Rozvědčík

Celkové hodnocení

63% (7)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: životopisný, historický
Vydal: Argo
Rok a měsíc vydání: 2017/4
ISBN: 978-80-257-2071-4
Vydání: 1.
Vazba: vázaná
Format: 160 × 230 mm
Počet stran: 120
Tisk: barevný
Cena v době vydání: 298 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
Rozvědčík, autorský komiks Marty Morice, odhaluje zákulisí velkých historických událostí. Hlavní hrdina, Mirek Polreich, rezident zpravodajské služby Československé mise při OSN v letech 1965 – 1969 se podílel jako mediátor na procesu zakončení bojů ve Vietnamu a na přípravě schůzky prezidenta Johnsona a premiéra Kosygina v Glassboro v roce 1967. Toto setkání znamenalo obrat v mezinárodní politice bipolárního světa. Komiks tak poukazuje na výsadní postavení Československé zpravodajské služby a na výjimečnou pozici Československého státu ve světové politice v době Pražského jara. Zároveň jde o dokument z šedé zóny československých dějin, o které se příliš nemluví.

Autoři:
[scénář] Morice, Marta
[kresba] Morice, Marta
[lettering] Růt, Pavel
[redakce] Klíčník, Richard

Hlavní obálka

Obálka

Ukázky:

Ukázka č.1Ukázka č.2Ukázka č.3

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 14:21:26 29.05.2017 | ***
Komiks není seriózní literatura, a už vůbec ne politická studie. (...) však (...) Uznal jsem, že formy mohou být rozličné a nelze se jim bránit z pouhé neznalosti.

Tenhle komiks se mi trochu těžce hodnotí. Politické či historické komiksy mě baví již z podstaty, navíc komiks z Arga, zajímavá kresba (trochu maškovsko-babanovská, ale ne kdovíjak líbivá a obálka by šla také lépe zvolit)... jenže je tu řada "jenže".

Jako by se tato grafická novela neuměla pořádně rozhodnout, zdali jde spíše o biografické vyprávění či historické dílo. Nemám nic proti syntéze obého, to je běžné, ale zde tak trochu přeskakují historky a epizodky sem a tam. Je jistě sympatické zpracovat životní osud příbuzného, který byl bezesporu u velkých událostí dějin 20. stol. a byl v kontaktu s velikány mezinárodní politiky (Brzezinski), na druhou stranu si člověk občas klade otázku, zdali celá role hlavní postavy není trochu zveličována, stejně jako zmiňované události z Glassboro, které se stávají jakýmsi pilířem vyprávění a odůvodněním, proč psát a kreslit o panu Rozvědčíkovi komiks. Dále se neumím s hlavním hrdinou zcela ztotožnit a mé sympatie úplně nemá. Byl vyhozen od rozvědky za relativně mírné názory, nicméně v 50. letech brutální komunismus patrně čile podporoval ("Sdílel jsem všeobecné nadšení pro věc.").

Celkový dojem: 60%