Kniha Indiáni! popisuje v šestnácti krátkých příbězích skrytou tvář amerického snu.
Je to působivá pocta utlačovaným původním obyvatelům Ameriky…
Vyšlo jako 30. svazek edice ERB (Ediční Řada Bande dessinée)- Scénář
- Tiburce Oger, Hervé Richez
- Art
- Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Claude De Ribaupierre (Derib), Paul Gastine, Laurent Hirn, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jean-François Martinez (Jef), Félix Meynet, Christian Rossi, Corentin Rouge, Ronan Toulhoat
- Barvy
- Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Claude De Ribaupierre (Derib), Paul Gastine, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Jean-François Martinez (Jef), Félix Meynet, Christian Rossi, Corentin Rouge
- Obálka
- Mathieu Lauffray
- Lettering
- Jiří Nevěřil
- Překlad
- Zbyněk Froněk
- Redakce
- Zbyněk Froněk, Josef Vybíral
- CdbID
- 10820
- Žánry
- akční, dobrodružný, western
- ISBN/ISSN
- 978-80-88617-19-8
- Vazba
- šitá v tvrdých deskách
- Formát
- 225 x 315 x 13 mm
- Hmotnost
- 905 g
- Tisk
- barevný
- Stran
- 128
- Původní cena
- 599 Kč
- Originál
- Indians!: L'ombre noire de l'homme blanc (Bamboo Édition (Grand Angle), 2022)
- Varianty
- Indiáni!: Temný stín bílého muže (varianta A) (2024)
Indiáni!: Temný stín bílého muže (varianta B) (2024)
Indiáni!: Temný stín bílého muže (varianta C) (2024)
Jako exkurz do historie indiánů a jejich života na území Ameriky paráda, jako zábavný komiks trochu horší. Zatímco v Go West Young Man jsem se bavil u většiny povídek a dostal jsem i historický přesah, zde to se zábavností bylo horší. Rozhodně nejde o špatný komiks, ale na víc, než na průměr to bohužel není.
Byť jsem na této knize osobně zainteresován po stránce překladu, rozhodl jsem se o ní přece jen s odstupem času napsat pár slov. Dospěl jsem k názoru, že si to zaslouží. Jedná se o pokračování projektu, který scenárista Tiburce Oger zahájil již v předchozí knize "Go West, young man". Podařilo se mu oslovit řadu předních komiksových kreslířů, kteří vdechli život jeho krátkým příběhům z Divokého západu. Příběhy (někdy skutečně jen na pár stránek) na sebe vzájemně nenavazovaly, nicméně společným pojítkem byly zlaté hodinky, které v průběhu času a několika století postupně měnily majitele. Zajímavým způsobem se tak Ogerovi podařilo zmapovat historii dobývání Divokého západu. Žánrově šlo jednoznačně o western, ale poněkud jiného typu, než si pod tímto označením člověk na první dobrou představí.
Na tento princip autor navazuje i v knize Indiáni! - Temný stín bílého muže. Opět se jedná o soubor krátkých příběhů zaměřených převážně na původní obyvatele amerického kontinentu. Při prvním čtení se může zdát, že oproti předchozí knize chybí zmíněné pojítko putující napříč všemi příběhy. Každý z nich tak stojí sám o sobě. A v porovnání s předchozí knihou je jejich četba určitě méně zábavná, to je nesporný fakt. Toto konstatování ovšem platí jen pro čtenáře, který k této knize skutečně přistupuje jako k dobrodružnému westernu a oddechové zábavě - a pak musí být ve výsledku nepochybně zklamán.
Ač to tak na první pohled nevypadá, tato kniha si žádá mnohem pozornější četbu. Tiburce Oger své krátké scénáře jednotlivých příběhů postavil na základech skutečných historických událostí a faktů. Je nesmírně zajímavé, ba dokonce poučné, dohledávat k jednotlivým příběhům více podrobností (což lze v dnešní době více než snadno). Často se totiž jedná o události, jimiž se oficiální historie dobývání Ameriky příliš nechlubí. A taky nemá proč. Z dnešního pohledu se jedná o systematické vyvražďování a okrádání indiánů, prostě genocidu původních obyvatel. Při hlubším zamyšlení nad tím začíná člověka trochu mrazit, protože popisované časy zase nejsou tak daleko od naší současnosti. Amerika má za sebou temnou minulost, nad indiány se již navždy bude vznášet temný stín bílého muže, což je velice hezky ztvárněné i na obálce knihy (v základní verzi). A tento temný stín je zároveň i oním zdánlivě chybějícím pojítkem jednotlivých příběhů - příkoří ze strany bělochů je pro indiány každodenní zkušeností, a to jednotlivé příběhy ve výsledku spojuje do působivého celku.
Považuji tuto knihu za nesmírně zajímavé nahlédnutí do dějin Spojených států, které přímo vybízí k tomu, aby se čtenář v případě zájmu pokusil o popisovaných událostech zjistit víc. Pokud bych ji však chtěl posuzovat čistě jako dobrodružný western, v konkurenci jistě neobstojí - ale zcela určitě to ani nebylo autorským záměrem.
Co se týče kresby, byť se na výsledku podílela celá řada autorů, je to vysloveně potěcha pro oči. Po téhle stránce nelze albu nic vytknout. A jen na závěr malá reklama - pokud vše půjde dobře, příští rok se dočkáme třetí knihy z této řady, tentokrát přijdou na paškál slavní Pistolníci Divokého západu.
Naprosto souhlasím s komentářem Norriho, jen přidám hvězdu za zpracování.
Kniha Indiáni! Ogera Tiburceho volně navazuje na knihu Go West Young Man. Zatímco v první knize všechny krátké příběhy propojovaly jedny kapesní hodinky, a celé to díky tomu působilo jako jeden dlouhý příběh, v Indiánech takový jednotný propojovací prvek není. Tedy alespoň ne v komiksech samotných. Jednotlivé příběhy prokládají krátké úvahy velkého orla, posvátného bouřného ptáka, který krouží vysoko na nebi a podivuje se lidskému snažení. Některé příběhy pak navíc propojuje i některá z postav.
Úmyslně píšu o příbězích, a ne o povídkách. Od povídky očekávám nějaký úvod, gradaci a vypointovaný závěr. Tady dostáváme jen krátké vyprávění, které bych spíše nazval výjevy z indiánské historie. Většinou je to tak, že někdo vypráví o tom, co se někde stalo. Bez velkých emocí a gradace. Jako by to byly jenom popisky pod historickými fotografiemi. Některé vyprávění mají nějakou pointu na konci, jiné ne. Žádné z nich mě ale nenadchlo. Rozhodně ne scenáristicky. Některé mají parádní kresbu.
Dotknout se tentokrát musím překladu Zbyňka Froňka. Některé věty jsou hodně divně poskládané, a není snadné hned pochopit jejich význam. Některé věty bylo potřeba přečíst vícekrát, abych se ujistil, že všechna slova jsou opravdu správně vyskloňovaná. Stačilo by změnit slovosled, či přidat čárku, a hned by se to lépe četlo.
Go West Young Man dostáva nepriame pokračovanie s názvom Indiáni! vďaka veľmi dobrým predajom ako u nás tak aj vo Francúzsku, kde v hlasovaní TOP100 komiksov za rok 2021 skončil Go West Young Man na skvelom 6. mieste a Indiáni! v roku 2022 obsadili pekné 9. miesto. Aj to dokazuje, že je to skvelý komiksový projekt, kde máme 16 krátkych príbehov na tému indiánov a každý z nich kreslil niekto iný. Máme tu také mená ako Paul Gastine (Až do posledního), Mathieu Lauffray (Dlhý John Silver), Dimitri Armand (Sykes), Ronan Toulhoat (Conan z Cimmerie) atď. Bavil som sa veľmi dobre a dokonca ešte lepšie ako pri Go West Young Man, možno preto, že mám pre príbehy s indiánmi od malička slabosť. Určite si tu každý čitateľ nájde nejaký ten svoj obľúbený príbeh. Moje sú Orel na obloze od Dominika Bertaila, Bizoní skok od Corentina Rougeho a príbeh Adobe Walls od Ronana Toulhoata. Pravdepodobne sa čoskoro dočkáme aj pokračovania série s názvom Gunmen of the West o pištoľníkoch divokého západu. =►Celá recenzia◄=
- Četl/a (13)
- 2Hitman3, Dezodoo, flipflop, Garp, Good Games, house192, hypermlok, IndyP, Norri, pechna, Poseidon1978, start05, Zbysek2410
- Má (30)
- 2Hitman3, Azbest, bboorreekk, blackJag, cobe, Dezodoo, flipflop, Georgíno J., Glumal, house192, hypermlok, IndyP, KdG, mcleek, Mr.Plysh, Nyxxie, pavel, pechna, Poseidon1978, Skot, sleepless, start05, tacmud, terrordemon, trudoš, valon, VanTom, vranakx, xintax, Zbysek2410
- Chce (15)
- Berry669, Blacklarch, burzum, Darker, DKoscik, hellblazer, JaggedSK, Light, OldaB, Olesh, royan, S313, Tarka Daal, Thorug, Ukko