Dílo Ricarda Linierse, nejslavnějšího argentinského komiksového tvůrce, je zatím pro české čtenáře neznámé. Jeho komiksy pravi-delně uveřejňuje přední deník La Nación. Minipříběhy o citlivém robotovi, tučňácích, kocourovi Fellinim, stále se míjejících milencích, důstojných pánech v kloboucích a motýlcích a ostatních lidech kolem nevypovídají jen o současné Argentině, ale o nás všech na téže Zemi.
Příběhy Macanuda jsou plné křehké poetiky osamělých a absurdních životů v tvrdém vel-koměstě. K lidem čím dál nelítostnější svět, v němž se mísí dětská nevinnost s ironií a absurditou dnešní doby, však Liniers ve svých akvarelech kreslí jemně, s něhou a typickým humorem.


Scénář
Riccardo Liniers
Art
Riccardo Liniers
Barvy
Riccardo Liniers
Překlad
Markéta Pilátová
ISBN/ISSN
978-80-86283-88-3 (Meander)
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
190 x 190 mm
Tisk
barevný
Stran
96
Cena
268 Kč
Originál
Macanudo por Liniers ()
 • trudoš
  trudoš admin19.5.2016 00:17Macanudo #01
  Parádní záležitost a skutečné překvapení roku 2011. Stripy Ricarda Linierse jsou plné křehké osamělosti v často nekompromisním koloběhu velkoměstského života, což je mi poměrně blízké, když se přitom příliš neradikalizuje. Autor nehraje na strunu stylizované vulgarity nebo intelektuálního humoru, spíš nenuceně rozesměje všechny, kteří jsou ne vždy šťastni z toho, že jsou členy stáda. To ještě podtrhuje osobitá kresba, která svým naivním vyzněním naprosto dokonale koresponduje s poetikou textů. Není to žádná třeskutá legrace ani prvoplánová komika, přičemž často nejvíc rozebere skvěle zachycená absurdita toho, co zoveme civilizací.
  Velkou výhodou je, že díky svému zaměření bude Macanudo vždycky aktuální. Rozhodně titul, ke kterému se ještě rád vrátím. Na snové skřítky, potrhlé tučňáky, kocoura Felliniho či holčičku Jindřišku prostě zapomenout nelze. A náladu zvednou vždycky. Rovnou tedy přiznávám, že plný počet v hodnocení je především z nadšeného objevení něčeho nového.
 • sedw
  sedw27.3.2016 20:42Macanudo #01
  Pro mě velké překvapení a rozjezd, který mě navnadil na další díly. Některé stripy jsou opravdu úžasné a ještě dlouho se mi držely v hlavě, většina je výborná, několik mě jich ovšem zklamalo (většinou ty bez pointy). Nepožaduji pointu ve všech případech, některé stripy bez pointy byly super a byly hlavně o navození emocí, některé se mnou však nedělaly nic. I to je důvod, proč nemohu jít na plný počet (vše se ovšem může změnit se čtením dalších dílů, možná mě poetika Macanuda časem pohltí tak, že nebudu mít výhrad, uvidíme). Jinak co se týče kresby, tak ta celé dílo táhne o úroveň výše, opravdu nádhera. Těším se na další díly, myslím, že si tento komiks časem zamiluji ještě více.
 • Vojtěch 393
  Vojtěch 3931.5.2015 15:59Macanudo #01
  Macanudo je macanudo.. Zatím pouze tento první díl, ale určitě se k tomu budu vracet s dalšími knihami.. :)
 • Kaluž
  Kaluž mecenáš3.2.2015 04:05Macanudo #01
  Macanudo je moje nová láska...
 • Josh
  Josh24.9.2014 12:40Macanudo #01
  Dodatek: Musim ještě vyzdvihnout překlad, kterej s celym dílem ukázkově souzní:)
 • Josh
  Josh21.9.2014 17:16Macanudo #01
  Při zběžnym prolistování jsem na Macanudu neshledal nic extra vtipnýho, ale přišlo mi to jako správná bizarnost. Tak jsem si řek, že za zkoušku nic nedám (díky, knihovno!) a že se mi cestou domů ani moc nepronese:))

  A musim říct – paráda, hodně milý překvapení! Oproti jinejm stripům považuju za velkou výhodu tu úžasnou rozmanitost. Autor se neváže k jednomu tématu, prostředí či hlavní postavě, takže nikdy nevíte, co/kdo přijde příště. Poetika kresby i celkovýho způsobu vyprávění mě po pár stránkách zcela pohltila.

  Ale pozor, bylo by chybou sáhnout po Macanudu s očekáváním, že si po dočtení budete muset sešívat bránici. Jo, určitě se zasmějete i nahlas, ale většina stripů je “pouze“ úsměvných. A některý jsou i vyloženě posmutnělý. Je to zkrátka čtení spíš pro melancholičtější duše.

  A stejně jako třiačtyřicátý americký prezident si ani já nemyslím, že by byť jen jedinkrát sklouzlo k lacinosti.
 • kaylin
  kaylin5.12.2013 15:22Macanudo #01
  Liniers si vytvořil svůj specifický styl zjednodušující lidské rysy s červenými nosy, protáhlejšími obličeji a celkem strnulými postoji. I tak ale dokáže postavy načrtnout dokonale i v pohybu. Jeho velkou doménou je skutečnost, že on nemá titulní postavu. Ano, jsou zde postavy, které se objevují častěji, ale jeho "Macanudo" bezpečně poznáte podle kresby, nikoli podle postavy. Jednoduše nádherná ukázka toho, jak je možné také tvořit stripy. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/12/408-macanudo-1-90.html
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš27.2.2012 09:46Macanudo #01
  Začal jsem číst a málem se neodlepil. Vtipné, skvěle nakreslené.
 • Slaine
  Slaine admin24.1.2012 21:48Macanudo #01
  Nedočetl jsem. Pro mne to byla macaNUDA. Možná na to nebyla nálada. Necítím se v Brně tak ztracen, nejistý a osamělý jako píše komentátorka na zadní straně. Proto nepotřebuji ukotvit a ujistit snůškou trivialit, čímž pro mne Macanudo je. Body dávám za kresbu, která je fajn. Snad jednou "obyčejnost" Macanuda ocením - teď se tak nestalo.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin27.5.2011 18:50Macanudo #01
  Nechci do toho moc kecat, ale Watterson k této knížce žádný komentář nemá. Jen si Liniers vypůjčil jeden jeho citát. Ale napjatý jsem byl taky, aby se neřeklo:-)

  Každopádně komiks je to výborný. Vskutku. Zamiloval jsem si ho tak, že se zařadí v mé hlavě mezi mé best oblíbence Calvina, Usagiho, Sacca, Goreyho, ad. Když jsem Macanudo ovšem začal číst, trochu jsem se bál. Mezi stripy, které mě posílaly smíchy málem pod stůl se objevovaly takové zcela nemastné ala vtip ze základní školy. Avšak jak se člověk noří dál a dál do tohoto nesmírně roztomilého světa, který však neoplývá jenom něžností a humorem, nýbrž také trefně vyjádřenými pravdami a společenskou satirou, nechá se úplně pohltit všemi těmi tučňáky, rybičkami, Fellinim a skřítky. Paráda. Rozhodně nesouhlasím s termínem "laciný humor". Naopak.
 • Azalin
  Azalin mecenáš29.4.2011 19:03Macanudo #01
  Přečetl jsem jenom několik stripů a myslím, že to není knížka pro mě. Na rozdíl od Calvina nebo Snoopyho mi tohle přijde jako poněkud laciný humor...
 • spekktrum
  spekktrum29.4.2011 17:47Macanudo #01
  Krásna knižka. Dnes som si ju prečítal už asi desiaty krát, a stále pobaví. Takýto typ humoru je mi veľmi blízky, je to milé, človek sa pobaví, aj keď sa neváľa na zemi od smiechu. Niektoré stripy síce nemajú nijakú extra pointu, ale ja som sa aj pri nich pristihol, ako sa nevedomky usmievam.
  Veľmi dúfam že Meander bude pokračovať aj s ďalšími časťami...
 • Kapis
  Kapis mecenáš21.3.2011 12:01Macanudo #01
  Tak a stripování ukončím, aspoň prozatím, něčím hodně neobvyklým a velice milým. Knížečku jsem si celkem užíval pár dní před spaním a dost mě bavila, asi hlavně tou originalitou a tím, že nemusí mít za každou cenu pointu vybroušenou k explozi. Nicméně, nemohl jsem se během čtení střepat toho, že to celé vytvořila a kreslila ženská, možná to bylo způsobeno asociací s předmluvou, možná tou citlivou jemností s kterou je to vytvořeno. Autorka, ale kuš, autor rozjíždí svůj svět opravdu po svém a v množství postav, nejednou na jedno použití, se občas těžko orientuje, ale některé stálice jako Jindřiška či Fellini se zaryjou do paměti rychle. Opět, dostat se ke dvou stripům za týden někde v metru, nebylo by to ono, tyhle sborníky jsou prostě k nezaplacení. U mně velká spokojenost a vyjde-li pokračování této milé série, jdu do ní okamžitě. Takže držím palce.
 • Lenny
  Lenny mecenáš1.2.2011 00:27Macanudo #01
  Je to... zvláštní. Liners nás zavádí do svého světa čím víc čteme, tím víc se do něj noříme. Kresebně je to strašně milé, jsou to stripy, které na našem trhu zatím nemají obdobu. Některé jsou "hloupé", někde se člověk zasměje, jindy pocítí depresi. Hrdinové jsou sympatičtí, jedinej kdo mě štval, byl robot Citlivý. Těším se na dvojku
 • flipflop
  flipflop22.1.2011 15:18Macanudo #01
  Ač nemám stripy moc v oblibě, Macanudo se mi pohodlně a usadil v šedé mozkové kůře. Rád jsem si připoměl, že žiju a rád se k němu zase někdy vrátím. Některé stripy se zdají postrádat pointu - oni prostě jsou. Celé je to totiž úplně V POHODĚ.
 • Draco nobilis
  Draco nobilis admin20.1.2011 23:42Macanudo #01
  Na úvod komentář od Billa Watersona, očekávání napíná mé smysly!

  Začněme na začátku. Riccardo je vážně vtipnej chlápek. Opravdu vtipnej. A má rád intelektuálky. Má pro ně slabost! Jihne, když vidí jít dívku s knihou pod paží po ulici! Jak bych nemohla zbožňovat takového autora?

  A navíc! Umí kreslit! Ve velmi příjemné retrostylu odkazujícím na stripy 20. a 30. let, koloruje vodovkami a akvarely, což vytváří dojem jemnosti a zasněnosti(a reálnosti). Jeho postavy mají styl, švih a vzbuzují sympatie, chcete a můžete se s nimi ztotožnit. Rád experimentuje s formátem políček, jejich počtem i sklonem, nutno podotknouti, že zdařile.

  Kadence humoru kolísá od nepochopení přes pousmání až po výbuchy smíchu, ale čím více se vžíváte do tohoto světa, tím vtipnější vám obsah přijde. Po třetím přečtení už je to pro mě srdcovka a chci další díly s medvědem Madariagou, Jindřiškou, Fellinim a hlavně! Hlavně se skřítky!

  Úprava jest vcelku vyvedená, na pohled příjemná, na omak taktéž, lepidla zdá se dosti. A překrásný font!

  Jo, já to vím, stačilo napsat: Je to fajn. Macanudo.
19812