votrelcov, kde je jasné akurát to, že je tu vražedná beštia, na ktorú pôjde akčné komando alebo sa bude introvertne vkrádať do mysle osamelého jedinca, prostredie Star Wars je podstatne komplexnejšie, čo do očakávaní. Obzvlášť, keď príde na silu, jej svetlú i temnú stranu, Sithov i Jediov, tam sa akosi prirodzene očakáva konfrontácia zástupcov oboch strán. Komiks s honosným titulom Letopisy rytierov Jedi (kniha prvá) sa rozhodol čitateľa prekvapiť.

Celý omnibus je vizuálne podmienený rýchlopredajnému mainstreamu dôb minulých, a teda sa na to pozerá bez nejakých túžob o kochanie sa vizuálom. Dej celej knihy je pomerne lineárne na seba nadväzujúci, ale:

Zlatý vek Sithov (prológ i hlavný dej) a Pád Sithského impéria: Hneď z fleku je jasné, že Jediovia sú pre komiks rovnako potrebný ako pásomnica pre modelku, síce tu vegetujú, ale ich prínos je nič moc. Dej sa točí okolo súrodeneckej dvojice, ktorá odhalí civilizáciu Sithov (vraj ovládajú temnú stranu sily, ale moc od toho nečakajte), dôjde na galaktickú prestrelku, Impérium to vyhrá a medzi tým sa občas moce Jedi Odan-Urra, knihomoľ (čo mi je sympatické) a mimozemšťan (niet prečo sa s ním stotožňovať). Akčné béčko bez jediného poriadneho Jedi súboja si zaslúži 50 %.

Ulic Qel-Droma a onderonské vojny príšer – mladí Jediovia na misii, ktorá zapácha temnou stranou sily, je vcelku príjemným odreagovaním, škoda, že zámer osloviť trinásťročných prevážil nad potenciálom, ktorý sa z toho dal vytrieskať. Verdikt – 60 %.

Sága Nomi Sunrider – Jediný príbeh, kedy sa ukazuje potenciál. Tragédia strieda nerozhodnosť, do toho prichádzajú voľby, mimovoľné používanie sily, výcvik Jediho a to všetko je očividne len prológ k niečomu, čo sa do omnibusu nezmestilo. Verdikt – 70 %.

Celkové hodnotenie: Dávam 59 %, najradšej by som ešte výrazne ubral, pretože Jediovia tu moc nie sú a Sithovia sú skôr na smiech, než že by z nich šla hrôza. Ale je to akčné béčko na zahnanie polhodinky nudy ako stvorené, takže budem zhovievavý. Prečo, pýtam sa, nedošlo na hrôzostrašnú scénu stretu Jediho a Sitha, úvahy nad silou a jej dôsledkami a vôbec, prečo sa to doparoma volá po Jedich?!
1615134
Četl/a (49)
2Hitman3, calvin10, Captain Collar, CHROM, ConanVJ, Const.ex, Darth Raelchi, deadpool, Deckard, Dekssan, DEmnoG, emanek, erik, Final, Fox01, gumidekmedvidek, HellWeber, house192, hypermlok, invape, James, jh666, Joshua_T, Keno, lantan1, Libča, luky.kuky10, mAGiic, Mamut12, Mauglí, mineralk, namdnas, Norri, Palebras, Petr, petrSF, punisher, raenius, Rezet, S313, seneke, Sharick, Spike, start05, Ukko, Velkej šéf, VskPrzk, Zdendy, zlejzmrd
(155)
2Hitman3, 2scha, Alfred, Askalon, AwatarDK, Azbest, BadBoy, bboorreekk, BlackDragon, blackJag, Blair, bmc75, bobo666_2005, Braindead, Buchtic, burzum, CadBane007, calvin10, Captain Collar, ConanVJ, Const.ex, CSE_AC/DC, DAxik, deadpool, DegiCZ, Dekssan, delta11, DEmnoG, doophy, DracoAn, dracula, Durvi, emanek, erik, farnhajt, filemon, Final, firesnake, folkemon77, Fréza, Fry, Georgíno J., Goeger-Devil007, goodspeed, grinder, gumidekmedvidek, Hades, Hamichal, Hebled, HellWeber, house192, hugosnowden, Hulik, Hurvy, hypermlok, Ilock, Indy, invape, isildur heir, James, jerry67, jh666, jjjirik, Josh, Joshua_T, Kabukiman, kapicka, karl173, Kazumaki, KdG, Keenkeen, komik.sx, krvinka56, kubanec13, kucik, lantan1, ledman, Lenny, Libča, Lobok257, Londo, Lord_Arthas, luky.kuky10, m.abrams, mAGiic, mainman, Mamut12, Mankin, marshalx, Marthy76, Martin Buchal, matrosh, Mauglí, mikado, Mikei, MIKER65, mimo_provoz, mineralk, Mortisson, MP, Netorack, Niaz, noMster, Norri, Olesh, padre_negro, Palebras, palo, pearlxjam, pechna, Petr, petrSF, petrsimcik, Poseidon1978, prokop.prcik, punisher, QuickQuackery, Quintana, Radkos, Radowan, raenius, Raijin, Raikou, RaptoR, razielus, restepik, S313, Saiffer, Sharick, Skot, sleepless, smazy, songoku, Spike, stanleystar, suricattaontheway, tacmud, Tarka Daal, terrordemon, Tombal, Tomzany, Ukko, Velkej šéf, vishnar, vranakx, VskPrzk, Wasseg10, willis, Wiruss, xintax, Zajo original, Zbysek2410, Zdendy, Zíďas, zlejzmrd
Chce (29)
-spacilost-, Azik2586, Badgu.y1902, Benji, Benny, delsemela, DKoscik, Fida, Fr3d_K, fusnix, Geralt, Grebenda, JaggedSK, Jak, Kapis, KoLixvx, Maty48, Miriyak, monty.cl, Nightmare, noovakpetr, numikk, Odal , Premek, psramek, Till, tonda, Venomslav12stars, xxaannddeerr
Koupí (9)
buscheer, Dzonik, gobers, Nightmare, pavel, psramek, Till, Venomslav12stars, zikaa
Prodá (1)
karl173