Nejisté domovy: Lili a dvě mámy

Celkové hodnocení

< 5 hodnocení

Žánr: existencionální, životopisný
Vydal: Ašta šmé
Rok a měsíc vydání: 2016/12
ISBN: 978-80-906587-2-1
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Format: 190 x 250 mm
Počet stran: 78
Tisk: barevný

Popis:
Lili je patnáctiletá dívka, která studuje na gymnáziu a navštěvuje řadu kroužků, i když nejraději by byla déle venku. S činorodou mámou se občas pohádá, umí se ale také usmířit. Sem, do pěstounské rodiny, v níž se příběh odehrává, se Lili dostala z dětského domova ve svých deseti letech.

V komiksu se otevírají témata jako vytržení z původní rodiny, která svou péči o Lili zanedbávala, strádání v dětském domově nebo kontakt s rodiči.

Lili se ve vyprávění střídá se svou pěstounskou mámou. Zatímco Lili povídá hlavně o tom, co bezprostředně zažívá se svými kamarádkami, ve škole a na Facebooku, její máma hovoří hlavně o Lili a své zkušenosti s pěstounstvím. Vypráví o společných úspěších, úsměvných chvílích i o krizových momentech, kterými rodina prošla.

Je to příběh dvou silných moudrých žen, kterým se daří, byť někdy škobrtavě, jít společnou cestou. Je to také příběh o ceně újmy, jež vznikla odtržením dítěte od matky, a která musí být i při sebemoudřejší správě věcí placena.

Poznámky:
Kniha vznikla v rámci projektu Hlasy ohrožených dětí, realizovaném spolkem Ašta šmé. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a grantem Velvyslanectví USA v Praze.

Autoři:
[scénář] Bořkovcová, Máša
[scénář] Hajská, Markéta
[scénář] Geislerová, Lela
[kresba] Geislerová, Lela
[lettering] Hajský, Libor
[redakce] Kaftanová, Helena
[grafické úpravy] Kramerová, Daniela

Série: Nejisté domovy

Hlavní obálka

Obálka

Ukázky:

Ukázka č.1

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 14:23:26 07.02.2017 | ****
Seděla jsem u okna. A najednou jsem viděla takovou černou rychlou šmouhu. Myslela jsem, že je to pták. Pak řekli, že to byl Horák.

Lelu Geislerovou mám hodně rád a její kresba hladí po duši, stejně jako dojemný úvod tohoto komiksu. Narozdíl od Nebuď jako gádžo! nepůsobí tak temně, a to nejen kvůli tomu, že je komiks barevný. Celou dobu tam někde prosvítá náznak naděje pro malou Lili, která je naprosto typickým případem toho, jak děti z nefungujících rodin jsou nějakým způsobem "damaged". Komiks umí být milý, a přitom dost vážný, melancholický, místy i děsivý - ať už jde o prostředí, ve kterém Lili musela vyrůstat, či o její imaginární kamarády z dětství připomínající duchy. A jak je silný úvod, je silný i konec, který skvěle podtrhává celé dilema a zmatek hlavní hrdinky.

Jediné, co se snad dá vytknout, je podle mě trochu špatný ořez stránek, kdy se některé bubliny téměř ztrácí ve hřebetu knihy, což je škoda.

Celkový dojem: 80%
jankie
jankie | OFF | 14:38:51 02.01.2017
Pro mne příjemné překvapení. Kvalitní provedení a přišel jsem i k několika zajímavým myšlenkám, nad kterými bych jinak nepřemýšlel -> účel vzniku komiksu byl splněn.
Další díly mi asi tak nesednou, kresbou ani tématem.