Češi 1938 #2: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Celkové hodnocení

82% (9)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Žánr: historický
Vydal: Mladá frontaČeská televize
Rok a měsíc vydání: 2016/10
ISBN: 978-80-204-3388-6
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Format: 185 x 250 mm
Počet stran: 80
Tisk: barevný
Cena v době vydání: 269 Kč

Můžete koupit zde!

Popis:
Podzim 1938. Hitler žádá po Evropě prst, aby mohl utrhnout celou ruku. V Mnichově se scházejí zástupci západních velmocí a jednají o nás bez nás. Československo volí mezi sebevraždou ze cti a obětováním se pro větší zájmy. Ve sporu o republiku se střetávají dva muži protikladných názorů i povah – prezident Edvard Beneš a voják Emanuel Moravec. Chladný kalkulátor a horkokrevný bijec.

Poznámky:
Všech devět dílů vyšlo také souborně v okrasném boxu pod ISBN 978-80-204-4479-0

Autoři:
[scénář] Kosatík, Pavel
[kresba] Jislová, Štěpánka
[redakce] Pazdera, David
[redakce] Čepelák, Vojtěch

Série: Češi

Hlavní obálka

Obálka

Zaregistrovat své ID můžete zde!
Získat zapomenuté heslo můžete zde!

Shirley
Shirley | OFF | 20:16:06 19.03.2017 | ****
Rozhodne jeden z lepších dielov série Češi, scenár bol primerane akčný a Štepánka sa kresby zhostila veľmi dobre, oživuje dej vhodnými vizuálnymi metaforami (skvelý rozpad prezidentského paláca na konci). Súhlas s Lennym, že tu sa to podarilo.
Lenny
Lenny | OFF | 21:48:13 06.02.2017 | *****
U většiny Čechů jsem si občas zoufal nad dlouhýýými rozhovory politiků za stolem a říkal si, že to ale vzhledem k ukecanému scénáři moc jinak udělat nejde. Pak přišla Jislová a ukázala, že jo. Paráda, 4,5*
Recenze: http://www.youtube.com/watch?v=HxA2PROr5Qw
Kazumaki
Kazumaki | OFF | 15:07:49 17.01.2017 | ****
Tak konečně jsem měl během zkouškového trochu času i na zformulování krátkého hodnocení Čechů. Předně musím říct, že žádný z TV dokumentů jsem neviděl a z komiksové série jsou poslední dva vyšlé díly zároveň prvními dvěma, které jsem si koupil, ačkoliv některé z těch předchozích mne rovněž díky knihovnímu fondu zabavily.
Na komiksy Štěpánky a šípáckého Karla jsem byl však nejvíce zvědav a po přečtení obou mohu s povděkem říct, že se investice vyplatila. Oba používají osobitou kresbu, která se do každého tématu hodí trochu jinak a s upovídaným scénářem se poprali udatně. Málokdo by asi měl takovou trpělivost kreslit tolik mluvících hlav.
Štěpánka zvolila pro svůj komiks vzdušnost a neagresivní barvy. Čtenáři pomáhá pochopit plynutí děje i pomocí obrazových metafor (hlavně rozpadající se svět), což dobře podbarvuje Benešovu tísnivou situaci. Její volná, jemná, obrazotvorná linka vnímavě doplňuje křehkost Československa a detailně zobrazuje uniformy i další dobové předměty – ocenit musím i rozkreslenost pozadí a okolí postav. Takže respekt. Doufám, že komiksů od Štěpánky se už začne vydávat víc, protože má (i aktuálně) co nabídnout.
Co se týká příběhu, Beneš to holt měl s Hitlerem těžké a je na každém, jak si jeho konání přebere: „Tohle je spor Hitlera s celým světem a s vesmírem a s Bohem, a můj problém je jenom v tom, že to kromě mě nikdo nechápe.“
Podle mne však Kosatíkův scénář dovedně ilustruje bezvýchodnost situace.
Sečteno a podtrženo, je na co se dívat a je co číst. Je to z naší historie, vytvořeno našimi autory/autorkami, my za to můžeme být rádi a taky to můžeme dát najevo – což jsem tímto snad udělal a těší mě, že série je už touto dobou úspěšně završena.
Na závěr drobné mimochodné PS - zcela překvapivě je z gramatického hlediska správně slovo skici, nikoliv skicy ;)
kaylin
kaylin | OFF | 07:40:34 02.12.2016 | ****
Kniha může být částečně fabulací, ale jejím smyslem není být historicky přesná, ale především ukázat složitost situace, do níž se prezident a země dostali. Tohle se dle mého podařilo. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/12/1320-cesi-1938-jak-benes-ustoupil.html
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 11:06:46 08.11.2016 | ****
"Jste úplně vedle, když to vnímáte jako spor Beneše s Hitlerem. Tohle je spor Hitlera s celým světem a s vesmírem a s Bohem, a můj problém je jenom v tom, že to kromě mě nikdo nechápe."

Tak tu máme v pořadí druhý, ve skutečnosti předposlední díl velmi zajímavé - a možná trochu nedoceněné - série Češi. Přestože se jedná o téma velmi zásadní a silné, mám pocit, že zrovna tento televizní díl mě kdovíjak nebavil. Komiks mě však upřímně zaujal a dokázal udržet napjatého, ačkoli člověk jaksi tuší, jak to všechno dopadne, a zároveň se zde žádné akční scény nekonají, neb je komiks opět založen zejména na dialozích. A v tom je možná právě největší síla celé série.

Štěpánka je vlastně svým způsobem "angažovaná autorka" a po např. Superhrdinech z východního bloku zpracovala další politicko-historické téma. A musím říct - přestože její práce je v tomto případě hlavně výtvarná -, že se ho zhostila více než sympaticky. Mohla do scénáře či zpracování komiksu propašovat nějaká svá témata a pokud tak učinila, nepůsobí to rušivě. Tohle je prostě dramatický rok 1938 a v těchto kulisách, které se doslova (a nápaditě) rozpadají, se dílo odehrává. Obecně i další drobné fantaskní prvky jsou prima.

Líbí se mi originální obálka, líbí se mi barvy, které střídají sytost s až "instagramovými" odstíny a které postupně spolu s československými vyhlídkami blednou. Štěpánčina kresba je zkrátka typická a baví mě, i když tváře lidí se často úplně nepodobají svým předlohám, ale stejně je zaručeně poznáte. Jenže proč napadat básnicko-komiksovou licenci, že. Navíc postavy mívají skvělé expresivní výrazy a mimika je povedená (démonický Hitler je teda možná až moc:D).

Většinou mívám ještě nějaký politický komentář či připomínku, tady se asi spokojím jenom s tím, že Beneše jako politika příliš nemusím, ale samotný Mnichov bych mu nezazlíval. Zkazil toho mnohem víc a jinde, zde byl skutečně obětí v nezáviděníhodné situaci... a komiks to popisuje více než trefně.

Celkový dojem: 80%
George Walker Bush
admin George Walker Bush | OFF | 18:33:16 07.11.2016 | ****
suchosch: Co se ke mně doneslo, tak se Velickému do toho asi moc nechtělo a možná také dostal nějakou "zajímavější" nabídku.
suchosch
suchosch | OFF | 10:37:08 03.11.2016
Nevíte někdo, co se stalo s původní variantou Kosatík-Velický?
http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/fec/fec2e73cb5607fc635898c8d488c6439.jpg