Swamp Thing - Bažináč #1 (2. vydání)

Celkové hodnocení

88% (28)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: horror, superhrdinský, městská fantasy
Vydal: BB/art s.r.o.
Rok a měsíc vydání: 2016/11
ISBN: 978-80-7507-606-9
Vydání: 2.
Vazba: pevná vázaná vazba
Format: 260 x 160 mm
Počet stran: 232
Tisk: barevný
Název originálu: The Saga of the Swamp Thing
Vydavatel originálu: DC Comics
Cena v době vydání: 599 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
V letech 1983–1987 mladý britský scenárista jménem Alan Moore zmodernizoval americký komiks. Jeho přelomové pojetí Bažináče nastavilo nové standardy pro grafické vyprávění a vyvolalo v komiksovém médiu malou revoluci. Navázal na rámec gotického hororu svých předchůdců a umocnil jej intuitivním stylem vyprávění a bezprecedentní hloubkou postav. Moorovu vizi pak realizovali znepokojivě krásnou kresbou takoví spolupracovníci jako Stephen Bissette, John Totleben, Dan Day a Rick Veitch. Výsledkem je mistrovské dílo odolávající zubu času.

V tomto prvním ze šesti dílů Moorovy Ságy o Bažináčovi jsou sebrány sešity 20–28. Svazek obsahuje rovněž předmluvu známého hororového autora Ramseyho Campbella a úvod od spolutvůrce a redaktora původní série Lena Weina.

Jsme na místě.
To místo dýchá. Žere. A v noci pod příkrovem plíživé mlhy třpytící se jako vypařené perly sní – sní, zatímco drobní dravci v ostré černé trávě inscenují balet jako z noční můry. Žije. Má duši. Má tvář.
V noci ji skoro vidíte.
V noci si skoro dokážete představit, jak by vypadala podstata bažiny v tělesné formě; kdyby se všechno bahno, všechny roztroušené ondatří kosti a všechna bujná hniloba zvedly a na dvou nohách se začaly brodit mělčinou; kdyby bažina měla ducha a tento duch kráčel jako člověk…
V noci si to skoro dokážete představit. Když upřete zrak na místa, kde se pod vzdálenými stromy sbírá soumrak, třeba zahlédnete, jak se v šeru cosi neurčitého hýbe, cosi velkého, mohutného a pomalého; jeho pohyb je vážný a má v sobě něco neodvratného, kvůli hustým, propleteným vláknům svého rostlinného těla kráčí jen zvolna a těžkopádně. Jeho kostra ze zmučených kořenů skřípe při každém pohřebním kroku a naříká pod vahou zvlhlé zeleně. Oči mu v jamkách plují jako krvavě červené vlčí máky v kalužích inkoustu. Když se rozšířeným chřípím nadechnete, ucítíte jeho pižmovou, zelenou, pronikavou vůni, velejemné aroma mechu a lišejníků na jeho bocích. A pak je tu ještě suchý a štiplavý pach plísně, která se mu šíří po ramenech jako matně šedá vyrážka.
Když tam v té černočerné tmě stojíte, víte, že kdybyste pořádně natáhli ruku, nehty by vám přejely po čemsi vlhkém, odolném a pružném.
Po čemsi, co se pohybuje.
Neměli jste sem chodit.
Jsme na místě. Tohle je příběh… legenda o Bažináčovi.

Poznámky:
Reedice knihy má přebal barevně sladěný s následujícími díly a oproti prvnímu vydání je komiks kompletně v barvě, obsahuje navíc sešit č. 20 a předmluvu.

Ocenění:
Jack Kirby Awards 1985: Best WriterJack Kirby Awards 1985: Best Art Team

Autoři:
[scénář] Moore, Alan
[kresba] Bissette, Stephen
[ink] Totleben, John
[lettering] Mařata, Pavel
[překlad] Janiš, Viktor
[redakce] Podaný, Richard

Série: Swamp Thing: Bažináč

Hlavní obálka

Obálka

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

autokineton
autokineton | OFF | 00:02:10 19.07.2017 | *****
Bažináč.... je prostě super! Moore ve vrcholné formě a jeden z nejlepších komiksů co znám. Komplexní filozoficko-eko-existenciální sága okořeněná Moorovým specifickým humorem. Zejména 4. díl Hejno vran s opulentním finálem je prostě skvost. Hodnocení celé série 100% - koneckonců jedině Bažináč může zachránit Supermana :-)
AxusNalim
AxusNalim | OFF | 22:45:29 04.04.2017 | *****
Celá série by si zasloužila lepší barvy jako v novém vydání Sandmana. A hlavně kvalitnější tisk černé - zkuste si dát vedle sebe stranu 3 z Hodiny anatomie se zmrazeným Bažináčem z černobílého a barevného vydání. V barevném vydání se ztrácí detaily kresby - některé šrafy úplně chybí.
Norri
Norri | OFF | 09:43:37 27.01.2017 | *****
"V New Yorku dnes prší..." Další z důkazů, že Alan Moore je geniální. Nečetl jsem nic z toho, co bylo před Moorem, ale jeho nápad, jak Bažináče pojmout, mi přišel zcela revoluční. Alan Moore umí skvěle vybudovat atmosféru a když šel Bažináč svou bažinou a byl šťastný, tak jsem by takřka šťastný s ním. Alan Moore zároveň fantasticky pracuje s panelama, což zase přidává na již zmíněné atmosféře. Například začátek a konec sešitu Hodina anatomie - to je prostě a jednoduše geniální. Ruku v ruce se scénářem jde i kresba. Je na ni vidět doba, kdy vznikla, ale i tak je nadprůměrná. Je v ní něco z Joe Kuberta i z Jima Sterlanka a zároveň něco, co mi připomínalo Černou orchidej. Bažináč je po všech stránkách povedená kniha!
cyboy
mecenáš cyboy | OFF | 03:30:14 02.12.2016 | *****
Asi bych si to nekoupil, kdybych se onehda nepresvedcil o univerzalni platnosti porekadla "co nechces, pujc" :( , takze jsem rad ze to vyslo. Pridana predmluva je nezajimava, ale proc vlastne v predchozich vydanich nebyl ten 20. sesit mi neni uplne jasne. Barva me nepresvedcila, ale rad jsem si to precetl znova v ucelenejsi podobe.
Kazdopadne barva pro me neni argument ke koupi tehoz podruhe (ja vim, jsem divnej) a ten pridany sesit za 600,- taky nestoji. Ale pokud Bazinace nemate, tak hura do toho, zbytek je uz dlouho v 50% akci a ta serie vazne stoji za to (dobre, posledni dil je slabsi).
Moore v plne sile. 90%