Kiki z Montparnassu

Celkové hodnocení

82% (10)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: životopisný
Vydal: Argo
Rok a měsíc vydání: 2017/3
ISBN: 978-80-257-2063-9
Vydání: 1.
Vazba: vázaná
Format: 170 × 237 mm
Počet stran: 416
Tisk: černobílý
Název originálu: Kiki de Montparnasse

Můžete koupit zde!

Popis:
Cocteau, Hemingway, Breton, Tzara, Picasso, Modigliani a pochopitelně fotograf Man Ray. Ty všechny nespojuje pouze bohémská Paříž, ale také známost s jistou Kiki z Monparnassu, múzou celé meziválečné pařížské generace, která se po Velké válce opíjela životem a snažila se vypít všechno šampaňské Francie ještě před tím, než začne válka další. Příběh neobyčejné obyčejné dívky, která měla talent zaujmout celou bohému, přináší do mnoha jazyků přeložený francouzský komiks kreslířky Catel a scenáristy Bocqueta. Kiki ale nebyla jen múzou jedné generace, hledající způsob, jak se zbavit kocoviny z první světové války, byla především jednou z prvních emancipovaných žen dvacátého století. Vedle sexuální a citové svobody, kterou si dopřávala, se u Kiki projevovala svoboda ve vystupování, v projevu a v myšlení, která nevzešla odnikud odjinud než ze školy života.

Autoři:
[scénář] Bocquet, José-Luis
[kresba] Muller, Catel
[překlad] Krušinová, Markéta

Hlavní obálka

Obálka

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

lemon_zobak
lemon_zobak | OFF | 21:05:13 23.05.2017 | ***
Na to jak pěkná to knížka je, tak docela průměr ne?
Norri
Norri | OFF | 00:19:34 31.03.2017 | ****
Pokud si chcete rozšířit kulturní obzory a navíc zjistit, jak se kalilo v na počátku minulého století v Paříži, pak je tahle kniha přesně pro vás. Bocquet ukazuje nejdůležitější okamžiky ze života Alice Prinové a Catel Mullerová jej doplňuje autentickou kresbou. Příběh není jen životopisem Kiki, ale také svým způsobem kronikou umění meziválečné Evropy. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/kiki-kralovna-montparnassu
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 11:24:19 14.03.2017 | ****
"Lidi berou modelku ještě hůř než děvku! Říkají, že děvky alespoň neukazují svoji prdel všem!" (Kiki)

Jo, taky jsem se na tenhle komiks děsně těšil. Když o sobě někdo napíše, že má "vysokou školu života", většinou jde o strašného imbecila. V případě Kiki se tohle jistě do knižní anotace napsat dá. Jde totiž o velezajímavý životní příběh venkovské dívky, která záhy a náhle poznává meziválečnou Paříž a její umělce, což přináší zvláštní střet kultur, ve kterém však Kiki umí brzy velmi dobře plavat a možná je to ta věc, co ostatní tak přitahuje. Je to opravdu divoký život plný umělecké i sexuální svobody, v podstatě nijak obdivuhodný a obsahující pád z výšin a smutný konec, ale je to život autentický a skutečně prožitý.

Zprvu jsem se bál, že se ztratím v přehršli umělců, kteří se v životě Alice Prin mihnou, ale nakonec to byla opět poučná sonda do francouzské avantgardy, a to spolu s medailonky na konci a s wikipedií na počítači. Možná bych komiksu vyčetl také poněkud rychlý konec, ale těžiště příběhu je asi skutečně před WW2. Kresba byla fajnová a během četby jsem si nemohl nevzpomenout na (dokonce několikrát zmíněného) Pascina, což je též skvělý komiks od Joanna Sfara a též dramatický životní osud.

"Všechno, co v životě děláme, i milování, všechno děláme v rychlíku, který nás veze na smrt." (Jean Cocteau)

Celkový dojem: 80%
cyboy
mecenáš cyboy | OFF | 02:23:37 11.03.2017 | *****
Na Kiki jsem se vazne tesil a nezklamala mne.
Uzasny portret jedne "blaznive" doby a mista, ktere se stalo zivotnim prusecikem mnoha velkych umelcu 20. stoleti. Pruvodcem po tomto fascinujicim spektaklu, nemuze byt nikdo jiny nez muza, genius loci teto doby - Kiki, ktera uz je dnes vic mytem, nez skutecnosti. A tady prichazi ke slovu Bocquet a Mullerova, aby Kiki demytizovali a ukazali ji jako zenu - nekdy vypocitavou, ale hlavne bezstarostnou, svobodomyslnou, svudnou a take krehkou a zmitanou touhou po nekoncici excitaci, protoze opakem je jen nuda a šeď, ve které by Kiki nedokázala žít.
Kresba Catel Mullerove je skvela. Jeji lehka a jednoducha linka se nevyhyba ani sexualnim scenam, bez kterych by zivotopis Kiki nebyl kompletni a nutno poznamenat, ze se s nimi vyporadava s gracii.
Kiki z Montparnassu je jedno z vyjimecnych del, kde se ilustrator se scenaristou naladili na stejnou vlnu a je nemozne rozklicovat kde konci scenar a zacina kreslirova invence.
Jedine, co me na knize mrzi, je jakasi akcelerace a zkratkovitost, ktera provazi posledni kapitoly knihy. Jako kdyby autori meli urceny pocet stranek a tak museli kratit. Skoda, protoze jejich vypraveni plyne s lehkosti a dalsich 50 stran by nicemu neublizilo.
Kiki neni kniha pro uzavrenou komiksovou komunitu, ale jde o dilo pro siroke publikum (jako ostatne skoro vsechny knihy od Arga) s velkou ambici stat se povinnou skolni literaturou, ktera by studentum pomohla zorientovat se v pomerne komplikovanem mezivalecnem obdobi. Samozrejme ne u nas, prece jen je tam moc obrazku a bublin a to do lavic nepatri (pokud to tedy nevydava evropska unie s cilem vychovat spravne obcany).
Medailony jednotlivych umelcu, kteri se v knize objevuji, jsou pak jen povestnou tresnickou na dortu. Pokud v mezivalecnem obdobi plavete, tak si je prectete pred samotnym ctenim.
100%