Ukázka
Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech. Belgický kreslíř Hergé, který si postavu Tintina vymyslel, je dnes uznávaným klasikem evropského komiksu. V příběhu z Ameriky Tintin během prohibice ve 30. Letech minulého století sám zatočí s bandou gangsterů a bojuje s nepřátelsky naladěnými indiány.

Původně vyšlo v roce 1932 černobíle, barevně pak poprvé v roce 1946

Scénář
Hergé
Art
Hergé
Obálka
Hergé
Překlad
Kateřina Vinšová
Redakce
Lubomír Kuba, Ondřej Müller
Žánry
dobrodružný, humorný
ISBN/ISSN
80-00-01331-2 (Albatros (Albatros Media a.s.))
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
200 x 295 mm
Tisk
barevný
Váha
280 g
Stran
64
Cena
99 Kč
Originál
Les Aventures de Tintin #03: Tintin en Amérique (Casterman, 1932)
Varianty
Tintinova dobrodružství #03: Tintin v Americe (3. vydání) (2021)
Tintinova dobrodružství #03: Tintin v Americe (dotisk 2. vydání) (2017)
Tintinova dobrodružství #03: Tintin v Americe (2. vydání) (2011)
Tintinova dobrodružství #03: Tintin v Americe (2004)
  • instageek_cz
    V první řadě bych předpokládal, že když už se jedná o 3. vydání stejného alba, mohlo by být bez chybějících nebo naopak přebývajících slov v bublinách. Stane se to sice jen výjimečně (konkrétně 2x, co si tak vybavuju), ale i tak mi to přijde hloupé.

    Jinak je Tintinovo americké dobrodružství moc pěkně nakreslené (zbožňuju panel, kde Tintin leze v obrovské výšce po římse mrakodrapu) a potěší, že belgický reportér si tentokrát nepředsevzal vyvraždění veškeré zvěře daného kontinentu. Akorát Filuta se nám vyprofiluje v poněkud rasistického psíka:)) „Přece nechceš jet k rudokožcům,“ říká Tintinovi před odjezdem k indiánům, a na místě pak pohrdavě ignoruje zdejší psy se slovy „Snad si nemyslí, že se budu bavit s nějakými psími rudochy.“ Yikes! Celkově to tu ale s rasismem není ani zdaleka tak zlé, jak jsem se po Kongu obával. Jen u jednoho „fórku“ člověka zamrazí – když se hovoří o vraždě, vyhlášení poplachu, a jak potom „okamžitě pověsili 7 černochů...“ Jakože preventivně... Tak to je postřeh, bez kterého bych se klidně obešel, milý Hergé.

    Jinak tenhle díl hodně připomíná první album ze Sovětského svazu. Tintina chce neustále někdo zabít, vězní ho, pronásledují, zatímco on díky shodám všelijakých šílených náhod a štěstí uniká. A tak to jede pořád dokola. Oficiálně jde Tintin v Americe po stopě zločinného syndikátu chicagských banditů, ale veškeré zběsilosti to natolik překrývají, že bych si na hlavní dějovou linku už málem nevzpomněl. Průměr a příště snad konečně nějaká Tintinova hvězdnější chvíle!:)
  • Darth Raelchi
    Darth Raelchi mecenáš1.1.2020 19:41Tintinova dobrodružství #03: Tintin v Americe
    je to dost podobné jako příběh v Kongu, akorát, že je zde více civilizace. Prostřihy a posun v ději je opravdu rychlý, ale zase to odsýpá a vůbec to nepůsobí, že má komiks 62 stran a to mi ani nepřijde bůhví jak ukecaný. Tin se zkrátka čte dobře a jediné co drhne je doba vzniku. Rovněž to působí stripovatě a zastarale, co se vyprávění týče. Jinak je to čtivé. Moc mě ale nebavily ty neustálé honičky typu - zajatý/osvobozený - a to vše pořád dokola. Chyběla trochu konzistence vyprávění, ale jak jsem psal, je to dobová záležitost a tak se na ní musí nahlížet. Přesto pořád dobré a kvalitka.
  • Kaluž
    „Ani hnout, jinak vám vystřelím mozek!“ (Tintin se s tím tentokrát nemaže)

    Chicago, Al Capone a jeden všetečný reportér se psem na stopě zločineckému syndikátu. Stejně jako posledně v Kongu na sebe Hergé vrší jednu scénku za druhou a ústřední děj nijak zvlášť neřeší, ono se to v závěru už nějak vyvrbí. Podstatné je, že absurdní scénky jsou tentokrát mnohem zábavnější (což zas nebylo tak náročné, zábavnost Konga byla pod bodem mrazu). Kupříkladu, pobavila rozstřílená figurína Filuty po útoku nájemného vraha nebo kruté jižanské fórky - „Ráno, když jsem jako obyčejně přišel do banky, našel jsem šéfa takhle (v bezvědomí) a sejf otevřený... vyhlásil jsem poplach. Okamžitě pověsili sedm černochů, ale viník utekl...„ Vtipná montáž se Hergému povedla po odlifrování indiánů z rezervace kvůli nalezišti ropy, kdy vidíme proměnu panenské přírody v prosperující velkoměsto doslova ze dne na den. Nechybí ani trocha toho starého dobrého lynčování a navštívíme i zasedání Ústředního výboru na podporu a pomoc gangsterům v nouzi. Stále to není to pravé tintinové, ale díky svéráznému humoru se nám to už pomalu rýsuje.
  • Fry
    Zase skvělé dobrodružství!
  • Dorcus
    Sice to není ještě pravé ořechové-ale když vezmu že je to staré přes70 let je to O.K
  • The Genius
    Příjemné dílko z doby, kdy byl komiks ještě v plínkách. Ze srovnání s následujícími díly by asi nevyšel příliš moc dobře, i ta poznamenanost dobou je tam přece jenom hodně znát, ale i tak je to jako příjemná návštěva muzea :)
  • M4rsellino
    Byl to zajímavý komiks se spádem, lehkým humorem a jednoduchou a jasnou kresbou vhodnou pro mladistvé.
    Jen mě osobně se zrovna nelíbila ta neuvěřitelná Tintinova štěstěna.
  • muflon
    pro mě jednoznačně jedno z nejlepších děl nejen své doby..mistr kresby i vtipu
  • yogi
    Dnes je těžké to hodnotit. Tohle měl číst člověk v době vzniku. Každý žánr má své zakladatele a Hergé je jedním s otců nejen evropského komiksu.Ta naivita k té době patří apokud si na ni člověk zvykne může se slušně pobavit.U mně přesto zatím vítězí šípáci.
  • pajo.pressburg
    super, kresba aj pribeh, mne sa lubilo.
  • Neutrino
    Vynikající díl Tintina, kresba ještě není tak promakaná, ale příběh velice spletitý a povedený.
  • andre
    Nejsem si zcela jist, jak mám tento komiks brát. Vetšinou byl příjemně naivní(tak jak jsem čekal), ale občas se tam objevily velice "tvrdé" vtípky.
  • DEmnoG
    Docela legra...
  • Kocour
    Pěknej komiks:o)
1015116