Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci

4.8 | BB/art s.r.o. | humorný, naučný | série Komiksová historie světa

V tomto vtipném náhledu na moderní dějiny navazuje autor Larry Gonick tam, kde jeho cenami ověnčená třídílná KOMIKSOVÁ HISTORIE SVĚTA skončila. První část KOMIKSOVÉ HISTORIE MODERNÍHO SVĚTA začíná dějinami starověkého Mexika, Kolumbovým připlutím do Nového světa, španělským dobýváním, budováním portugalského impéria v Asii a vytvořením prvního celosvětového systému výměny zboží a myšlenek. Následuje protestantská reformace, rozmach Holandska a Anglie a zrození moderní politické filosofie a vědy. Závěrečná část líčí soupeření Francie a Británie v Severní Americe a vrcholí globálním pohledem na americkou revoluci a Americkou ústavu.

Larry Gonick to znovu dokázal! Dokonale obrací naruby zažité dějiny a podává je se svou osobitou směsicí chytré komiksové kresby a ohromně vtipných komentářů. Koho jiného by napadlo tvrdit, že Cortés byl povrchní floutek, kterého vyhodili z práv, že Machiavelli napsal brožurku o politice nebo že Newton byl výstřední génius, aby nás přitom svými kresbami neustále přesvědčoval, že to jsou vlastně jeho oblíbené historické postavy? Larry Gonick nám přináší prvotřídní dějiny, špičkovou kresbu a k tomu vyprávění tak kousavé a sarkastické, že se při jeho čtení jednoduše neubráníte pochechtávání.

Scénář:
Larry Gonick
Kresba:
Larry Gonick
Překlad:
Tomáš Jeník
Redakce:
Richard Podaný, Jan Řehoř
Obálka:
Larry Gonick

Originál: The Cartoon History of the Modern World I: From Columbus to the U.S. Constitution

Rok a měsíc vydání: 2008 | ISBN: 978-80-7381-383-3 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 195 x 245 mm | Počet stran: 256 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 490 Kč

Obálka (1/1)
kaylin
kaylin | 24.3.2020 | Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci |

Kniha "Komiksová historie moderního světa 1: Od Kolumba až po americkou revoluci" skvěle navazuje na své tři předchůdce a Larry Gonick dál pokračuje v díle, které je až obdivuhodné. Kolik toho asi musel načíst, aby vytvořil dílo, které bude dávat smysl, i když bude okleštěné, kolik musel přečíst, aby mohl podávat souvislosti tak smysluplně, jak jsou zde prezentovány. To je prostě něco, co se musí ocenit. Je velká škoda, že kniha - a vlastně i celá série - šla nakonec do slev, protože si myslím, že historie podávaná touto formou je historie mnohem zajímavější, než jak je předávána žákům standardně ve škole. Ale třeba jednou zjistíme, že suchopárná prezentace dějin není jediný způsob a je možné to udělat i jinak. nezbývá se těšit na dobu, kdy to přijde. To bych se pak znovu rád učil.

Kapis
M Kapis | 5.2.2010 | Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci |

Shrnout do jedné knihy co se kde po světě stalo v celosvětovém bouřlivém dění snad ani není možné, Gonick vybírá takové ty nejdůležitější události, především evropsko-americké provenience, i když zásadní dění v Indickém oceánu a africké "deportace" taky stranou nezůstaly. Divím se ale, že tento skvělý cinycký rýpal nevěnoval ani jednu celou stránku podmínkám na otrokářských lodích a této ostudné kapitole "křesťanského světa" vůbec. Moc dobře jsem se pobavil, něčemu i přiučil, něco si pospojoval, prostě dějepis jak má být. Trochu mě štve rozdíl formátu oproti původním třem dílům, ale to se nedá nic dělat. Nejvíce se však bojím, že, vzhledem k rychlému uvedení knih do výprodeje, nebude pokračování. A to by byla opravdu obrovská škoda.

denny
denny | 28.6.2009 | Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci |

Myslím, že všechny díly tohoto komiksu jsou velmi dobrá a určitě stojí za přečtení. Oproti prvním tčem dílům mě vadil jak jiný formát, tak především historický přístup k vyprávění. Přeci jen popisovat léta 1492 až 1800 a stále psát z pohledu Spanělska je trochu problém. Vynechání Riše římské a větčiny dějin Anglie, Německa, o Rusku ani nemluvím. No ale kromě toho celkem ucházející.

Dr_Bilo
Dr_Bilo | 22.12.2008 | Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci |

Velmi zábavné. Předešlé historie od Gonicka jsem nečetl, takže jsem úplně nevěděl, co od toho očekávat. Občas je tam až příliš mnoho textu a člověk se neubrání pochybám, proč vlastně Gonick vybral zrovna komiksovou formu, jaký to má smysl. Pak se um ale povede nějaký skvělý fórek a všechno je zas fajn. Je to zkrátka mistr komiksové zkratky.

Kapis
M Kapis | 25.8.2008 | Komiksová historie moderního světa #01: Od Kolumba až po americkou revoluci |

Taxem se na to koukal v Kanzelsbergu a BBArt změnil formát (zmenšil na cca čtverec) a je to nepoměrně tenčí než předešlé díly. To je trochu škoda, ale předpokládám, že ty A4ky byly příliš drahé a asi nebyly tak prodejné - no hlavně, že se Gonick vydává dál, kupovat to budu určitě a dost se těším, protože na tomto období si určitě smlsne!!!

kaylin
kaylin 24.3.2020

Lord Baltimore
Lord Baltimore 28.7.2019

punisher
punisher 4.10.2018

Lobok257
Lobok257 5.1.2018

Koci
Koci 23.6.2017

EvilLive
EvilLive 3.6.2017

calvin10
calvin10 10.9.2015

NecRoman
NecRoman 23.2.2014

hypermlok
hypermlok 16.1.2014

zdennanek
zdennanek 25.12.2013

Black Bro, yo
Black Bro, yo 13.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

denny
denny 5.2.2012

Dr_Bilo
Dr_Bilo 5.2.2012

Četli (26):
2scha, calvin10, DEmnoG, Draco nobilis, emanek, Filios dVekerec, flipflop, hypermlok, James, jankie, jiskra, Kapis, kaylin, Koci, Lawer de Sanctis, Le Porello, Lobok257, Lord Baltimore, mart.in, punisher, seneke, SNUFKIN, the.kasztan, Ukko, Zack, zgrywus

Mají (118):
2scha, Abstinent, adam.ra, Afrodoman, Alfi, Ashek, Azbest, AZTeck, bboorreekk, beanek, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, calvin10, calviti, CSE_AC/DC, DEmnoG, denny, Doncek4321, doophy, Draco nobilis, Elnie, emanek, fel68, filemon, Filios dVekerec, flipflop, goodspeed, grellenort, Greyman, grinder, Hamichal, hawkzn, holubdema, Hulik, hypermlok, ikshorm, invape, James, jankie, jendavondra, Jestrab2, jiskra, Joshua_T, Kapis, Karolín78, kaylin, KdG, Koci, Kokuun, krvinka56, kubanec13, Lawer de Sanctis, Le Porello, Lobok257, Lord Baltimore, Lysandra, markic, Markyz de Sade, mart.in, Marvin, merhyx, mgeralt, mikado, Mikei, mikina, mimo_provoz, Mistak, Mitthrawnuruodo, monty.cl, moris.cz, MP, NecRoman, Netorack, Norri, novass, Olesh, pavel, pechna, perper, Poseidon1978, punisher, RainDamage, Ricarderon, Ricky Gervais, Saiffer, Salien, SASAN_KING, seneke, Skot, Slaine, sleepless, SNUFKIN, strougy, tacmud, the.kasztan, tomastrejbal, tomned, Trevelyan, trudoš, tulipstros, Ukko, Valis, VasaX, Viking, vranakx, willis, Wiruss, Woffce, xai, xintax, yogi, z-e-d, Zack, zdennanek, zebedee, zgrywus

Chtějí (2):
DracoAn, KejMart

Shání (1):
Tialster

Nabízí (4):
Draco nobilis, KOKOMIX, Kreatik, www.foxbazar.cz